Alior i PZU pomogą w udzieleniu pożyczek pracowniczych

Aktualizacja: 2020-02-18
Data publikacji: 2019-08-23
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.8
(ilość ocen: 20)

Niektóre benefity pracownicze stają się dzisiaj pewnego rodzaju standardem. Opcje takie, jak dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna czy “owocowe dni” są na porządku dziennym w coraz większej liczbie firm i niewielu pracowników byłoby skłonnych przyjąć lub zmienić pracę, dla któregoś z nich. Pracodawcy szukają więc nowych pomysłów na pozapłacowe świadczenia dla zatrudnionych. Niebawem, jednym z nich mogą być wygodne pożyczki pracownicze, oferowane w ramach innowacyjnego projektu Cash.

Projekt Cash, czyli pożyczki dla pracowników

PZU, we współpracy z Alior Bankiem oraz Bancovo (pośrednikiem oferującym chwilówki i kredyty bankowe) przygotowuje rozwiązanie, które będzie stanowiło alternatywę dla powszechnie stosowanych benefitów pracowniczych.

Projekt Cash ma być platformą pożyczkową, zrzeszającą pracodawców, którzy w ramach dodatkowych profitów będą chcieli oferować swoim pracownikom nisko oprocentowane pożyczki pracownicze.

Według obecnych założeń, o dofinansowanie będzie mogła ubiegać się osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, posiadająca odpowiednią zdolność kredytową. Maksymalna kwota pożyczki ma nie przekroczyć 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika brutto, a maksymalny okres kredytowania – 3 lat. Środki otrzymane w ramach pożyczki w Cash będzie można przeznaczyć na dowolny cel.

Proces wnioskowania ma opierać się na technologii dostarczanej przez Bancovo i będzie zbliżony do tego, który oferują obecnie firmy pożyczkowe – o środki będzie można więc ubiegać się całkowicie zdalnie. Spłata będzie odbywała się automatycznie, bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika. Tego typu rozwiązanie to nowość na polskim rynku.

Platforma ma ruszyć już pod koniec 2019 roku

Prace nad nowym rozwiązaniem ruszyły na przełomie 2018 i 2019 roku, a jego pełny start planowany jest na przełom III i IV kwartału bieżącego roku. W sierpniu tego roku uruchomiony zostanie pilotaż projektu, który w pierwszej kolejności obejmie klientów firmowych PZU S.A. i PZU Życia.

Jak mówi członek zarządu PZU, Małgorzata Sadurska, “Platforma Cash jest dla nas innowacyjnym narzędziem budowania nowych interakcji z klientami PZU oraz realizacji ambitnych celów w obszarze assurbanking. We współpracy z Alior Bankiem oferować będziemy pożyczki pracownicze na bardzo atrakcyjnych warunkach, dzięki czemu platforma będzie również korzystnym rozwiązaniem dla tysięcy jej końcowych użytkowników.”

Działające narzędzie PZU najpierw skieruje do największych przedsiębiorstw w Polsce, jednak docelowo z platformy Cash będą mogły skorzystać również pozostałe firmy.

Platforma Cash PZU zapewni większą spłacalność?

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że prawie co drugi, dorosły mieszkaniec kraju posiada aktywny kredyt lub pożyczkę. Z ponad 15 mln zadłużonych Polaków, aż 2,7 mln nie reguluje zobowiązania w terminie.

Rozwiązanie oferowane przez Cash, polegające na ściąganiu długu bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika, mogłoby pomóc zniwelować ten problem. Pożyczkobiorca nie musiałby pamiętać o kwocie czy terminie spłaty należności, gdyż wszystko odbywałoby się automatycznie, za pośrednictwem platformy. Dla samego kredytobiorcy oznaczałoby to więc minimum formalności i maksimum wygody.

Pozostaje jednak pytanie, czy pracownicy istotnie będą skłonni zgodzić się na tego typu ingerencję w prywatność domowego budżetu. Automatyzacja procesów, choć coraz popularniejsza, wciąż traktowana jest nieufnie przez ogromną rzeszę ludzi. Szczególnie, gdy w grę wchodzą domowe finanse. Nie jest zatem pewne, że jedna z opcji traktowanych jako atut platformy, zostanie przyjęta z takim entuzjazmem, jakiego spodziewają się inicjatorzy projektu.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo