Chcesz inwestować w złoto? O tym musisz pamiętać

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-04-11
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.24
(ilość ocen: 55)

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować w złoto. Odpowiedź, podobnie jak w przypadku każdej innej formy inwestycji, nie jest oczywista. Jeśli rozważasz zainwestowanie swoich pieniędzy w złote sztabki lub monety, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W artykule sprawdzimy, o czym pamiętać, decydując się na taką formę inwestycji.

Zainwestowanie pieniędzy w złoto jest zdecydowanie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Aby zacząć zarabiać, nie musisz poznawać skomplikowanych pojęć, zakładać rachunków czy poznawać specyfiki danego narzędzia finansowego. Pierwszym i najważniejszym „ruchem” jest zakup towaru, czyli złotych sztabek lub monet. O tym, gdzie dokonać zakupów i jakie towary wybrać przeczytasz w kolejnej części artykułu.

Zalety inwestycji w złoto

Prostota transakcji nie jest jedyną zaletą inwestycji w złoto. Wybierając taką formę lokowania oszczędności, możesz liczyć także na:

  • stosunkowo niskie ryzyko inwestycyjne — ceny złota od lat sukcesywnie pną się w górę. Choć od czasu do czasu także tutaj zdarzają się niewielkie spadki, w długofalowej perspektywie są one zupełnie nieodczuwalne. Analizując statystyki cen złota z ostatnich lat, z całą pewnością można stwierdzić, że w ciągu kolejnych 10 czy 20 taka inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę;
  • ograniczony wpływ inflacji – w ciągu ostatnich lat wzrost cen złota zdecydowanie przewyższył wzrost inflacji. Taka inwestycja pozwala więc ochronić pieniądze przed jej zgubnym wpływem;
  • niezależność od banków centralnych – dzięki inwestycjom w złoto uniezależnisz swoje inwestycje od papierowych pieniędzy, do których coraz więcej osób ma ograniczone zaufanie. Nie będziesz musiał również gorączkowo śledzić sytuacji na rynkach finansowych, przeglądać giełdowych wykresów i analizować skomplikowanych statystyk;
  • ochronę kapitału przed kryzysem na rynku finansowym – w przypadku globalnego kryzysu finansowego, złoto nie tylko nie straci, ale może dodatkowo zwiększyć swoją wartość;
  • prestiż – nie ulega wątpliwości, że inwestycje w złoto, dzieła sztuki czy inne nietypowe dobra niesie za sobą prestiż i szacunek.

Jak zacząć inwestować w złoto?

Aby rozpocząć inwestycję w złoto, musisz… dokonać zakupu kruszcu. Choć na rynku, poza kruszcem w fizycznej postaci znajdziesz także certyfikaty odwzorowujące kurs złota na londyńskiej giełdzie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie tradycyjna forma. Dlaczego? Główną zaletą złotych sztabek i monet jest to, że są one fizycznym nośnikiem wartości, której nie ma papierowy pieniądz. Kupując certyfikat, kupujesz niejako pieniądz (od którego chciałeś się uniezależnić), tylko w innej postaci. Możesz również zainwestować w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestujących w złoto lub kupić akcje spółek, które to złoto wydobywają. Tak samo jak w przypadku certyfikatów jesteś uzależniony od rynku i kondycji finansowej firm pośredniczących.

Czy warto kupić złotą biżuterię?

Zdecydowanie nie. Jeśli chcesz traktować złoto niczym inwestycję, nie kupuj złotej biżuterii, figurek, puzderek czy innych, podobnych przedmiotów. W większości przypadków są to produkty o niskiej próbie, nierozpoznawalne, kosztujące dużo więcej niż zawarte w nich złoto. Dla przykładu pierścionek z brylantem w sklepie jubilerskim jest można kupić od 1500 zł w górę. Za ten sam pierścionek w skupie złota dostaniemy 150 do 200 zł.

Inwestując w złoto, nie kupuj także numizmatów. Numizmatyczne monety i sztabki mają co prawda wysoką wartość kolekcjonerską, jednak nie inwestycyjną. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku zakup markowych sztabek oraz monet bulionowych. Jeśli chcesz zainwestować mniejszą kwotę, wybierz monety bulionowe. Jeśli chcesz „włożyć w złoto” naprawdę sporą sumę, sięgnij o sztabki.

Jakie monety i sztabki wybrać?

Źródłem dylematu może być również wybór konkretnych monet i sztabek. Zwłaszcza że obecnie jest ich w obrocie naprawdę sporo.
Najpopularniejszymi monetami, po które zdecydowanie warto sięgnąć, są:

  • Krugerrand,
  • American Eagle,
  • Maple Leaf,
  • Wiener Philharmoniker,
  • Suweren.

Najlepiej sięgać po monety, których masa wynosi około jednej uncji. Nie wszyscy wiedzą, że w przypadku większych, zdecydowanie częściej zdarzają się falsyfikaty. Tych warto więc unikać. Jak twierdzą eksperci, w przypadku mniejszych monet często możemy mieć do czynienia z mocno zawyżoną marżą. Jeśli chcesz kupić sztabki, wybierz te, wybite przez wielkich, światowych producentów: Heraeus, Umicore czy PAMP. Mniej popularne i co za tym idzie tańsze, mogą przysporzyć problemów podczas zbytu.

Gdzie kupować złoto?

Zakupu złota możesz dokonać przez internet lub w stacjonarnych punktach, specjalizujących się w tego rodzaju transakcjach. Jeśli chcesz zakupić złoto przez internet, wybierz sprawdzonego, wiarygodnego sprzedawcę. Transakcja z godnym zaufania podmiotem zapewni Ci niemal stuprocentowe bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko oszustw i nadużyć. W żadnym wypadku nie dokonuj zakupu na popularnych portalach aukcyjnych, takich jak Allegro czy OLX. Takie operacje wiążą się nie tylko z większym ryzykiem, ale również z wyższymi kosztami. Najlepszym źródłem do zakupy kruszca będzie strona Mennicy Polskiej. Nigdy nie korzystaj z usług przypadkowych dilerów złota i nie kupuj go w komisach.

Ile można zarobić na złocie?

Na złocie można zarobić naprawdę sporo. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się kontynuować inwestycję przez kilka czy kilkanaście lat. Odczuwalne dla portfela korzyści mogą odczuć jednak również inwestorzy krótkoterminowi. Jedną z najlepiej zapamiętanych przez wielu z nich sytuacją był kilkunastoprocentowy wzrost cen złota w ciągu zaledwie tygodnia. Miało to miejsce latem 2011 roku, gdy cena złota przekroczyła 1900 dolarów za uncję. Obecnie też możemy zaobserwować taką sytuację. Cena złota na rynkach światowych wzrosła od początku roku o 20%.

Gdzie sprzedać złoto?

Jeśli chcesz spieniężyć złoto, najlepszym wyborem okaże się skorzystanie z usług dilerów metali szlachetnych. Korzystając z ich usług, masz szansę na największe zyski.
Możesz również sprzedać kruszec firmie, oferującej skup złota z każdego źródła lub wystawić monety na Allegro. Takie rozwiązania okaże się jednak mniej korzystne ekonomicznie, a nierzadko także mniej bezpieczne.

Planujesz inwestować w złoto? O tym musisz pamiętać

Jeśli planujesz inwestycje w złoto, koniecznie zaplanuj… gdzie będziesz przechowywał drogocenny kruszec. Niestety, skorzystanie z bankowej skrytki często okazuje się albo niemożliwe, albo… bardzo kosztowne. Alternatywą dla takowej może być więc gromadzenie rudy we własnym domu. Choć w przypadku kilku czy kilkunastu sztabek, wygospodarowanie miejsca do ich przechowywania nie powinno stanowić problemu, jeśli zakpisz ich kilkadziesiąt lub kilkaset — sytuacja może nieco się skomplikować. Niezwykle istotne jest przecież należyte zabezpieczenie kapitału przed kradzieżą. Jeśli planujesz schowanie złota w zakamarkach własnego domu — możesz być pewien, że wszystkie Twoje pierwsze pomysły okażą się złe. Włamywacze świetnie orientują się w sposobie myślenia przeciętnego człowieka i błyskawicznie znajdują wszystko zagrzebane gdzieś w ubraniach w szafie, kredensie czy… pod łóżkiem. Dobrym, jednak kosztownym rozwiązaniem może okazać się zakup specjalnej skrytki lub… wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która zminimalizuje skutki ewentualnej kradzieży. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, upewnij się jednak, że zakres polisy obejmuje również kradzież złota.

Szukasz najlepszej formy inwestycji dla siebie ? Przeczytaj również nasz artykuł o inwestowaniu w chwilówki lub przejdź do naszego poradnika inwestowania.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo