Prywatne pożyczki pozabankowe – oszuści?

Ostatni komentarz: 2019-09-17
Data dodania wątku: 2013-09-28
Ocena: 4.68
(ilość ocen: 74)

Witam. Ostatnio szukałem kilku firm, które udzieliły by mi pożyczki prywatnie. To nie jakieś duże firmy. W jednej poproszono mnie o przesłanie skanu dowodu osobistego. Nie dano żadnej umowy, itp. Obawiam się, że to jakiś przekręt bo wiadomo co z takim skanem można zrobić. Zastanawiam się czy oni w moim imieniu nie chcą później brać pożyczki gdzieś indziej doliczając mi jakieś dodatkowe opłaty. Pozdrawiam Odpowiedź chwilowo.pl: Mylisz pojęcia. Pożyczki prywatne to takie udzielane przez serwisy społecznościowe. Ty mówisz o firmach pozabankowych, a tych jest wiele i to sprawdzonych. Wystrzegalibyśmy się na Twoim miejscu firm mało znanych i niesprawdzonych. Przesyłanie im skanów dowodu osobistego to faktycznie może być spory problem. Nie wiadomo jak będą chcieli go wykorzystać. Należy też uważać na firmy, które zarabiają na płatnych połączeniach czy też sms-ach. Najlepiej jak skorzystasz z opcji firm najpopularniejszych z pożyczkami ratalnymi.

Wiele osób ma uprzedzenia co do tych firm, ale szczerze mówiąc to najtańsze firmy na rynku w obecnym momencie. Są sprawdzone i masz pewność, że nie wynikną z tego dodatkowe problemy. Jeśli mamy polecać, to skup się na początku na firmach:

 

Znaleźliśmy 4 ofert spełniających Twoje kryteria
Hapipozyczki logo
Ocena: 3.99
(ilość ocen: 530)
Kwota pożyczki

800 - 25000 zł

Czas na spłatę

3 - 48 miesiące

Ferratum logo
Ocena: 4
(ilość ocen: 549)
Kwota pożyczki

1000 - 15000 zł

Czas na spłatę

6 - 48 miesiące

Zaplo logo
Ocena: 4.11
(ilość ocen: 616)
Kwota pożyczki

1000 - 15000 zł

Czas na spłatę

3 - 36 miesięcy

Vippo logo
Ocena: 3.69
(ilość ocen: 256)
Kwota pożyczki

1000 - 10000 zł

Czas na spłatę

6 - 36 miesięcy

 

Dla tych co szukają pożyczek na krótszy okres polecamy chwilówki dostępne w rankingu chwilówek.

Pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe to nie pożyczki prywatne. Udzielają je wyspecjalizowane firmy działające w świetle obowiązującego prawa. Zwykle mają dostosowane umowy i regulaminy do wszelkich wymogów w ustawach i rozporządzeniach. Pożyczki prywatnie może udzielić Ci osoba, lecz tego typu oferty są najbardziej niebezpieczne i to z nich jest najwięcej problemów, o których słyszy się w  telewizji, radiu czy gazetach. Jak nie chcesz mieć kłopotów to wybierz dobrą znaną markę pozabankową.

Zespół Chwilowo.pl przestrzega przed nieuczciwymi serwisami  z pożyczkami prywatnymi

Zaciągnięcie pożyczki prywatnej może być dobrym sposobem na szybkie pozyskanie dodatkowych środków. Aby taki sposób pożyczania pieniędzy okazał się w pełni bezpieczny, warto korzystać jedynie ze sprawdzonych, wiarygodnych portali. A tego z pewnością nie można powiedzieć o serwisach typu prywatna.eu i pozyczki-prywatne.com.

Pożyczki prywatne, zawierane przez internetowe platformy społecznościowe to pożyczki udzielane osobie fizycznej przez inną osobę fizyczną z wyłączeniem instytucji finansowych. Taki sposób pożyczania pieniędzy jest więc maksymalnie uproszczony, nie wymaga formalności i długiego oczekiwania na decyzję pożyczkodawcy i odbywa się całkowicie online, nawet bez znajomości pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą. Niestety, sięgnięcie po pożyczkę prywatną czasem okazuje się zdecydowanie mniej bezpieczne, niż może się wydawać.

Prywatna.eu i pozyczki-prywatne.com — uwaga na oszustów

Jak wynika z informacji, przekazanych przez czytelników serwisu Chwilowo.pl, korzystanie z usług serwisów prywatna.eu i pozyczki-prywatne.com, może skutkować naliczaniem bardzo wysokich opłat. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej. Odwiedzając oba serwisy, już na pierwszy rzut oka widać, że „coś jest nie tak”. Strony wyglądają nieprofesjonalnie i amatorsko. Dokładnie tak, jakby wyszły spod ręki grafika-amatora. To jednak nie wszystko. Brakuje na nich podstawowych informacji na temat warunków udzielenia pożyczki, wymagań stawianych pożyczkobiorcom czy zasad działania serwisu. Na próżno szukać również danych teleadresowych jego właściciela, nazwy czy numeru NIP.

Pożyczka krok po kroku

O tym, że pożyczkodawca nalicza klientom bardzo wysokie opłaty, można przekonać się już kilka chwil po wejściu na stronę główną. Jeśli skorzystasz na takiej stronie z kalkulatora pożyczkowego oraz naciśniesz przycisk „dalej”, Twoim oczom ukaże się okienko z informacją o konieczności wysłania wiadomości SMS o treści POZYCZKA na numer 92521. Niestety, jej wysoki koszt (25 zł netto) jest wyeksponowany zdecydowanie gorzej niż reszta informacji. Trudno się dziwić. Mała czcionka sprawia, że nie każdy dostrzeże tę jakże istotną informację, dając się nabrać nieuczciwemu operatorowi serwisu. Wiele wskazuje na to, że wysłanie kosztownego SMS-a jest pierwszym i zarazem ostatnim krokiem w drodze do otrzymania dodatkowych środków. Regulamin, dostępny w obu serwisach nie wskazuje bowiem procedury dalszego postępowania i kolejnych kroków, do jakich zobowiązuje się ich właściciel.

Szybka-pozyczka.com – kolejny nieuczciwy podmiot na rynku

Inną firmą stosującą nieuczciwe metody jest szybka-gotowka.com. Po wejściu na stronę główną, widzimy bardzo starannie przygotowany serwis. W menu głównym można dostrzec zarówno podstronę z informacjami jak uzyskać pożyczkę jak i podstronę zawierającą wymogi jej otrzymania. Cała strona jest bardzo ładnie zaprojektowana i zdecydowanie nas zachęca do tego, żeby kliknąć przycisk “złóż wniosek”. Zdecydowanie kusi także fakt bardzo niskiego RRSO, dużej kwoty pożyczki i spłaty w przeciągu 120 miesięcy (co przecież nie zdarza się w firmach pozabankowych). Więc gdzie właściwie jest haczyk?

Co się dzieje po złożeniu wniosku?

Dopiero, kiedy wypełnimy wniosek o pożyczkę i zostawimy u pożyczkodawcy swoje dane wychodzi na jaw nieuczciwość firmy. W celu “uzupełnienia danych z wniosku i umowy” jesteśmy proszeni o kontakt z pożyczkodawcą na wskazany numer telefonu. Co ważne, małym druczkiem na dole strony, jest podany koszt takiego połączenia – to aż 7,69 zł za minutę rozmowy. Z naszych informacji wynika, że czas takiej rozmowy to około 15 minut, a więc taka rozmowa będzie nas kosztować około 115 zł. Należy pamiętać, że uczciwy pożyczkodawca w celu weryfikacji wymaga jedynie symbolicznego przelewu z konta bankowego, który będzie nas kosztował 1 grosz lub 1 złoty.

Inne nieuczciwe ruchy firmy szybka-pozyczka.com

Nie tylko kosztowna rozmowa będzie niemiłą niespodzianką, która nas spotka w serwisie szybka-pozyczka.com. Kolejnym haczykiem są nasze dane, które zostawiamy składając wniosek, a mianowicie ich potencjalne nieuczciwe wykorzystanie. Firma przekazuje nasze dane innym firmom, a te firmy wykorzystują je dalej, można to wyczytać w regulaminie. Pamiętajmy, że żaden wiarygodny i rzetelny pożyczkodawca nie wykonuje takich czynności.

Zdesperowani pożyczkobiorcy

Większość pożyczkobiorców, którzy decydują się na skorzystanie z usług takich serwisów, nawet pomimo podwyższonych kosztów i ryzyka, to osoby, które desperacko potrzebują gotówki, np. na spłatę długów, czy ratowania majątku przed egzekucją komorniczą. Choć w takim przypadku trudno oceniać ich zachowanie, nie ulega wątpliwości, że brak świadomości konsekwencji zdecydowanie nie pomaga.

Co jeszcze powinno zaniepokoić?

Oszustwa polegające na czerpaniu zysków z kosztownych SMS-ów i rozmów to nie jedyne praktyki, stosowane przez nieuczciwe serwisy pożyczkowe. Inne działania, które powinny wzbudzić Twoją czujność to:

 • konieczność uregulowania prowizji (np. za rozpatrzenie wniosku) jeszcze przed jego faktycznym rozpatrzeniem. Taka procedura jest jednym z najczęściej stosowanych wyłudzeń;
 • podwyższony koszt połączenia z biurem obsługi klienta. Drogie rozmowy telefoniczne, to równie popularne co drogie SMS-y sposoby wyłudzania pieniędzy;
 • brak informacji na temat podmiotu udzielającego finansowania lub właściciela serwisu. Jeśli firma chce być postrzegana jako godna zaufania, powinna udostępnić w serwisie nie tylko swoją nazwę, ale również adres, numer telefonu, e-mail, NIP, REGON i KRS;
 • podwyższenie kosztów pożyczenia pieniędzy. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem,
 • pozaodsetkowe koszty zaciągnięcia pożyczki nie mogą być wyższe niż 25 proc. kwoty pożyczki oraz dodatkowe 30 proc. w skali roku. Limity te uwzględniają wszystkie opłaty (poza odsetkami, których wysokość wciąż jest równa 4-krotności stopy lombardowej NBP): prowizję, opłatę przygotowawczą, koszty obsługi domowej, a nawet koszty windykacyjne;
 • brak zgody pożyczkodawcy na odstąpienie od umowy pożyczkowej. Klienci, zaciągający pożyczkę pozabankową mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. Bez konieczności informowania pożyczkodawcy o przyczynach swojej decyzji. Jeśli firma pożyczkowa nie umożliwia takiego „ruchu”, nie działa zgodnie z prawem.

Wybieraj mądrze

Pamiętaj, że pośpiech nigdy nie jest najlepszym doradcą. Nawet jeśli potrzebujesz pieniędzy na już, a najlepiej „na wczoraj”, nie korzystaj z usług pierwszego lepszego serwisu pożyczkowego. Pochopna, nieprzemyślana decyzja może Cię bowiem sporo kosztować. Zanim wybierzesz pożyczkodawcę, upewnij się, że jest on członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz nie figuruje na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Przeanalizuj również zawartość strony internetowej pożyczkodawcy lub pośrednika, sprawdź całkowity koszt pożyczki oraz przejrzyj opinię na temat firmy na portalach społecznościowych lub w sekcji z opiniami o firmach w naszym serwisie.

Jeśli chcesz być całkowicie pewien, że pożyczysz pieniądze tylko od sprawdzonych firm – koniecznie sprawdź nasz ranking chwilówek, w którym przedstawiamy jedynie sprawdzone, całkowicie bezpieczne firmy.

Odpowiedzi użytkowników

Dodaj odpowiedź do wątku:

Uprzejmie informujemy, że odpowiedzi zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

 • Avatar Radzik pisze:

  Czy ktoś coś słyszał o pożyczkach kredycik24 ?

 • Avatar Walonek56 pisze:

  w Vivusie nie ma żadnych oszustów, szybkie chwilówki u nich to najbezpieczniejsza rzecz jaką chyba widziałem.

 • Avatar Kosan pisze:

  Na oszustów trzeba uważać! Dlatego sam korzystam z vivusa gdy myślę o jakiejś pożyczce.

 • Avatar czechu36 pisze:

  ja się nabiłem na smsy premium, potrzebowałem na szybko kaski ale mam problem z długami, żadna firma pożyczkowa nie chciała mi dać pieniędzy, i na facebooku pokazała mi się reklama firmy, która miała 100% przyznawania wniosków i ludzie zachwalali, więc uzupełniłem formularz, wysłałem smsa za 30 zł, potem drugiego i cisza od tygodnia, polecam uważać gdzie składacie wnioski

 • Avatar Karol pisze:

  Ja brałem w vivusie jakieś 300 i wszystko spoko. Spłaciłem 300, wszystko było jasne…

 • Avatar Jakub pisze:

  Bardzo przydatny wpis! Ale każdy ma swoje zdanie i uważam, że nie do końca jest tak jak mówisz. Z tego względu, że nie każda forma poza bankowa musi od razu być określana takim mianem. Ja korzystam z pożyczek w Sprint Cash i jakoś do tej pory nie czuje się oszukany,a wręcz przeciwnie, jestem zadowolony.

 • Avatar Bogus pisze:

  Bardzo przydatny wpis! Dziś firmę pożyczkową może założyć dosłownie każdy a internet roi się od ogłoszeń. Firmy trzeba sprawdzać, szukać informacji na forach, stronach internetowych, rozmawiać, by uniknąć tragedii.

 • Avatar Dagmara pisze:

  Pośpiech jest złym doradcą, to prawda. Niestety wiele osób, które potrzebują pieniędzy na już, zaraz, teraz nie może czekać i ryzykuje – wystarczyłoby czasem poczekać, sprawdzić firmę, nie ufać “na słowo”, by uniknąć oszustów.

 • Avatar Lukasz pisze:

  Uwaga na firmę alimarkredyt !

 • Avatar Maria pisze:

  A ja rekomenduję stołeczny Open Cash nie tylko osobom prywatnym ale również, albo przede wszystkim, podmiotom gospodarczym. Jasne i czytelne warunki umowy, świetna obsługa, brak ukrytych opłat.

 • Avatar majer pisze:

  Czy słyszał ktoś o firmie LENTO? Udzielają pożyczek prywatnych, ale warunkiem jest założenie bezpłatnego konta w banku. Po założeniu konta mają przysłać umowę i po dogadaniu się przelać pieniądze na założone przeze mnie konto. Wstępnie nie ma mowy o żadnych opłatach. Jeśli ktoś wie o co w tym wszystkim chodzi proszę o informację

 • Avatar Anonim pisze:

  Witam czy są tutaj osoby oszukane przez zagraniczne firmy pożyczkowe?
  Skany dowodów, wpłaty Western Union za weryfikację i blokady.
  Ci ludzie posługują się za pomocą translatora, chcą pomagać…

 • Avatar Anonim pisze:

  Witam czy ktoś jest tutaj ktory zostal oszukany na pozyczki oferowane na olx lub oglaszamy24. Prosze o pomoc.

 • Avatar Mirek pisze:

  Chwilówki to dobra zabawy dla osób prywatnych. Poza tym ryzyko jest tu spore, jest pełno firm krzaków, których ja osobiście bałbym się zawierzyć cokolwiek, a co dopiero swoje finansowe bezpieczeństwo. Dużo lepszą opcją, tak mi się zdaje, są pożyczki pod zastaw. Raty nie są najtańsze, ale za to wszystko odbywa się w dużo bardziej jawnej i pełnoprawnej atmosferze.

 • Avatar Baczer pisze:

  No wlaśnie nie jest taki dobry. Bo jak sie bierze u nich pożyczke i spłaca się to wszystko jest super Ale jak tylko trochę się spóźnisz to licz sie na niesamowicie wysokie koszta.

 • Avatar Epe. pisze:

  Totalnie nie polecam Kuki. Po spłacie przed terminem pożyczki nie chcą mi oddać kasy tłumacząc się, że rozliczenie mi się nie należy ponieważ przedłużałam pożyczkę…. 😂 Bzdura totalna. Przedluzajac pożyczkę płaciłam ze swojej kasy i na czas tak więc mi się należy rozliczenie. Ostrzegam przed tą firmą!!! Ja oczywiście będę działać w tej sprawie, mam duże doświadczenie w tej kwestii i pierwszy raz się spotykam z taką brednią.

 • Avatar Marta pisze:

  Bral ktos kredyt u Lindy Martinas z Paryża?

 • Avatar Ona pisze:

  Ostrzegam przed pożyczka w firmie o nazwie KORSO !!! po rozmowie z “konsultantem ” przyjdzie do Państwa duży rachunek za telefon , a Pani z którą prowadzi się rozmowę jest ironiczna i od razu widać że to przekręty .

 • Avatar rafal pisze:

  Odradzam jakiekolwiek związki z tą firmą. Jakiekolwiek negocjacje po podpisaniu umowy z gory skazane na porażkę. Jeśli powinie Ci sie noga, znaczy niższe dochody miesięczne niż przewidywałeś i nie będzie Cie stać na pokrycie pełnej raty to nie masz szans na obniżenie raty i wydłużenie okresu spłaty, zapomnij. Po trzech niepelnych wplatach windykacja!. Chore opłaty za każdą oczywistą czynnosc i nawet za posiadanie konta w ich serwisie internetowym 40 zł miesięcznie!!! Kontakt jedynie z panienką obsługującą telefon, nie wiadomo kto jest jej przełożonym. Tragedia. Nigdy więcej Euroloan. Zdecydowanie odradzam.

 • Avatar Wrst pisze:

  Witam. Szukam informacji o firmie Iwoca. Interesuje mnie u nich pozyczka dla firmy.

 • Avatar Krysia2014@o2.pl pisze:

  Zostalam oszukana jak wiekszosc piszacych tuta. Naciagnieto mnie na 2000 zl P Zaneta i P Malgorzata obiecywaly. pomoc ale tylko wyciaagnely kase. Jedna naciagnela mnie na 800 i chce jeszcze 400 zrezygnowalam z jej pomocy to straszy mnie policja. Uwazajcie na nie

 • Avatar Relka pisze:

  Ja brałam pożyczkę w Lendonie i jestem bardzo zadowolona – szybko, konkretnie i bez problemu! polecam!

 • Avatar junior2594 pisze:

  Czy ktoś słyszał o czymś takim jak gilliam group, albo giliam trust firm???

 • Avatar niezdecydowana pisze:

  Witam. na fb ogłasza się firma PRYWATNE POŻYCZKI POZABANKOWE. Nie ma z nimi żadnego kontaktu tylko przez meesenger. Pożyczka polega na otwarciu konta bankowego z linku który Pan posyła i po podpisaniu umowy na to konto trzeba Panu posłać nr konta i na to konto niby Pan przeleje pożyczkę a na maila przyjdą warunki umowy. Co o tym sądzicie?

Więcej odpowiedzi