8 sprawdzonych sposobów, jak zaoszczędzić na benzynie
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

8 sprawdzonych sposobów, jak zaoszczędzić na benzynie

Wydatki na benzynę to jedna z najistotniejszych pozycji w budżecie każdego kierowcy. Zwłaszcza, dla tych, którzy każdego miesiąca pokonują tysiące kilometrów, a za paliwo płacą z własnej kieszeni. Jeśli chcesz wygenerować paliwowe oszczędności, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W artykule podpowiemy, jak tego dokonać.

Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku, zdecydowana większość kierowców w Polsce przejeżdża rocznie nie więcej niż 20 tys. km. 30 proc. badanych pokonuje więcej niż 10, ale mniej niż 20 tys. km., a co dziesiąty badany — więcej niż 50 tys. km. Zdecydowanie więcej od mieszkańców wsi przejeżdżają osoby mieszkające w miastach. Ile wydajemy na paliwo? Jedna czwarta badanych wydaje na paliwo więcej niż 500 zł miesięcznie, a prawie 46 proc. badanych przeznacza na ten cel nie więcej niż 300 zł. Największe wydatki paliwowe ponoszą osoby do 34 roku życia oraz te, które zarabiają najwięcej. Kierowcy o najniższych wpływach najczęściej ze wszystkich grup tankują za kwotę do 200 zł miesięcznie, a ci o najwyższych dochodach zwykle za ponad 500 zł w skali miesiąca.

Jak oszczędzać na benzynie?

Jeżeli uważasz, że Twoje wydatki na paliwo są zbyt wysokie, zacznij oszczędzać. Jak tego dokonać?

Wybieraj niedrogie stacje benzynowe

Jak pokazują wyniki badania, zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku, wybierając stację benzynową, aż 41 proc. kierowców kieruje się głównie najkorzystniejszą ceną paliwa. Pamiętaj jednak, że wycieczka na drugi koniec miasta, aby wlać do baku benzynę tańszą o 1 czy 2 grosze nie będzie dobrym pomysłem. Taka wyprawa pochłonie nie tylko Twój cenny czas, ale również… sporo paliwa. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, koniecznie zadbaj o to, aby omijać najdroższe stacje, umiejscowione przy autostradach lub przy zjazdach. Możesz sprawdzić także, w którym województwie ceny paliwa są najkorzystniejsze, a następnie… właśnie tam zatankować swój pojazd. Oczywiście, o ile punkt ten znajduje się na zaplanowanej przez Ciebie trasie. Zgodnie z informacjami, udostępnionymi na portalu e-petrol.pl, najwyższe ceny benzyny odnotowuje się obecnie w województwie mazowieckim. Za litr Pb98 kierowcy muszą zapłacić średnio 5,03 zł, a litr Pb95 będzie kosztować ich 4,70 zł. Najtańsze paliwo wleją do baku mieszkańcy województwa lubuskiego. Litr Pb98 kosztuje tam średnio 4,92 zł, a Pb95 – 4,63 zł.

Jeździj ekonomicznie

Nie od dziś wiadomo, że agresywna jazda samochodem sprzyja nadmiernemu spalaniu. Jeśli chcesz zmniejszyć wydatki na paliwo, używaj auta w sposób ekonomiczny:

  • zamiast gwałtownie hamować przed sygnalizacją świetlną, powoli zmniejszaj prędkość;
  • nie ruszaj agresywnie „ze świateł”;
  • nie rozgrzewaj silnika, zanim ruszysz;
  • wyłączaj silnik nawet podczas niedługich postojów, np. stając przed przejazdem kolejowym lub czekając na kogoś pod sklepem czy domem;
  • unikaj jazdy na wysokich obrotach. Niższa prędkość obrotowa paliwa przekłada się na niższe zużycie paliwa;
  • jeździj z równomierną prędkością. Jeśli warunki na to pozwalają, postaraj się utrzymywać regularną prędkość jazdy. Świetnym rozwiązaniem, które pomoże osiągnąć taki cel, jest tempomat. Niestety, taki przywilej jest dedykowany jedynie kierowcom wysokiej klasy, stosunkowo nowych aut.

Poskromienie swojego temperamentu i ekonomiczna jazda sprawią, że Twój samochód może spalić nawet o jedną trzecią mniej paliwa, niż zakłada producent.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Nie wszyscy wiedzą, że zbyt niskie ciśnienie w oponach może skutkować nie tylko zwiększonym ryzykiem ich odkształcenia, ale również większym nawet o 10 proc. zużyciem paliwa. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, sprawdzaj je raz na 4-6 tygodni. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże wygenerować na paliwie odczuwalne dla portfela oszczędności może być również zakup specjalnych eko-opon. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają ograniczyć spalanie nawet o 0,5 l na 100 km.

Unikaj dodatkowych balastów

Zwiększone wydatki na benzynę może spowodować także nadprogramowy bagaż oraz… wożenie bagażnika dachowego, który powoduje dodatkowy opór powietrza. Jeśli od kilku miesięcy wozisz w bagażniku zawartość połowy szafy, nie dziw się, że Twoje wydatki na paliwo wzrosły. Zdaniem ekspertów, 100 nadprogramowych kilogramów w samochodzie „kosztuje” około 0,7 l paliwa na 100 kilometrów. Jeżdżąc z zamontowanym na dachu bagażnikiem, na własne życzenie zwiększasz wydatki na paliwo nawet o 20 proc.

Uważaj na klimatyzację

Rozkręcanie klimatyzacji „na maksa” nie tylko szkodzi zdrowiu, ale powoduje również zwiększenie zużycia paliwa nawet do 2 litrów na 100 km. Podczas dużych upałów zadbaj o to, by temperatura wewnątrz samochodu nie była niższa od tej panującej na zewnątrz o więcej niż 6 stopni.

Planuj trasę

Jeśli każdego miesiąca pokonujesz samochodem setki, a nawet tysiące kilometrów, optymalny wybór tras pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Zamiast najkrótszych dróg wybieraj te, które pozwolą Ci pokonać dystans w najbardziej ekonomiczny sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny samochód osobowy zużywa najmniej paliwa, kiedy porusza się z prędkością ponad 100 km/h na 5 biegu, zaoszczędzisz najwięcej, poruszając się po drogach ekspresowych i autostradach.

Sięgnij po karty paliwowe

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz służbowe auto (lub kilka aut), sięgnij po karty paliwowe. Dzięki nim będziesz mógł jeszcze lepiej monitorować wydatki paliwowe i co za tym idzie zapobiegać nadużyciom. A te są niestety jedną z najczęstszych przyczyn zawyżonych wydatków, związanych z utrzymaniem firmowej floty. Karty paliwowe pozwolą Ci również na śledzenie transakcji i wprowadzanie stosownych ograniczeń zarówno co do miejsca, czasu, jak i kosztu zakupu paliwa przez każdego pracownika. To jednak nie wszystko. Wielu dostawców kart oferuje ich użytkownikom również promocyjne ceny paliwa oraz rabaty na akcesoria dostępne na stacjach benzynowych.
O tym, jakie dodatkowe korzyści mogą osiągnąć przedsiębiorcy, używający kart paliwowych, przeczytasz w artykule Karty paliwowe — najważniejsze korzyści dla przedsiębiorców.

Szukaj promocji, zniżek i okazji

Dobrym sposobem na wygenerowanie oszczędności na benzynie może być również skorzystanie z promocji, zniżek czy programów partnerskich przygotowanych specjalnie dla kierowców. A te znajdziesz np. w Toyota Banku — banku, który dostosował swoje produkty finansowe właśnie do potrzeb właścicieli aut. Korzystając z usług Toyota Banku, możesz wziąć udział w promocji Tankuj Korzyści, która umożliwi Ci odzyskanie części wydatków poniesionych na benzynę.

Rezultaty? Już niebawem

Jeśli wcielić w życie większość wskazanych wyżej wskazówek, Twój portfel odetchnie z ulgą szybciej, niż myślisz. Odczuwalne z dnia na dzień rezultaty pozwolą Ci zwiększyć motywację, a kto wie — być może przełożą się również na potrzebę zredukowania wydatków również w innych dziedzinach życia.

Dodano:

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.87
(ilość ocen: 643)
2.
Ocena: 3.9
(ilość ocen: 362)
3.
Ocena: 4.03
(ilość ocen: 765)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1217)
5.
Ocena: 3.92
(ilość ocen: 463)