Użytkownicy bankowości internetowej — omówienie raportu NetB@nk
5 (100%) 1 głosów

Użytkownicy bankowości internetowej — omówienie raportu NetB@nk

Jak wynika z raportu stworzonego przez NetB@nk, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 r. przybyło 400 tys. aktywnie korzystających z bankowości internetowej. Trudno się dziwić. Bankowanie przez Internet jest nie tylko bezpieczne, ale również wyjątkowo wygodne.

Mianem bankowości internetowej można określić usługi oferowane przez banki, polegające na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą komputera lub urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Dzięki bankowości internetowej szybko sprawnie i wygodnie wykonasz najważniejsze operacje bankowe — sprawdzisz saldo rachunku, wykonasz przelew, założysz lokatę, a nawet zaciągniesz kredyt. Posiadając konto z dostępem do systemu bankowości elektronicznej oraz wydaną do niego kartę płatniczą możesz całkowicie zrezygnować z wizyt w oddziale banku.

Szczypta historii

Kolebką bankowości internetowej są Stany Zjednoczonej. To właśnie tam, w grudniu 1994 bank LA Jolla Bank FSB po raz pierwszy wprowadził możliwość wykonywania transakcji przez Internet. Pierwszym polskim bankiem, który udostępnił klientom obsługę on-line, był Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi.

Elektroniczny system PBG ujrzał światło dzienne 14 października 1998 roku i był pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce i Europie Środkowej. Korzystający z internetowej obsługi klient mógł zlecić przelew, założyć lokatę, sprawdzić saldo oraz historię rachunku. Autoryzacja transakcji odbywała się przy pomocy tokena. Co ważne, internetowe konto nie było połączone z klasycznym ROR-em. Oddział elektroniczny obsługiwał więc jedynie rachunek online.

Bankowość internetowa dziś

Dziś obsługa rachunku bankowego przez internet jest standardem, a klienci banków, korzystający z takiego rozwiązania są liczeni w milionach. Potwierdzają to wyniki raportu, stworzonego przez NetB@nk. Zgodnie z nimi, w I kwartale 2018 r. liczba rachunków klientów indywidualnych mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej osiągnęła liczbę 35,7 mln. Takie dane oznaczają wzrost o 6,5 proc. w stosunku do danych z tego samego okresu w zeszłym roku.

Co najmniej raz w miesiącu do systemu bankowości elektronicznej logowało się aż 16,32 mln klientów indywidualnych. Było to o ponad 400 tys. więcej niż na zakończenie 2017 roku. Po raz pierwszy liczba logowań przekroczyła więc „magiczne 16 milionów”. Przeciętnie, aktywny klient bankowości internetowej wykonywał w pierwszym kwartale 2018 roku 6 przelewów miesięcznie.

Bankowość internetowa w sektorze MSP

Liczba klientów z sektora MSP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła 2,36 miliona. Ponad 60 proc. czyli 1,45 mln z nich aktywnie korzysta z dostępu do e-bankowości. W skali roku liczba klientów biznesowych, którzy aktywnie korzystali z systemu bankowości on-line, wzrosła o niespełna 48 tys. osób. Przeciętny przedsiębiorca wykonywał w tym okresie 18 przelewów miesięcznie, a średnia wartość miesięcznych jego rozliczeń wyniosła 72 773 zł.

Bankowość mobilna

Jak pokazują wyniki badania, coraz więcej Polaków docenia również wygodę i komfort użytkowania bankowych aplikacji mobilnych. Po III kwartale br. liczba osób posiadających takie narzędzie i korzystających z niego przynajmniej raz w miesiącu wyniosła 6,27 mln. Tym samym stanowi to nieco ponad 38 proc. liczby wszystkich aktywnych klientów bankowości internetowej.

Popularność przelewów Elixir

Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa) to system rozliczeń międzybankowych oparty na teletransmisji danych. Jest on niezbędny dla sprawnego funkcjonowania systemu bankowego.

Jak pokazują wyniki badania NetB@nku, na koniec marca 2018 roku, liczba przelewów w systemie Elixir była niższa o ponad 7 mln w porównaniu z danymi z poprzedniego kwartału. W perspektywie rocznej ich liczba wzrosła jednak o niespełna 3 proc., czyli o około 13 mln transakcji. Średnia wartość przelewu wykonanego w Polsce w pierwszym kwartale sięgnęła 2 695 zł – to wzrost o 164 zł w stosunku do danych z pierwszego kwartału 2017 r.

Express Elixir

Użytkownicy bankowości internetowej doceniają szybkie przelewy, realizowane w systemie Express Elixir. Poza ekspresowym tempem wykonania transferu klienci, korzystający z Express Elixir mogą liczyć również na niezawodność systemu czy wysoki limit transakcji.

Na koniec I kwartału 2018 liczba wykonywanych w ten sposób przelewów wyniosła prawie 2,2 mln, a łączna wartość przesłanych środków – 5,9 mld złotych. W porównaniu do pierwszego kwartału 2017 takich transakcji było więc aż o 1,2 mln więcej, a wartość przesłanych środków była wyższa o 2,6 mld zł.

Euro Elixir

Użytkownicy bankowości online chętnie korzystają także z przelewów w ramach systemu Euro Elixir. Euro Elixir pozwala na dokonywanie szybkich i stosunkowo niedrogich przelewów międzybankowych w Euro w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). W pierwszym kwartale 2018 wykonano aż 7 mln takich transakcji o łącznej wartości prawie 41 miliardów Euro. W porównaniu do pierwszego kwartału 2017 było ich więcej o 14 proc. przy jednoczesnym wzroście wartości o 19 proc.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.