Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą otrzymać wysokie finansowanie, a ich zdolność kredytowa niekoniecznie na to pozwala. Dzięki zabezpieczeniu kredytu poprzez mieszkanie lub dom, ryzyko braku spłaty zadłużenia, jakie ponosi bank czy firma pozabankowa, znacznie maleje. Kto i kiedy może skorzystać z tej formy zabezpieczenia pożyczki? Sprawdźmy.

Ranking pożyczek pod zastaw nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 23 Lutego 2023
Actum Finanse - pożyczka hipoteczna dla firm
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
wszystkie formy
? JDG, spółki, itd.
Forma prawna firmy
Tak
? hipoteka
Zabezpieczenie
20 000 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Każda osoba składająca wniosek o kredyt lub pożyczkę liczy na to, że otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Pożyczkodawca przed przyznaniem finansowania dokładnie sprawdza zdolność kredytową klienta, aby upewnić się, czy ten będzie w stanie regularnie spłacać nowe zobowiązanie. W niektórych przypadkach wysokość zarobków czy ogólna sytuacja finansowa uniemożliwiają otrzymanie pożyczki na konkretną kwotę. W takim przypadku warto sięgnąć po pożyczkę hipoteczną.

Na czym polega pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu?

Pożyczka hipoteczna to produkt finansowy, które znajduje się w ofercie banków oraz prywatnych firm pożyczkowych. Aby skorzystać z takiej usługi trzeba być właścicielem nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Co ciekawe, nieruchomość ta musi być wolna od jakichkolwiek obciążeń – nie może być wykorzystywana jako hipoteka względem innego wierzyciela.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości sprawdza się w sytuacji, gdy kredytobiorca chce otrzymać finansowanie na większą kwotę, niż pozwala mu jego zdolność. Wysokość otrzymanego wsparcia zależy od wartości nieruchomości i może wynosić nawet 80% jej ceny. Duża kwota pożyczki sprawia, że jej spłatę rozkłada się na kilka lub nawet kilkanaście lat, dzięki czemu pożyczkobiorca powinien bez trudu spłacić całe zobowiązanie.

Zasady przyznawania pożyczek pod zastaw nieruchomości zmieniły się na początku 2017 roku wraz z wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowe przepisy mówią, że pożyczki pod zastaw nieruchomości dla osób fizycznych mogą być udzielane jedynie przez banki lub SKOK-i. Z oferty prywatnych pożyczek mogą z kolei skorzystać jedynie przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Jaka nieruchomość może stanowić zastaw?

Z pożyczki pod zastaw nieruchomości może skorzystać właściciel domu lub mieszkania. Jako zastaw pod pożyczkę może posłużyć również inna nieruchomość np. działka, grunty rolne czy nawet całe gospodarstwo. Pożyczki dla rolników stanowią nierzadko osobną ofertę wśród wielu propozycji pożyczkowych i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Popularne mieszkanie jako zastaw

Pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego to oferta, która cieszy się największą popularnością. Pożyczkobiorca może spożytkować otrzymane finansowanie na dowolne cele, a w przypadku braku spłaty zobowiązania, musi liczyć się z tym, że pożyczkodawca zajmie mieszkanie i ze środków otrzymanych z jego sprzedaży spłaci pozostałą część zobowiązania. Pożyczka pod zastaw mieszkania udzielana jest nie tylko przez firmy pożyczkowe, ale również przez banki udzielające kredytów. W obu przypadkach oferty te mogą się od siebie jednak nieco różnić, chociażby ze względu na cel kredytowania. W przypadku pożyczki udzielanej przez prywatną firmę jest on dowolny, a w przypadku banku najczęściej musi chociaż w niewielkiej części dotyczyć konkretnej nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw działki

Pożyczka pod zastaw ziemi rolnej lub gruntu to propozycja, która umożliwia rolnikowi otrzymanie finansowania na dużą kwotę. Otrzymane środki może spożytkować zarówno na prywatne cele, jak i te związane z prowadzonym gospodarstwem. Finansowanie okaże się szczególnie przydatne w sytuacji, gdy mimo niewielkich zbiorów, niezbędny jest zakup nowej maszyny rolniczej, środków ochrony roślin czy paszy dla zwierząt. Pożyczka hipoteczna stanowi alternatywę do kredytów bankowych, które zwykle wymagają dopełnienia większej ilości formalności.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – różnice i podobieństwa

Zdarzyło Ci się myśląc o pożyczce hipotecznej, określić ją mianem kredytu hipotecznego? Chociaż są to dwa zupełnie różne produkty finansowe, to jednak mają ze sobą trochę wspólnego. W przypadku pożyczki, jak i kredytu pod hipotekę wnosi się zabezpieczenie w postaci zastawu nieruchomości. Podobny jest również okres kredytowania, chociaż przy kredycie hipotecznym jest on nieco dłuższy i może wynosić nawet 35 lat.

Wspólne zabezpieczenie spłaty

Formą zabezpieczenia w jednym i drugim przypadku jest nieruchomość. Zastaw nieruchomości przy pożyczce hipotecznej dotyczy jednak posesji lub działki, która stanowi już własność wnioskującego. Kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup konkretnej nieruchomości, która zostanie sfinansowana z otrzymanych środków. Bank udzielając kredytów hipotecznych nakłada na kredytobiorcę obowiązek ustanowienia hipoteki, która stanowi zabezpieczenie wierzyciela w przypadku braku spłaty zobowiązania.

Kredyt dostępny tylko w banku

Kredyt hipoteczny, podobnie jak każdy inny kredyt, znajduje się jedynie w ofercie banków. To oznacza, że osoba, która chce go otrzymać, musi mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz przejść weryfikację w bazach rejestrów dłużniczych. W przypadku kredytu nieruchomość nie jest „doliczana” do zdolności kredytowej, a jedynie stanowi zabezpieczenie hipoteczne w przypadku braku spłaty.

Pożyczka hipoteczna udzielana jest najczęściej przez prywatne firmy pożyczkowe, które nierzadko wyróżniają się łagodniejszą polityką kredytową i nie kontrolują swoich klientów w tak dużym stopniu. Wysokość otrzymanego finansowania uzależniona jest od wartości nieruchomości, która w tym wypadku wlicza się do zdolności kredytowej. Co ciekawe, pożyczki hipoteczne coraz częściej stanowią również ofertę komercyjnych banków, takich jak: ING, PKO czy Santander Bank Polska.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

O tym, na co możesz przeznaczyć środki pochodzące z kredytu hipotecznego, decyduje poniekąd bank. Cel finansowania jest bowiem ściśle związany z nabywaną nieruchomością, a to oznacza, że otrzymane pieniądze muszą zostać wydane na zakup, budowę lub remont lokalu, czy działki. Pożyczkę hipoteczną można z kolei wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny. Nieważne czy jest to zakup nowego samochodu, czy sfinansowanie wymarzonej podróży na dokoła świata.

Wyższe koszty pożyczki

Pożyczki hipoteczne różnią się od kredytów hipotecznych również kosztami. Opłacalne kredyty bankowe pod zastaw nieruchomości oprocentowane są na ok. 8,7%, a większość ofert zaczyna się od oprocentowania na poziomie 9%. Wśród ofert pożyczek hipotecznych, najczęściej można znaleźć te z oprocentowaniem wynoszącym 9,5%. Ta z pozoru niewielka różnica ma jednak olbrzymie znaczenie w przypadku finansowania na dużą kwotę, które jest spłacany latami.

okna wykuszowe na poddaszu domu

Warunki udzielenia finansowania zabezpieczonego hipoteką

Ustanowienie hipoteki to jeden z warunków, które muszą spełnić kredytobiorcy korzystający z finansowego wsparcia banku. Zanim jednak otrzymają kredyt, powinni spełnić szereg innych wymagań, w tym:

 • mieć odpowiednią zdolność kredytową,
 • nie posiadać przeterminowanych zadłużeń,
 • przedstawić szereg dokumentów finansowych oraz dotyczących nabywanej nieruchomości np. umowę przedwstępną
 • wpłacić wkład własny, który zgodnie z Rekomendacją S powinien wynosić 20% wartości nieruchomości.

Niektóre banki udzielają finansowania przy niższym wkładzie własnym, wymagając jednocześnie od klienta, skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Dokumenty wymagane do uzyskania pożyczki hipotecznej

Wnioskujący, który stara się o pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości musi przejść podobny proces, co przyszły kredytobiorca korzystający z oferty banku. To oznacza, że do wniosku musi dołączyć kilka niezbędnych dokumentów. Z pewnością będzie to zaświadczenie potwierdzające wysokość oraz regularność dochodów oraz dokumentacja dotycząca nieruchomości, która będzie stanowić zastaw (np. dokument potwierdzający prawo własności). Pożyczkodawca może też poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących innych zobowiązań, w przypadku gdy spłata danego kredytu nastąpiła niedawno.

Gdzie są dostępne pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Każdy, kto chce znaleźć tanią ofertę pożyczki pozabankowej, powinien dokładnie przeanalizować propozycje różnych pożyczkodawców. Pomocne w tym procesie okażą się porównywarki finansowe czy aktualne rankingi z ofertami. O pożyczkę pod zastaw mieszkania można zawnioskować również w SKOK-ach, czyli Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo – Kredytowych. Warto pamiętać o tym, że od 2017 roku firmy pożyczkowe mogą udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości tylko osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą lub firmom. Osoby prywatne mogą skorzystać z propozycji pożyczek hipotecznych oferowanych przez bank.

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Otrzymanie jakiegokolwiek kredytu w banku bez posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej nie będzie możliwe. Obowiązek przeprowadzania kontroli zdolności kredytowej wnioskujących nakłada ustawa Prawo bankowe – dokładnie art. 70. Co ciekawie taki sam obowiązek mają prywatne firmy pożyczkowe, jednak ten regulowany jest ustawą o kredycie konsumenckim.

Składając wniosek o jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, warto samodzielnie sprawdzić swoją zdolność, aby uniknąć rozczarowań. Przypominamy, że zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak:

 • wysokość i regularność otrzymywanego wynagrodzenia,
 • pozytywna historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
 • wiek oraz wykształcenie kredytobiorcy,
 • wysokość zobowiązań finansowych,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy,
 • a czasami nawet wykonywany zawód (niektóre grupy zawodowe mogą być uprzywilejowane w ocenie analityków kredytowych).

Bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości – co należy sprawdzić?

Decydując się na pożyczkę hipoteczną oferowaną przez prywatną firmę warto dokładnie przyjrzeć się pożyczkobiorcy, weryfikując jego dane finansowe, czy też sprawdzając opinie innych klientów. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, w szczególności analizując zapis dotyczący samej nieruchomości. Zdarzają się sytuacje, w których nieświadomi niczego pożyczkobiorcy po latach tracą dorobek całego życia, np. w przypadku nieuczciwie wysokiego oprocentowania.

Uważaj na ogłoszenia „Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości”

O pożyczkę hipoteczną możesz zawnioskować online, bez wychodzenia z domu. Ograniczona liczba formalności i wygoda sprawiają, że coraz częściej zdarza nam się korzystać z niezweryfikowanych ofert. A tych niestety nie brakuje. W internecie można znaleźć wiele propozycji pożyczek pod zastaw mieszkania, które oferowane są klientom indywidualnym przez prywatnych pożyczkodawców.

Tego rodzaju pożyczki prywatne pod zastaw domu czy innej nieruchomości udzielane są bez weryfikacji zdolności kredytowej ani sprawdzania baz rejestrów dłużniczych. Nierzadko koszt takiego finansowania jest na tyle wysoki, że możemy zaliczyć je do zwykłej lichwy. Niektóre oferty dostępne na popularnych serwisach ogłoszeniowych dodawane są przez oszustów, którzy mają na celu jedynie wyłudzenie danych osobowych lub przejęcie nieruchomości od wnioskujących osób. Niestety tego rodzaju propozycje nie mają nic wspólnego z ofertami kredytowymi.

Podsumowanie zalet i wad pożyczki hipotecznej

Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości? Każde finansowanie ma swoje zalety i wady, które mogą przynieść nam zarówno wiele korzyści, jak i problemów. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek. Porównanie ofert pożyczek i zweryfikowanie pożyczkodawcy to połowa drogi do sukcesu, który zapewni nam spokojny sen. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”.

Pożyczka hipoteczna – zalety

 • możliwość uzyskania wysokiej kwoty pożyczki
 • opcja wykorzystania środków na dowolny cel
 • brak konieczności wniesienia wkładu własnego
 • długi okres kredytowania
 • niewielka liczba wymagań do spełnienia

Pożyczka pod zastaw mieszkania – wady

 • ograniczona oferta – w przypadku pożyczki pozabankowej jest to propozycja skierowana jedynie do firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą
 • ryzyko utraty nieruchomości
 • niebezpieczeństwo trafienia na oszustów proponujących pożyczki pozabankowe osobom zadłużonym lub znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej

Jak widać odpowiedź na pytanie, czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw, nie jest tak jednoznaczna, jakby się mogło wydawać. Pod wieloma względami jednak oferty te są korzystne i jeśli tylko poświęcisz odrobinę czasu, aby lepiej przyjrzeć się poszczególnym propozycjom, z pewnością znajdziesz atrakcyjną ofertę.

5/5 - (2 votes)