Finiata

Pierwsza pożyczka dla firm od Finiata

Finiata swoje produkty finansowe kieruje w stronę przedsiębiorców. Aktualnie w jej ofercie znajdują się: faktoring oraz otwarta linia finansowa.Pierwsza opcja, faktoring, to usługa polegająca na otrzymaniu natychmiastowej zapłaty za wystawione klientom faktury. Finiata umożliwia finansowanie nielimitowanej liczby faktur, przy czym standardowy koszt faktoringu to 5% wartości jednej faktury do 30 dni.

Ciekawszą i popularniejszą opcją jest natomiast FlexKapitał, czyli otwarta linia pożyczkowa dla firm. Przedsiębiorcy mogą uzyskać limit wypłat od 500 do 50 000 złotych na 6 miesięcy. Tym, co odróżnia FlexKapitał od standardowej pożyczki, jest to, że klienci sami mogą decydować, w jaki sposób spłacać limit, w kilka dni lub kilka miesięcy – im szybciej się go spłaci, tym koszty będą niższe. Dodatkowo mogą także dowolnie wypłacać pieniądze w ramach dozwolonego limitu, a pożyczkę spłacać w minimalnej kwocie (około 1/6 wypłaconego kapitału), lub w takiej, jaka im pasuje. Każda spłata pożyczonych pieniędzy powiększa dostępny kapitał, z którego można korzystać natychmiast.

Przy maksymalnym sześciomiesięcznym czasie spłacania FlexKapitał, koszty poszczególnych pożyczek wyniosą:

 • 5000 zł – 40,68 zł kosztów;
 • 10 000 zł – 801,36 zł kosztów;
 • 15 000 zł – 1202,04 zł kosztów;
 • 20 000 zł – 1602,71 zł kosztów;
 • 30 000 zł – 2404,07 zł kosztów;
 • 40 000 zł – 3205,41 zł kosztów;
 • 50 000 zł – 4006,87 zł kosztów.

Stała miesięczna opłata za linię pożyczkową to 0,33% kwoty pożyczki + VAT, którą zapłacimy za dostęp do pieniędzy i możliwość korzystania z nich. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić także za realnie wykorzystane pieniądze – tylko za tyle, ile wypłaciliśmy. W takim wypadku opłata wyniesie od 1,7% do 3,39% wypłaconej kwoty na 30 dni.

Dla kogo jest oferta od Finiata?

Finiata obsługuje tylko przedsiębiorców; odnawialna linia pożyczkowa niestety nie jest dostępna dla klientów indywidualnych. Aby otrzymać pożyczkę w Finiata, firma musi:

 • mieć odpowiednią formę prawną: spółka akcyjna, spółka z o.o., spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna; spółka partnerska, spółka jawna, spółka cywilna, działalność gospodarcza, fundacja, stowarzyszenie, gospodarstwo rolne;
 • być zarejestrowana na terytorium Polski wpisem do KRS/CEIDG;
 • funkcjonować przynajmniej przez 6 miesięcy;
 • wykazać odpowiednio wysoką wydolność finansową i przedstawić wyciąg z konta firmowego;
 • nie mieć zaległości w BIK oraz rejestrach dłużników;
 • przedstawić dokumenty w postaci skanu dowodu osobistego lub paszportu oraz opłaconej przez klienta faktury.

Kiedy dostanę pieniądze w Finiata?

Same formalności konieczne do uzyskania odnawialnej linii pożyczkowej nie zajmą długo i mogą zostać załatwione w całości przez Internet. Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba kompletować dokumentów księgowych – wystarczy tylko przesłać opłaconą już przez klienta fakturę na dowód tego, że firma rzeczywiście działa. Znacznie skróci to czas wnioskowania.Samo przyznanie linii pożyczkowej to maksymalnie 2 dni – tyle czasu Finiata zakłada w umowie. Podkreśla jednak, że zwykle stara się decyzję podjąć w ciągu kilku godzin od wysłania wniosku. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy ten zostanie wysłany w godzinach pracy firmy, tj. od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Poza tym trzeba mieć na względzie, że całość formalności będzie zależeć także od dwóch innych czynników:

 • Sposobu weryfikacji tożsamości. Weryfikacja tożsamości odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich to przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Drugi – przesłanie opłaty weryfikacyjnej w wysokości 1 grosza na podany numer konta. Ten sposób niestety zależy od czasu zaksięgowania tej opłaty, więc będzie dość długotrwały. Można zawsze skorzystać z automatycznej weryfikacji, co zajmie tylko kilka minut.
 • Liczby kont bankowych posiadanych przez Finiata. Przyznanie odnawialnej linii finansowej w Finiata nie oznacza, że pieniądze zostaną od razu wysłane na konto klienta. Znajdą się one na koncie wirtualnym, z którego można dowolnie wypłacać pożądane kwoty. Czas otrzymania pieniędzy z każdej wypłaty będzie zależeć od tego, czy konta pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy znajdują się w jednym banku, czy też nie. W pierwszym przypadku wypłata pieniędzy odbędzie się błyskawicznie. W drugim – przelew zostanie zaksięgowany zgodnie z harmonogramem sesji Elixir. Pieniędzy powinniśmy się więc spodziewać najwcześniej po kilku godzinach, a najpóźniej następnego dnia roboczego.

Jak wziąć pożyczkę w Finiata?

Uzyskanie linii finansowej w Finiata jest możliwe po przejściu następujących etapów:

 • Rejestracja. Konto klienta jest niezbędne, by móc otrzymać pożyczkę w Finiata, a w dalszej kolejności zarządzać wypłatami i wpłatami pieniędzy. Wystarczy skorzystać z przycisku „zarejestruj się”, a następnie podać adres e-mail i hasło do logowania oraz potwierdzić utworzenie konta za pomocą wysłanego linku. Trzeba także uzupełnić konto danymi: NIP, dane osoby upoważnionej do reprezentowania firmy, numer telefonu.
 • Weryfikacja tożsamości. Wymagane jest podanie obywatelstwa, numeru PESEL, dokumentu tożsamości oraz jego numeru i serii. Następnie zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu podanego dokumentu – dowodu osobistego lub paszportu.
 • Podłączenie konta bankowego. Można to zrobić manualnie, poprzez przesłanie 1 grosza na podany numer konta, lub skorzystać z weryfikacji automatycznej, która umożliwi programowi dostęp do historii aktywności na koncie z ostatnich 180 dni. Ten sposób weryfikacji odbywa się z użyciem aplikacji Kontomatik.
 • Weryfikacja działalności firmy. Finiata poprosi wnioskodawcę o przesłanie jakiejkolwiek zrealizowanej już faktury firmowej. Oprócz jej przesłania konieczne będzie również dostarczenie wszystkich dotyczących jej szczegółów.
 • Zgoda na weryfikację historii kredytowej w BIK. Jest to zgoda jednorazowa. Jeżeli linia pożyczkowa zostanie przyznana, nie będzie konieczności ponownej weryfikacji w BIK przy każdej wypłacie.
 • Przyznanie pożyczki. Przyznanie limitu odnawialnego będzie wymagać także podpięcia karty debetowej lub kredytowej. Jest to konieczne, gdyż Finiata wymaga uruchomienia opcji automatycznego, cyklicznego spłacania limitu.

Jakie informacje o pożyczkobiorcy weryfikuje Finiata?

Zgodnie z umową o odnawialną linię pożyczkową FlexKapitał, Finiata zweryfikuje wnioskodawców w rejestrach:

Figurowanie w jednej z baz dłużników lub zły scoring kredytowy w BIK prawdopodobnie uniemożliwi zaciągnięcie pożyczki.

Co, jeśli nie spłacę pożyczki w Finiata – opóźnienie w spłacie?

Niespłacanie zobowiązania w Finiata może spowodować poważne konsekwencje dla firmy. W zależności od tego, jak długo nie będzie się spłacać limitu, mogą to być kolejno:

 • odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości 14% w skali roku;
 • wszczęcie windykacji przez pożyczkodawcę;
 • postępowanie sądowe i komornicze;
 • wpis do rejestru dłużników.

Kontakt z Finiata – jak skontaktować się z pożyczkodawcą

Dokładna nazwa firmy: Finiata Sp. z o.o.
Siedziba firmy: ul. Grzybowska 62, Warszawa
E-mail: service@finiata.com
Telefon kontaktowy: 22 307 90 76
NIP: 6762519005
REGON: 366127470
KRS: 653925

O firmie

Finiata to firma stworzona przez międzynarodowy zespół ekspertów finansowych i z branży FinTech. Aktualnie operuje w dwóch krajach, Polsce oraz Niemczech, gdzie z usług firmy korzysta już pond 38 osiem tysięcy firm. Zaufanie klientów zdobyła głównie dzięki współpracy z zaufanymi i poważanymi inwestorami, takimi jak: Kulczyk Investments, Red Alpine, DN Capital czy German Startups Group. W Polsce legitymuje się także certyfikatem Firma Wiarygodna Finansowo.

5/5 - (1 vote)