Jak poinformował Sky News, Wonga — największy pożyczkodawca w Wielkiej Brytanii ogłosił niewypłacalność. Jakie są przyczyny problemów lidera? Czy klienci polskiej Wongi mogą czuć się bezpieczni?
Na tej stronie znajdziesz:
Brytyjski serwis Wonga „wystartował” w 2007 roku. Przez ponad 10 lat działalności zdobył zaufanie milionów klientów, stając się niekwestionowanym liderem rynku. Zgodnie z informacjami podanymi przez The Guardian, przed kilkoma laty wyceniano Wongę na 780 mln funtów, czyli około 1 mld dolarów! W najbliższym czasie firma planowała także wejście na giełdę. Skąd zatem obecne problemy?
W 2014 roku brytyjska agencja nadzoru rynku finansowego FCA wprowadziła limit kosztów konsumenckich kredytów krótkoterminowych. Taki ruch pociągnął za sobą masowe roszczenia klientów, którzy sięgnęli po chwilówki… przed 2014 rokiem. Ich zdaniem, koszty usługi były zbyt wysokie. Właśnie dlatego wystąpili do Wongi o odszkodowania i domagali się zwrotu kwot, które ich zdaniem zostały pobrane niesłusznie. Taki moment idealnie wykorzystały firmy prowadzące działalność w obszarze pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań. Kolejne skargi zaczęły więc spływać do Wongi lawinowo… W efekcie, w 2016 r. spółka wykazała stratę 65 mln funtów.
Choć na początku sierpnia Wonga otrzymała od inwestorów wsparcie finansowe w wysokości 10 mln funtów, sytuacja firmy wciąż jest bardzo trudna. Pomimo poważnych problemów z płynnością finansową, zarząd rozpatrywał rozmaite scenariusze i poszukiwał najbardziej skutecznych metod wyjścia z impasu. 26 sierpnia portal Sky News poinformował, że instytucja zaangażowała firmę doradczą Grant Thorton, aby obsłużyła ewentualny proces ogłoszenia niewypłacalności. Już 4 dni później Wonga wydała oświadczenie informujące o tym, że Chris Laverty, Daniel Smith i Andrew Charters z Grant Thornton zostali jej administratorami. W oświadczeniu wskazała także, że klienci mogą kontynuować korzystanie z usług do zarządzania zawartymi do tej pory pożyczkami. Firma nie będzie jednak przyjmować żadnych nowych wniosków o udzielenie pożyczek.
Kłopoty brytyjskiego oddziału Wongi są bezpośrednim efektem wprowadzonych na tamtejszym rynku regulacji. W Polsce Wonga jest oddzielną spółką i działa na podstawie polskiego prawa. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie ma zatem nic wspólnego z kondycją Wongi w Polsce. W wystosowanych przez brytyjską Wongę komunikacie możemy przeczytać, że jej dotychczasowa działalność poza granicami Wielkiej Brytanii będzie nadal kontynuowana i nie jest częścią procesu administracyjnego.
Takie informacje dla chwilowo.pl potwierdza Eliza Więcław, rzecznika Wonga w Polsce: „Wonga w Polsce działa bez zmian, stabilnie. Udzielamy pożyczek, obsługujemy klientów. Realizujemy nasza strategię, czyli oferowanie pożyczek na coraz wyższe kwoty w cenach porównywalnych do bankowych. Dziś mamy pożyczki do 20 tysięcy zł na 60 miesięcy z RRSO od 6,76 proc. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie ma wpływu na działalność operacyjną Wonga w Polsce.”
Dowodem na potwierdzenie tych słów, jest stale udoskonalana oferta firmy, zawierająca m.in. pożyczki na raty. Pozycja Wongi, jako jednego z najpopularniejszych polskich pożyczkodawców jest zatem niezagrożona.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze