Banki zawieszają raty kredytów z powodu koronawirusa

Aktualizacja: 2020-03-18
Data publikacji: 2020-03-18
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Pierwsze banki w Polsce uruchomiły możliwość wnioskowania o zawieszenia płatności rat kredytów. To odpowiedź na opublikowaną na początku tygodnia przez ZBP listę zadań pomocowych w walce z negatywnymi skutkami finansowymi i społecznymi epidemii COVID-19.

Odroczenia rat kredytów zaczynają obowiązywać

Przypomnijmy: zalecenia ZBP dotyczyły wprowadzenia możliwości bezpłatnego odroczenia spłaty rat kredytu ze względu na trudną sytuację kredytobiorców wynikającą z epidemii koronawirusa. Banki odpowiedziały na apel natychmiast. Kolejne wprowadzają do swojej oferty wariant darmowego przesunięcia terminu płatności należności.

mBank był pierwszy

Jednak nie wszystkie banki czekały na oficjalne stanowisko ZBP i już wcześniej podjęły działania, które mają ułatwić ich klientom spłatę kredytów. Od poniedziałku – 16 marca – mBank proponuje swoim klientom nawet półroczną przerwę w spłacaniu rat kredytów. Z tego wariantu mogą skorzystać zarówno właściciele kredytów gotówkowych, jak też hipotecznych czy firmowych. Wniosek można złożyć bezpłatnie drogą elektroniczną za pośrednictwem internetowego dostępu do konta bankowego.

Wakacje od spłaty w PKO BP

Odroczenie płatności rat kredytu możliwe już jest także w PKO BP. W tym przypadku klienci mogą skorzystać z zawieszenia płatności na trzy miesiące. W przypadku kredytów hipotecznych z tej opcji można skorzystać raz w bieżącym roku, a w przypadku kredytów gotówkowych – raz przez cały okres kredytowania. Złożenie wniosku jest darmowe i dostępne w obsłudze internetowej konta bankowego. Odroczenie na trzy miesiące obejmuje raty kapitałowo-odsetkowe. Bank obecnie pracuje nad rozwiązaniami dla przedsiębiorców korzystających z jego produktów kredytowych.

Zawieszenie rat w Credit Agricole i ING Bank Śląski

Raty kredytu na trzy miesiące mogą odroczyć również klienci Credit Agricole i ING Bank Śląski. W przypadku pierwszego z nich zawieszenie może trwać trzy miesiące i dotyczy kredytów konsumenckich. ING Bank Śląski nie podał na razie do publicznej wiadomości na jak długie odroczenie płatności mogą liczyć ich klienci. Biorąc jednak poniedziałkowe zalecenia NBP, będzie to przynajmniej okres trzech miesięcy.

Banki pracują na rozwiązaniami

Pozostałe banki nadal pracują nad wprowadzeniem możliwości skorzystania z odroczenia płatności raty kredytów w związku z epidemią koronawirusa. Z pewnością w najbliższych dniach taka możliwość pojawi się w ofercie większości banków. Osoby zainteresowane możliwością zawieszenia rat kredytów powinni śledzić informacje udostępniane przez bank za pośrednictwem internetowej obsługi rachunku. Tym kanałem też będzie możliwe złożenie wniosku o zawieszenie płatności.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo