Automatyczne oszczędzanie na koncie – oszczędności bez wysiłku

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-08-31
Autor: Redakcja
Ocena: 4.87
(ilość ocen: 30)

Dane Barometru ING opublikowane wiosną tego roku są bardzo satysfakcjonujące – aż 69% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Jedna trzecia z nich odłożone ma przynajmniej dwie lub trzy miesięczne pensje, a co piąty badany zaoszczędził równowartość rocznego wynagrodzenia. To pozwala pozytywnie patrzyć w przyszłość, ale mimo to oszczędzanie jest trudną sztuką, która wymaga dużej dozy samozaparcia, dobrej organizacji i efektywnego planowania budżetu domowego.

Pomocą w tym mogą być różnego rodzaju finansowe aplikacje mobilne i systemy bankowe, które ułatwiają zarządzanie swoimi środkami pieniężnymi. Dzisiaj przyjrzyjmy się opcji, jaką jest automatyczne oszczędzanie i sprawdzimy, w jaki sposób – właściwie bez wysiłku – można systematycznie odkładać ładne sumy pieniędzy.

Na czym polega automatyczne oszczędzanie?

Automatyczne oszczędzanie, zwane również oszczędzaniem inteligentnym, autooszczędzaniem lub programem SMARTsaver, to system samodzielnie odkładający pieniądze na specjalnie utworzone w tym celu konto oszczędnościowe, wedle wcześnie ustalonych przez klienta wytycznych. Dzięki temu osoba próbująca oszczędzać nie musi sama zarządzać nadwyżkami gotówki i wkładać w to swojej energii, czasu i planowania. Nie jest to jeszcze zbyt popularne nad Wisłą, ale coraz więcej działających tutaj banków decyduje się wprowadzić ten program jako uzupełnienie konta osobistego.

Jak w praktyce wygląda automatyczne oszczędzanie?

To w jaki sposób będziemy odkładać, zależy od konkretnej oferty, jaką może nam przedstawić nasz bank, ale w gruncie rzeczy automatyczne oszczędzanie opiera się na czterech strategiach:

  • Zaokrąglaniu w górę kwot dokonywanych transakcji. System zaokrągla każdą transakcję do pełnej kwoty, a powstałą nadwyżkę przenosi na konto internetowe. W przeważającej liczbie przypadków można ustalić kwotę zaokrąglenia do 1, 5 lub 10 złotych. Na czym to polega? Spójrzmy na przykład. Płacimy za zakupy 41,15 złotych, a przy zaokrągleniu do złotówki, bank pobierze 42 złote i na konto oszczędnościowe prześle 85 groszy. Jeśli zdecydujemy się na zaokrąglenie do 5 złotych, bank pobierze 45 złotych, a na konto oszczędnościowe trafi 3,85 złotych. Przy zaokrągleniu do 10 złotych system zadziała analogicznie – z karty zostanie pobrana kwota 50 złotych, a my otrzymamy 8,85 złotych na osobne konto.
  • Pobieraniu „opłat” za każdą płatność kartą. Nie polega to już na podnoszeniu kwot transakcji, ale na każdorazowym pobieraniu stałej, ustalonej już stawki za każdą transakcję płatniczą. Pobieraną kwotę możemy ustalić na dowolnym poziomie lub skorzystać z pakietu oferowanego przez bank – zwykle będą to stawki kilkuzłotowe.
  • Pobieraniu „opłat” za przelewy. Działa to na takiej samej zasadzie jak omówione już opłaty za kartę płatniczą. Za każdy przelew bank automatycznie odliczy nam określoną przez nas sumę i odłoży je na konto oszczędnościowe. Również i tu często występuje  zróżnicowanie kwotowe, np. za rodzaj wykonywanego przelewu – zwykłego lub ekspresowego.
  • Pobieraniu procentu od dokonywanych transakcji. Dotyczy to zarówno przelewów, jak i transakcji kartą płatniczą. By budować oszczędności, od każdej transakcji, niezależnie od jej kwoty bank odlicza ustalony wcześniej procent – od 1,5 do nawet 3.

Rzadko kiedy wszystkie te filary wystąpią wspólnie, a zwykle wystąpią w parach, w zależności od tego, co może nam zaoferować nasz bank. Dodatkowo można także liczyć na to, że oprocentowane będzie konto oszczędnościowe, na które trafią nadwyżki z transakcji i opłaty za wykonane przelewy. W zależności od tego, w jakim banku mamy konto, może to być nawet 2% przy miesięcznej kapitalizacji odsetek.

Gdzie znajdziesz automatyczne oszczędzanie?

Na razie taką możliwość udostępniają jedynie największe placówki bankowe w Polsce. Są to banki: Credit Agricole, ING Bank Śląski, Getin Bank, PKO BP, BZ WBK.

W banku ING możemy liczyć na 2,5 procent transakcji do 5000 złotych, opłatę w wysokości 9 złotych miesięcznie za przelew zewnętrzny, a także zaokrąglanie transakcji do 5 lub 10 złotych. Niemalże identyczną ofertę ma Getin Bank, z tym, że oprocentowanie transakcji będzie w tym przypadku mniejsze – od 1 do 1,4%. Inną taktykę przyjmuje natomiast Credit Agricole, w którym oprócz zaokrąglania kwot do 5 lub 10 złotych, możemy spotkać się nie z opłatami za przelewy, ale z ich oprocentowaniem. Niedogodnością jest jednak to, że jest to wartość naprawdę duża, bo aż 10% każdego przelewu.

Czy automatyczne oszczędzanie jest skuteczne?

Próżno oczekiwać, że automatyczne oszczędzanie pozwoli nam zebrać bajońskie sumy. Nie powinien być to bowiem podstawowy sposób oszczędzania, a jedynie lekkie „popchnięcie” w dobrym kierunku i pomoc w przywyknięciu do tego, że się oszczędza. Większe oszczędności powinny być naszą inicjatywą, opierającą się na przemyślanej strategii.

Mimo to, jeśli korzystamy z automatycznego oszczędzania, możemy zebrać pokaźną sumkę. Wszystko zależy od naszych nawyków i tego, ile transakcji wykonamy. Trzeba jednak pamiętać, by nie przeholować – jeśli zbytnio rozkręcimy oszczędzanie, może się okazać, że pozostałego budżetu nie wystarczy na bieżące wydatki.

Największą zaletę tej metody jest to, że nie trzeba wkładać w oszczędzanie żadnego wysiłku i dzieje się ono w pewien sposób poza nami. Dla początkujących lub osób, które nie umieją zaplanować swojego domowego budżetu będzie to z pewnością ułatwieniem. Plusem jest również systematyczność takiego oszczędzania. Automatyczne oszczędzanie zdejmuje z barków odbiorców przynajmniej część wysiłku niezbędnego do wyrobienia silnej woli. Jest to więc pierwszy krok w stronę oszczędzania i wyrobienia w sobie dobrych nawyków.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo