Centralny Rejestr Faktur — nowy pomysł rządu
5 (100%) 1 głosów

Centralny Rejestr Faktur — nowy pomysł rządu

Centralny Rejestr Faktur to kolejna, zaraz po JPK i split payment inicjatywa Ministerstwa Finansów. Jej głównym celem jest wychwytywanie przestępstw i nadużyć podatkowych. Czym jest CRF, kogo będzie dotyczył i kiedy wejdzie w życie? Sprawdźmy.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.51%) 463 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.85%) 316 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Pomysł wprowadzenia Centralnego Rejestru Faktur pojawił się już w 2010 roku, kiedy to Komisja Europejska zarekomendowała taką inicjatywę w „Zielonej Księdze VAT”. Niestety, ze względu na inne priorytety, wcielenie w życie CRF musiał poczekać. Aż do teraz. Pierwsze prace przygotowawcze ruszyły w 2017 roku, kiedy powołano do życia podmiot odpowiedzialny za utworzenie CRF — spółkę celową Aplikacje Krytyczne.

Cel wprowadzenia Centralnego Rejestru Faktur

Wprowadzenie CRF jest kolejną rządową inicjatywą, mającą na celu zmniejszenie skali wyłudzeń podatku VAT oraz innych przestępstw i nadużyć podatkowych. Poprzez możliwość wglądu w wystawiane przez przedsiębiorców faktury, urzędnicy będą mogli przeprowadzać szczegółowe analizy udostępnionych danych. A to przełoży się na większą szybkość i przede wszystkim skuteczność wychwytywania nieprawidłowości. Wiele wskazuje więc na to, że po wprowadzeniu CRF, kontroli podatkowych z udziałem przedsiębiorców będzie mniej, a te, które rzeczywiście się odbędą, będą trwały krócej niż wcześniej. Rejestr miałby także doprowadzić do skrócenia okresów objętych JPK. Czy tak się stanie? To z pewnością okaże się w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak działa Centralny Rejestr Faktur?

Mówiąc w sporym uproszczeniu, CRF to baza wszystkich wystawionych i otrzymanych faktur w Polsce. Będzie on budowany na podstawie przesyłanych przez przedsiębiorców Jednolitych Plików Kontrolnych. O tym, czym są JPK przeczytasz w artykule Jednolity Plik Kontrolny — czym jest i kogo dotyczy?

W dalszej perspektywie CRF miałby stać się interaktywną platformą wymiany informacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi. W planach ministerstwa znajduje się m.in. wprowadzenie zindywidualizowanego kanału informacyjnego, który umożliwi przedsiębiorcom otrzymywanie informacji zwrotnych na temat przesyłanych przez nich faktur, ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie czy konieczności dokonania korekty dokumentacji. Osoba, która dobrowolnie skoryguje dokumenty, uniknie przykrych konsekwencji.

Kiedy wejdzie w życie Centralny Rejestr Faktur?

Choć pierwotnie CRF miał rozpocząć swoją działalność w połowie tego roku, data jego wdrożenia została przesunięta na styczeń 2019 r.

Kontrowersje wśród podatników

Plan wprowadzenia rejestru budzi wśród podatników sporo kontrowersji. Trudno się dziwić. Jest to bowiem kolejna ogromna zmiana, po JPK i split payment w ciągu ostatnich miesięcy. Nowy rejestr może wymagać od przedsiębiorców zmiany systemów księgowych, co oznacza dodatkowe koszty dla firm. Jak twierdzą eksperci, wszystkie potrzebne fiskusowi dane z faktur są obecnie wykazywane w JPK.

Problemem ministerstwa jest więc skuteczne wykorzystanie posiadanych informacji, a wprowadzanie kolejnego kosztownego (i utrudniającego codzienność przedsiębiorców) rejestru jest zwyczajnie bezzasadne. Zdaniem twórców projektu, CRF nie będzie dodatkowo obciążać firm, a podatnicy odczują szereg korzyści, towarzyszących wprowadzeniu rejestru. Sprawdzanie poprawności wystawionych dokumentów zwiększy ich bezpieczeństwo w zakresie odliczania podatku VAT, a możliwość komunikacji z fiskusem przy pomocy elektronicznej platformy pozwoli na szybką reakcję i umożliwi uniknięcie negatywnych konsekwencji ewentualnych błędów i nieścisłości.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook