Brytyjska Wonga ogłosiła niewypłacalność. Co z polskim oddziałem?
5 (100%) 1 głosów

Brytyjska Wonga ogłosiła niewypłacalność. Co z polskim oddziałem?

Jak poinformował Sky News, Wonga — największy pożyczkodawca w Wielkiej Brytanii ogłosił niewypłacalność. Jakie są przyczyny problemów lidera? Czy klienci polskiej Wongi mogą czuć się bezpieczni?

Brytyjski serwis Wonga „wystartował” w 2007 roku. Przez ponad 10 lat działalności zdobył zaufanie milionów klientów, stając się niekwestionowanym liderem rynku. Zgodnie z informacjami podanymi przez The Guardian, przed kilkoma laty wyceniano Wongę na 780 milionów funtów, czyli około 1 miliard dolarów! W najbliższym czasie firma planowała także wejście na giełdę.

Przyczyny kłopotów brytyjskiej Wongi

W 2014 roku brytyjska agencja nadzoru rynku finansowego FCA wprowadziła limit kosztów konsumenckich kredytów krótkoterminowych. Taki ruch pociągnął za sobą masowe roszczenia klientów, którzy sięgnęli po pożyczki… przed 2014 rokiem. Ich zdaniem, koszty usługi były zbyt wysokie. Właśnie dlatego wystąpili do Wongi o odszkodowania i domagają się zwrotu kwot, które ich zdaniem zostały pobrane niesłusznie. Taki moment idealnie wykorzystały firmy prowadzące działalność w obszarze pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań. Kolejne skargi zaczęły więc spływać do Wongi lawinowo… W 2016 r. spółka wykazała stratę 65 mln funtów, co z całą pewnością nie poprawiło jej sytuacji finansowej.

Finansowe wsparcie nie pomogło

Choć na początku sierpnia Wonga otrzymała od inwestorów wsparcie finansowe w wysokości 10 mln funtów, sytuacja firmy wciąż jest bardzo trudna. Pomimo poważnych problemów z płynnością finansową, zarząd rozpatrywał rozmaite scenariusze i poszukiwał najbardziej skutecznych metod wyjścia z impasu. 26 sierpnia portal Sky News poinformował, że instytucja zaangażowała firmę doradczą Grant Thorton, aby obsłużyła ewentualny proces ogłoszenia niewypłacalności. Już 4 dni później Wonga wydała oświadczenie informujące o tym, że Chris Laverty, Daniel Smith i Andrew Charters z Grant Thornton zostali jej administratorami. W oświadczeniu wskazała także, że klienci mogą kontynuować korzystanie z usług do zarządzania zawartymi do tej pory pożyczkami. Firma nie będzie jednak przyjmować żadnych nowych wniosków o udzielenie pożyczek.

Sytuacja w polskiej spółce Wonga

Kłopoty brytyjskiego oddziału Wongi są bezpośrednim efektem wprowadzonych na tamtejszym rynku regulacji. W Polsce Wonga jest oddzielną spółką i działa na podstawie polskiego prawa. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie ma zatem nic wspólnego z kondycją Wongi w Polsce. W wystosowanych przez brytyjską Wongę komunikacie możemy przeczytać, że jej dotychczasowa działalność poza granicami Wielkiej Brytanii będzie nadal kontynuowana i nie jest częścią procesu administracyjnego. Takie informacje dla chwilowo.pl potwierdza Eliza Więcław, rzecznika Wonga w Polsce: “Wonga w Polsce działa bez zmian, stabilnie. Udzielamy pożyczek, obsługujemy klientów. Realizujemy nasza strategię, czyli oferowanie pożyczek na coraz wyższe kwoty w cenach porównywalnych do bankowych. Dziś mamy pożyczki do 20 tysięcy zł na 60 miesięcy z RRSO od 6,76 proc. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie ma wpływu na działalność operacyjną Wonga w Polsce.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.