Car sharing — czym jest i kto może z niego skorzystać?
4 (80%) 1 głosów

Car sharing — czym jest i kto może z niego skorzystać?

Car sharing to usługa, która umożliwia wynajem samochodów na minuty i godziny. Choć cieszy się ogromnym powodzeniem w największych miastach świata, mieszkańcy Polski znają go dopiero od niedawna. Czy polski car sharing ma szanse na sukces? Na czym dokładnie polega i ile kosztuje? Sprawdźmy.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.52%) 458 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.81%) 315 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Car sharing jest rodzajem maksymalnie uproszczonego, wygodnego krótkoterminowego wynajmu pojazdów osobowych. Jego główną ideą jest dzielenie się dostarczonymi przez wynajmującego pojazdami przez mieszkańców największych miast. Potrzebujesz dojechać na spotkanie z klientem? Nie chcesz stać w korkach, aby dojechać do centrum? Nie ma sprawy! Wystarczy, że na swoim telefonie komórkowym zainstalujesz specjalną aplikację, zarejestrujesz się i znajdziesz auto, które znajduje się w dogodnym dla Ciebie punkcie.

Gdzie skorzystam z car sharing-u?

Z usługi car sharing-u możesz skorzystać w największych polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu, Wypożyczający auta na minuty udostępniają klientom interaktywne mapy, na których zaznaczone są lokalizacje, w których oczekują gotowe do wynajmu samochody. Rezerwacja i wypożyczenie aut najczęściej odbywają się poprzez stronę internetową lub aplikację na telefon komórkowy. Ta sama aplikacja umożliwia także… otwarcie drzwi i uruchomienie pojazdu. W jego wnętrzu znajdują się zazwyczaj niezbędne dokumenty oraz kluczyki. Aby zwrócić auto, wystarczy zostawić je we wskazanej przez wynajmującego lokalizacji (zazwyczaj jest to firmowy parking lub strefa parkingowa w centrum miasta), schować jego kluczyki do specjalnego pojemnika, zamknąć drzwi przy pomocy aplikacji w telefonie i zgłosić oddanie auta. Co ciekawe, wśród aut wypożyczanych w ramach car sharing-u często zdarzają się pojazdy hybrydowe i elektryczne. Jednym z kluczowych celów wprowadzenia usługi jest bowiem nie tylko ułatwienie komunikacji mieszkańcom wielkich miast, ale również ograniczenie liczby aut i co za tym idzie ilości spalin. Warto dodać tutaj, że chcąc zachęcić mieszkańców do car sharingu władze wielu miejscowości zrezygnowały z poboru opłat za korzystanie z parkingów w miejskich, płatnych strefach.

Kto może wypożyczyć auto w usłudze car sharing?

Każda z firm, oferujących krótkoterminowy wynajem aut stawia klientom nieco inne wymagania. Zazwyczaj nie są one jednak wygórowane. Aby skorzystać z car sharingu należy:

 • spełnić określone przez wynajmującego kryterium wieku;
 • posiadać dowód osobisty;
 • mieć ważne prawo jazdy (wynajmujący często wymagają przesłania skanu dokumentu);
 • posiadać kartę kredytową (taki wymóg nie zawsze jest standardem);
 • wnieść opłatę aktywacyjną, która umożliwi potwierdzenie Twojej tożsamości. Jej wysokość jest minimalna i zazwyczaj wynosi 1 zł.

Dla kogo car sharing?

Z car sharing-u korzystają najczęściej:

 • mieszkańcy miasta, którzy chcą się szybko przemieścić bez konieczności używania własnego pojazdu;
 • osoby, które nie chcą mieć własnego auta, jednak od czasu do czasu potrzebują „4 kółek”, aby wyjechać na weekendową wycieczkę czy odwiedzić rodzinę w podwarszawskiej miejscowości;
 • osoby, które zmagają się z awarią własnego auta;
 • turyści, dla których wynajem auta na godziny jest atrakcyjną, wygodną i bezpieczną opcją poruszania się po mieście;
 • mali przedsiębiorcy, na przykład chcący dostarczyć towar do klienta.

Ile kosztuje car sharing?

Jeśli zamiast własnego auta zdecydujesz się na car sharing znacząco zminimalizujesz koszty. To dostawca usługi zadba o opłacenie polisy ubezpieczeniowej, konserwacje, obowiązkowe przeglądy, koszty naprawy, wymiany opon i myjni. Jedynymi opłatami, jakie będziesz musiał ponieść, będą te za wynajem pojazdu oraz paliwo. Czasem zdarza się, że użytkownicy samochodów muszą uregulować wyłącznie opłatę za czas użytkowania pojazdu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny car sharing-u w Warszawie, Krakowie oraz innych europejskich miastach:

 • w jednej z najbardziej znanych wypożyczalni aut na minuty — Panek Car Sharing opłaty przedstawiają się następująco:

A. opłata za czas przejazdu naliczana za każdą rozpoczętą minutę jazdy (pierwsze 3 minuty są bezpłatne) – 0,50 zł/min;
B. opłata za przejechane kilometry naliczana za każdy rozpoczęty kilometr jazdy – 0,65 zł/km;
C. opłata za Stop over naliczana za każdą rozpoczętą minutę postoju – 0,10 zł/min. Stop over to przerwa w podróży w trakcie najmu. Funkcja uruchamia się w momencie wyjęcia ze schowka kluczyka i zamknięcia kluczykiem samochodu.

 • w wypożyczalni Traficar płacisz tylko za czas i przejechane kilometry, bo paliwo i opłaty za płatne strefy parkowania są już wliczone w cenę:

1. Opłata za każdy rozpoczęty kilometr jazdy wynosi 0,80 zł/km;
2. Opłata za minutę jazdy Traficarem – 0,50 zł/min;
3. Opłata za postój — 0,10 zł/min.

 • W Londynie za auto marki Volkswagen Golf GTE (hybryda) należy zapłacić 7 funtów za godzinę;
 • we włoskim Mediolanie koszt wypożyczenia Fiata 500 wynosi 29 eurocentów za minuta. Po przekroczeniu 50 km klienci muszą dopłacić 25 eurocentów za km.

Car sharing a tradycyjny wynajem samochodu

Wiele osób zastanawia się, jakie są główne różnice pomiędzy car sharingiem a tradycyjnym wynajmem samochodów? Czy w czasach ogromne konkurencji, wynajem na minuty ma szanse się przebić? Jednym z kluczowych walorów car sharing-u jest ograniczona do minimum biurokracja. Wynajem auta odbywa się szybko i sprawnie. Bez konieczności stania w długiej kolejce i oczekiwania na obsługę. A to, zwłaszcza dla osób, którym zależy na czasie — nieoceniona wartość. Większość wynajmujących pojazdy na minuty nie wymaga wpłacania kaucji, co w porównaniu z tradycyjną wypożyczalnią jest kolejnym udogodnieniem. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie bowiem na zablokowanie na karcie lub wpłacenie gotówką kilku tysięcy złotych. Istotnym walorem, który dodatkowo zwiększa atrakcyjność car sharingu jest możliwość wypożyczenia auta nie tylko na godziny, ale również na minuty. Awaria własnego pojazdu, konieczność dojechania na spot-kanie z klientem? Dzięki car sharingowi bez zbędnych formalności wypożyczysz auta krótkoterminowo.

Ciemne strony car sharingu

Niestety, jak pokazuje praktyka nie wszyscy użytkownicy aut na minuty dorośli do korzystania z takiej usługi. Coraz częściej zdarza się, że wypożyczone samochody stają się przedmiotami aktów wandalizmu. Parkowanie w błocie, pozostawianie pojazdu przy przejściu dla pieszych czy przystanku autobusowym to przykra codzienność dostawców aut na minuty. Kilka miesięcy temu z jednego z pojazdów… wypompowano benzynę, a innemu… skradziono koła. Złodzieje nie zadali sobie nawet trudu, aby postawić auto na cegłach. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko mentalność Polaków, ale również zbyt niskie kary lub… ich zupełny brak. W zależności od operatora usługi, za złe parkowanie kierowca może zapłacić 50 zł lub nie zapłacić kary wcale. Biorąc pod uwagę takie realia, można więc zaryzykować stwierdzenie, że wynajmujący auta na minuty „sami proszą się” o kłopoty. Jak twierdzą eksperci, analizujący rynek car sharingu, wysokie kary za takie „przewinienia” mogłyby jednak spowodować spadek zainteresowania taką formą wynajmu. Strach przed finansowymi konsekwencjami skutecznie powstrzymywałby ich przed wynajmem samochodu, co z kolei uniemożliwiłoby rozwój car sharing-u.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook