Chcesz oszczędzać? Sprawdź, od czego zacząć
4 (80%) 22 głosów

Chcesz oszczędzać? Sprawdź, od czego zacząć

Coraz więcej Polaków ma świadomość korzyści, płynących z oszczędzania. Niestety, niewielu z nich decyduje się przekuć teorię w praktykę i rozpocząć gromadzenie kapitału. W artykule sprawdzimy, jak zacząć oszczędzać. Podpowiemy również co zrobić, aby uczynić oszczędzanie bezwysiłkowym.

Wbrew obiegowej opinii oszczędzanie wcale nie musi być trudne i okupione mozolnym wysiłkiem. Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim odpowiednia motywacja oraz gotowość do wprowadzenia w życie nowych, pozytywnych nawyków w zakresie zarządzania własnymi finansami.

Jak zacząć oszczędzać?

Zanim przelejesz na konto oszczędnościowe pierwsze 100 zł, zastanów się, jaki jest cel Twojego oszczędzania. Chcesz zgromadzić środki na emeryturę, kupić wymarzone auto, a może zbudować poduszkę finansową, idealną na czarną godzinę? Zdecydowanie łatwiej oszczędzać na mierzalny, określony wcześniej cel niż na niezdefiniowany obiekt widmo. Znając cel oszczędzania, z powodzeniem określisz, ile pieniędzy potrzebujesz i ile masz czasu, by zgromadzić całą potrzebną kwotę. Dzięki temu dowiesz się również, ile pieniędzy w skali miesiąca musisz przeznaczyć na oszczędności.

Zadbaj o regularność

Kolejnym elementem skutecznego oszczędzania jest regularność. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż impulsywne przesyłanie na konto oszczędnościowe przypadkowych kwot jest regularne zasilanie rachunku choćby niewielkimi sumami. Jeśli chcesz wreszcie zacząć oszczędzać, doceniaj ogromne znaczenie małych kroków i nie deprecjonuj ich. Taka postawa pozwoli Ci budo-wać pozytywne przyzwyczajenia i sprawi, że zaczniesz panować nad własnymi finansami. Zrezygnuj również z argumentu „Nie mam z czego oszczędzać”. Możesz być pewien, że jeśli nie wyrobisz dobrych nawyków teraz, nie będziesz ich miał również w momencie, kiedy Twoje zarobki będą naprawdę wysokie.

Analizuj wydatki

Przed rozpoczęciem oszczędzania, warto zrobić „inwentaryzację”, spisując i analizując kwoty miesięcznych zarobków i wydatków. Dopiero posiadając listę kosztów, będziesz mógł precyzyjnie ocenić, które z nich należy ograniczyć, a które zupełnie wyeliminować. Dzięki analizie budżetu dowiesz się, ile tak naprawdę wydajesz w skali miesiąca i na co. Będziesz mógł także podjąć decyzję, które w kolejnym miesiącu pozwolą Ci lepiej gospodarować pieniędzmi. Pamiętaj, że zachowanie systematyczności na tym etapie nie zawsze będzie łatwe. Nie oczekuj więc od siebie zbyt wiele i stosuj zasadę małych kroków. Zacznij od zbierania paragonów za zakupy. Pod koniec miesiąca pomogą Ci stworzyć miesięczną analizę budżetu. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że będziesz naprawdę zaskoczony, jak wiele pieniędzy przecieka Ci przez palce.

Jak analizować domowy budżet?

Aby skutecznie analizować domowy budżet, nie musisz instalować na swoim komputerze drogiego, skomplikowanego oprogramowania. W zależności od Twoich preferencji możesz wykorzystać do tego celu arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, darmowe aplikacje lub… kartkę papieru i długopis.
Na tym etapie masz więc pełną dowolność w zakresie wyboru narzędzia, które najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Przed umieszczeniem wydatków w poszczególnych polach, warto podzielić paragony na kategorie, np.:

  • czynsz i opłaty mieszkaniowe,
  • jedzenie,
  • transport (auto, bilety),
  • raty kredytów,
  • rozrywka,
  • ubezpieczenia.

Jeśli ponosisz także regularne dochody z innej kategorii, koniecznie ją stwórz. Takie same kategorie powinny znaleźć się na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym, służącym analizie budżetu. Drugą część arkusza powinny stanowić wpływy, podzielone na regularne (np. wynagrodzenie) i okazjonalne (np. premie, wygrane w grach losowych etc.). Analiza domowego budżetu pozwoli Ci nie tylko ograniczyć zbędne, nadprogramowe wydatki, ale również określić, ile pieniędzy miesięcznie jesteś w stanie oszczędzać.

Wybierz najlepsze narzędzia bankowe

Jak wynika z raportu, udostępnionego przez Deutsche Bank, prawie co drugi Polak ma plany związane z finansami na 2018 r. Choć mieszkańcy naszego kraju odczuwają poprawę w portfelach, wciąż zdecydowanie częściej niż inwestowanie deklarują odkładanie pieniędzy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że gromadzenie oszczędności w skarbonce nie tylko nie pozwoli im zarabiać, ale spowoduje również, że ich wartość spadnie. Jak to możliwe?

Przyczyną takiego scenariusza jest inflacja, czyli proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w go-spodarce. Skutkiem inflacji jest natomiast spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. W praktyce oznacza to, że za 5 czy 10 lat za określoną kwotę pieniędzy zdołasz kupić zdecydowanie mniej towarów niż dziś. Gromadzenie oszczędności „w skarpecie” lub na nieoprocentowanym koncie bankowym jest więc zdecydowanie kiepskim pomysłem. Zamiast gromadzić kapitał „w skarpecie”, otwórz konto oszczędnościowe oraz lokatę. Zwłaszcza na początku drogi, oba narzędzia okażą się skutecznym wsparciem w gromadzeniu oszczędności.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Jeśli wiesz już, ile pieniędzy w skali miesiąca jesteś w stanie odłożyć, załóż konto oszczędnościowe. Jak wybrać to najlepsze? Głównym kryterium wyboru rachunku powinno być jego oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższy zysk. Pamiętaj jednak, że powszechnie stosowaną praktyką jest uzależnianie wysokości odsetek od dodatkowych wymagań, takich jak określone saldo na rachunku czy konieczność skorzystania z innych produktów bankowych. Zanim sięgniesz po wysoko oprocentowane konto, koniecznie sprawdź dodatkowe warunki. Aby uczynić oszczędzanie bezwysiłkowym, ustaw w swoim banku zlecenie stałe. Na jego podstawie tego samego dnia każdego miesiąca z Twojego ROR-u powędruje na konto oszczędnościowe. Co, jeśli będę chciał wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowe? Jak mogę się uchronić przed lekkomyślnym roztrwonieniem oszczędności? Większość banków umożliwia wykonanie tylko jednego bezpłatnego przelewu z konta oszczędnościowego w skali miesiąca. Każdy kolejny kosztuje naprawdę sporo. W zależności od banku może być to od 5 do 10 zł. Przelewanie pieniędzy z konta oszczędnościowego powinno być więc ostatecznością. Aby uchronić się przed pokusą lekkomyślnych wydatków, ustaw skomplikowane, przypadkowe hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce, a następnie… schowaj w odległym zakątku domu. Konieczność wykonania wielu „ruchów” może skutecznie ostudzić Twój zapał i sprawić, że chęć na spontaniczne zakupy minie jak ręką odjął.

Z konta na lokatę

Jeśli na koncie oszczędnościowym zgromadzisz już sporą sumkę, warto „przetransferować” pieniądze na lokatę. Deponując kapitał na określony w umowie okres, ochronisz go przed lekkomyślnym, impulsywnym roztrwonieniem. Zgromadzone na lokacie środki są bowiem zamrożone przez cały okres trwania umowy. Jeśli wybierzesz 3-miesięczny depozyt, pieniądze będą dla Ciebie niedostępne właśnie przez taki okres. Jeśli podpiszesz umowę na 12 miesięcy, pożegnasz swój kapitał aż na rok. Jeśli zerwiesz lokatę przed terminem, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Dla wielu osób jest to wystarczającą motywacją, by zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać. Pamiętaj, że najlepszym momentem na założenie lokaty bankowej jest końcówka miesiąca lub kwartału. Dlaczego? Właśnie wtedy banki starają się poprawić wyniki finansowe i spełnić wymagania Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego w zakresie podstawowych wskaźników bankowych. Aby tego dokonać, starają się przyciągnąć jak największą liczbę nowych klientów, oferując najbardziej atrakcyjne warunki depozytów.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook