Chwilowo.pl – testuje raporty BIK

Aktualizacja: 2019-09-27
Data publikacji: 2019-07-22
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 4.72
(ilość ocen: 32)

Raport z Biura Informacji Kredytowej to jeden z najczęściej pojawiających się tematów na forach pożyczkowych w różnych kontekstach. To, co zwykle nurtuje pożyczkobiorców, to szczegóły dotyczące negatywnych wpisów i skuteczność raportu w wykrywaniu wyłudzeń pożyczek na skradzione dane. Jeżeli Ty również zastanawiasz się nad pobraniem takiego zestawienia, ale nie wiesz, na jakie informacje możesz liczyć i czy okażą się one dla Ciebie przydatne, zapraszamy do artykułu.

Czym jest raport BIK i w jakim celu się go pobiera?

Oferowany przez Biuro Informacji Kredytowej raport, to nic innego, jak zestawienie posiadanych przez Ciebie zobowiązań kredytowych (aktualnych oraz spłaconych) wraz z historią ich spłaty, ewentualnymi zaległościami w regulowaniu należności oraz postępem w spłacaniu rat, zmierzającym do zamknięcia pożyczki lub/i kredytu. Dodatkowo w raporcie zamieszczono dane przekazane przez Biuro Informacji Gospodarczej – InfoMonitor. W związku z powyższym będziesz mógł prześledzić również historię opłacania faktur za np. prąd, gaz czy telefon.

Ważne, abyś pamiętał, że informacje zawarte w raporcie BIK są aktualne na dzień pobrania zestawienia. Co w szczegółach będziesz mógł znaleźć w raporcie?

 • Twoje dane (imiona, nazwisko, numer PESEL),
 • Twoje dane kontaktowe (adres e-mail i numer telefonu),
 • Twój wskaźnik BIK (będzie o tym mowa później),
 • Punktowa ocena Twojej zdolności kredytowej,
 • Zestawienie zobowiązań kredytowych, które obecnie spłacasz,
 • Szczegóły informacji kredytowych powiązanych z Twoimi danymi oraz zapytania dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK),
 • Szczegóły informacji gospodarczych powiązanych z Twoimi danymi oraz zapytania dostępne w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG InfoMonitor).

Kiedy warto pobrać raport BIK?

Każdy świadomy uczestnik rynku finansowego korzystający z kredytów, pożyczek lub po prostu opłacający regularnie rachunki, może dla rozeznania się w swojej sytuacji pobrać raport BIK. Są jednak okoliczności, które szczególnie powinny zmotywować Cię do zamówienia zestawienia z Biura Informacji Kredytowej. Jakie to sytuacje?

Jeżeli planujesz złożyć wniosek o kredyt, czy to gotówkowy czy hipoteczny, bądź chcesz mieć pewność, jakie informacje uzyskają na Twój temat pożyczkodawcy w momencie ubiegania się o pożyczkę, pobranie raportu z BIK może okazać się niezastąpione. Będziesz mógł przygotować się do procedury kredytowej poprzez np. zamknięcie ciążących zobowiązań lub uregulowanie przedawnionych długów, o których istnieniu być może zapomniałeś.

Choć obecnie możesz wnioskować w banku o uzasadnienie negatywnej decyzji kredytowej, to już w przypadku pożyczkodawców wyjaśnienia takie nie są obowiązkowe. Tylko od dobrej woli firmy pożyczkowej zależy, czy wskaże z jakiego powodu odmówiła Ci udzielenia chwilówki czy pożyczki na raty. Raport wygenerowany z poziomu użytkownika w portalu Biura Informacji Kredytowej pozwoli Ci na sprawdzenie przyczyn, dla których stałeś się niewiarygodnym wnioskodawcą dla instytucji pożyczkowych.

Spłacając kredyty (szczególnie rozłożone w spłacie na wiele lat) lub pożyczki na raty, warto kontrolować przekazywanie informacji o kolejnych regulowanych ratach do BIK. Jeżeli chcesz mieć więc pewność, że Twoje pieniądze rzeczywiście pożytkowane są w całości na spłacanie posiadanych przez Ciebie zobowiązań, możesz skontrolować to za pomocą wygenerowania raportu.

Jeżeli masz podejrzenie, że Twoje dane zostały użyte do wyłudzenia kredytu lub pożyczki, bądź otrzymałeś już w związku z powyższym monity windykacyjne, pobranie raportu BIK jest świetnym sposobem na potwierdzenie lub rozwianie Twoich podejrzeń. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy w związku z Twoimi danymi nie składano w ostatnim czasie zapytań kredytowych, co oznaczałoby, że ktoś usiłuje popełnić Twoim kosztem przestępstwo wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Zgłoszenie w porę takiej sytuacji i tym samym uniknięcie poważnych konsekwencji jest jedną z największych zalet regularnego pobierania raportu BIK.

Skoro wiesz już, dlaczego warto rozważyć zamówienie indywidualnego raportu z Biura Informacji Kredytowej, zapewne chciałbyś poznać krok po kroku, całą procedurę prowadzącą do uzyskania dostępu do swojego zestawienia.

Krok pierwszy – rejestracja konta w serwisie BIK

Zanim będziesz mógł spokojnie przeanalizować swoją sytuację finansową, musisz wcześniej założyć konto w portalu BIK.pl. Po kliknięciu opcji “Zaloguj”, w górnym prawym rogu pojawi się button “Załóż konto”. Jakich danych będzie wymagał od Ciebie system?

 • Imię (imiona) i nazwisko (nazwiska),
 • Adres e-mail i numer telefonu
 • Rodzaj dokumentu tożsamości, którym posłużysz się również podczas weryfikacji danych (do wyboru: dowód osobisty, paszport lub karta pobytu),
 • Seria i numer dokumentu tożsamości,
 • Data wydania oraz data ważności,
 • Numer PESEL,
 • Pełen adres zamieszkania i do korespondencji,

Dodatkowo zostaniesz poproszony o potwierdzenie zapoznania się z regulaminami (obowiązkowe) oraz zaznaczenie zgód marketingowych i handlowych (opcjonalne).

Po poprawnym wypełnieniu formularza zostaniesz przekierowany na stronę weryfikacji tożsamości. Do wyboru masz dwie możliwości:

 • przesłanie skanu obu stron dokumentu tożsamości lub
 • przesłanie kodu weryfikacyjnego listem poleconym (podczas odbierania listu niezbędne będzie okazanie dowodu osobistego).

Czym różnią się te dwa sposoby? Oczywiście czasem potrzebnym do przeprowadzenia procesu weryfikacji. Jeżeli skany dokumentu prześlesz w godzinach pracy BIK-u, to potwierdzenie powinno trafić na Twoją skrzynkę mailową zwykle w ciągu 10 minut (w wyjątkowych przypadkach trwa to do 2 dni). Jeżeli zdecydujesz się na weryfikację za pomocą listu poleconego, co zapewne wybiorą osoby nie mające zaufania do przesyłania zdjęć dowodu osobistego kanałem elektronicznym, to cały proces wydłuży się do 2-3 dni roboczych.

Kolejnym krokiem w drodze do aktywacji konta w portalu BIK jest wykonanie bezzwrotnego przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Transakcja musi zostać wykonana z konta, którego posiadaczem jest osoba o tych samych danych, co te podane w formularzu na początku procesu rejestracji.

Na tym etapie otrzymasz maila z linkiem pozwalającym na cofnięcie się do wypełnionego już formularza osobowego w przypadku napotkania przeszkód w kolejnych krokach rejestracji. Po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego i potwierdzeniu Twojej tożsamości przez pracownika BIK, otrzymasz kolejnego maila, tym razem z linkiem aktywacyjnym do konta w serwisie. Jeszcze tylko przepisanie kodu przesłanego SMS-em i możesz ustawiać swoje indywidualne hasło dostępu do profilu.

Bardzo ważne! Jeżeli chcesz, aby cały proces weryfikacji Twojej tożsamości zajął rzeczywiście 10 minut, pamiętaj, by rejestracji dokonywać w godzinach pracy Biura, czyli od 8:00 do 20:00, w dni robocze.

Cały proces rejestracji konta i weryfikacji tożsamości oceniam pozytywnie. Każdy kolejny etap jest intuicyjny, a przesyłane wiadomości e-mail zawierają jasne instrukcje wraz z opisem czynności, o których wykonanie będziesz proszony w następnych krokach. Jedyne obawy może budzić fakt elektronicznego przesyłania skanu dokumentu tożsamości. Osobiście nie miałabym jednak cierpliwości, aby przechodzić tę procedurę za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Krok drugi – pobranie raportu BIK

Z poziomu świeżo założonego konta w portalu Biura Informacji Kredytowej możesz już bez przeszkód pobrać swój raport BIK. Usługa ta nie jest niestety darmowa, ale biorąc pod uwagę korzyści płynące z możliwości skontrolowania swojej sytuacji kredytowej, wymagane opłaty są “do przełknięcia”. Możesz zdecydować się na jednorazowe pobranie raportu lub zamówić 12 raportów z dodatkowymi usługami. Ceny i oferta w obu przypadkach przedstawiają się następująco:

Oferta raportów BIK

Źródło: BIK.pl

Po wybraniu interesującej Cię opcji zostaniesz przekierowany na stronę szybkich płatności. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, w przeciągu kilku minut Twój raport BIK będzie dostępny dla Ciebie do przejrzenia z poziomu konta użytkownika lub do pobrania w formacie PDF. Twój panel klienta będzie na tym etapie wyglądał tak, jak poniżej:

Konto użytkownika w BIK

Źródło: BIK.pl, Konto Użytkownika

Jak możesz zauważyć, całość prezentuje się niezwykle czytelnie, a proces płatności za raport i jego pobranie przypomina każdy inny zakup towarów lub usług przez Internet. Podczas całej procedury nie napotkałam żadnych przeszkód, a samo generowanie raportu po uregulowaniu należności, trwało dosłownie kilka sekund. Jak się zapewne domyślasz, moment otwarcia zestawienia spotkał się z dużym zainteresowaniem z mojej strony.

Krok trzeci – analiza zawartości raportu BIK

Wygenerowany przez Biuro Informacji Kredytowej raport otwiera wskaźnik BIK. Jest to ogólne określenie Twojej sytuacji kredytowej/pożyczkowej i podpowiada, czy na moment sporządzenia zestawienia nie pojawiły się problemy z regularnym spłacaniem zobowiązań. Wskaźnik BIK ma prostą formę graficzną opatrzoną komentarzem oraz Twoimi danymi takimi, jak imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail. Dodatkowo informację tę możesz udostępnić “na zewnątrz”, aby potwierdzić swój status. W raporcie powinieneś zobaczyć poniższą grafikę, oczywiście uzupełnioną o Twoje dane:

Wskaźnik BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Jeżeli kiedykolwiek ubiegałeś się o kredyt bądź chociaż interesowałeś się warunkami, na jakich mógłby zostać Ci przyznany, zapewne spotkałeś się z określeniem scoring. Kolejną informacją zawartą w raporcie BIK jest właśnie ocena punktowa Twojej sytuacji, a więc wspomniany scoring. Ponownie, przejrzysta infografika pozwala na przyjrzenie się temu, co na temat Twojej wiarygodności kredytowej widzą banki lub firmy pożyczkowe. Oczywiście, im wyższa ocena, tym większe szanse na otrzymanie pożyczki. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoją historię kredytową w każdym jej aspekcie. Co wpływa na Twój scoring? Między innymi spłacalność dotychczasowych zobowiązań, częstotliwość składanych zapytań kredytowych oraz ogólna aktywność kredytowa. Ocena punktowa BIK w raporcie będzie się prezentować w następujący sposób:

Ocena punktowa BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Kolejne informacje, jakie będziesz mógł znaleźć w zamówionym raporcie dotyczą Twoich zobowiązań finansowych, zarówno tych bieżących, jak i zamkniętych w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Zestawienia te będą zawierały konkretne parametry, które możesz zobaczyć na poniższych screenach:

Indywidualny raport BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Jak widzisz, raport podzieli Twoje zobowiązania ze względu na ich typ, a dla każdego z nich wskaże datę zawarcia umowy, pierwotną kwotę zobowiązania, kapitał pozostały do spłaty, kwotę raty, ewentualne zaległości, a także historię spłacania i wskaźnik dla ostatniej płatności. W przypadku zobowiązań zamkniętych znajdziesz datę zakończenia umowy oraz ostatni zarejestrowany status płatności. Elementy graficzne znajdujące się w zestawieniach opatrzone zostały legendą, która prezentuje się następująco (znajdziesz ją na końcu raportu):

Legenda w BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Jak mogłeś przeczytać wcześniej, informacje, które zamieszczono w raporcie przekazywane są nie tylko przez Biuro Informacji Kredytowej, ale także BIG InfoMonitor. W wygenerowanym zestawieniu znajdziesz więc również liczbowe określenie poniższych aspektów:

Dodatkowe informacje

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Bardzo przejrzyste zobrazowanie ewentualnych składanych zapytań kredytowych, niespłaconych długów, czy uregulowanych płatności w postaci rachunków lub faktur np. za zużyte media, w szybki sposób pozwoli Ci zorientować się w sytuacji i podjąć kroki zmierzające do wyjaśnienia potencjalnych nieścisłości.

Kolejne strony raportu BIK zawierają szczegółowe przyjrzenie się każdemu z Twoich zobowiązań. Będziesz mógł zatem prześledzić swoje postępy w spłacaniu aktualnych kredytów lub pożyczek, a także zajrzeć do historii spłacania tych już zamkniętych. To, co zasługuje na szczególną uwagę, to bardzo przystępne zaprezentowanie danych dotyczących aktualnych zobowiązań:

Szczegóły raportu BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Oprócz informacji zawartych we wcześniejszym ogólnym zestawieniu, w tej sekcji znajdziesz procentowe wskazanie Twojego postępu w spłacie zobowiązań, relacje do zobowiązania (np. jeżeli jesteś współkredytobiorcą) i kwotę kredytu wraz z odsetkami. Trzeba przyznać, że sposób, w jaki zaprezentowano powyższe dane jest niezwykle przyjazny dla użytkownika. Oczywiście, jeżeli kompletnie nie orientujesz się w terminologii dotyczącej kredytów czy pożyczek, będziesz musiał poświęcić chwilę, aby odnaleźć się  w zestawieniu.

Raport BIK kończy podsumowanie dotyczące składanych przez Ciebie zapytań kredytowych lub tych, które w Twoim imieniu złożył bank. Może się bowiem zdarzyć, że jeżeli spłacasz np. kredyt hipoteczny, kredytodawca będzie chciał co jakiś czas zorientować się w Twojej sytuacji i sprawdzić czy nie musi spodziewać się trudności lub opóźnień w spłatach w najbliższym czasie. Informacje, które zamieszczono w tej sekcji znajdziesz poniżej:

Zapytania w raporcie BIK

Źródło: Indywidualny Raport BIK przygotowany na zamówienie redaktora Chwilowo.pl

Raport BIK – ogólna ocena prezentacji danych

Wnioski, które nasunęły mi się po pierwszym przejrzeniu  otrzymanego raportu były takie, że każda, nawet mniej zorientowana w terminologii bankowej osoba bez większych problemów odnajdzie się w zaprezentowanych danych. Próżno szukać tu skomplikowanych opisów sporządzonych fachowym językiem czy wielowarstwowych wykresów, których analiza mogłaby zająć kilka dni. Każda sekcja została w jasny sposób zatytułowana, a dane w niej zawarte przedstawiono w możliwie najprostszy sposób. Świadczyć może o tym chociażby niezbyt pokaźnych rozmiarów legenda, wyjaśniająca użyte w raporcie znaki graficzne.

Pod względem prezentacji danych raport BIK stanowi przejrzystą strukturę, przyjazną nawet dla niewprawnego oka. Analiza informacji zawartych w zestawieniu nie powinna przysporzyć nikomu większych kłopotów. Z pewnością na pochwałę zasługują użyte elementy graficzne, które skutecznie przyciągają wzrok do prezentowanych danych.. Pamiętając jednak, że usługa sporządzenia raportu BIK nie jest darmowa, naturalnym wydaje się zadanie kluczowego pytania.

Czy warto zamówić swój indywidualny raport BIK?

W mojej ocenie – jak najbardziej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że daje on możliwość regularnego kontrolowania swojej sytuacji kredytowej. Szczególnie przydatne może się to okazać dla aktywnych kredytobiorców, którzy posiadają wieloletnie zobowiązania lub systematycznie zaciągają i spłacają kolejne pożyczki.

Wgląd do raportu BIK pozwala również zadbać o stan Twojej historii kredytowej. Dzięki zestawieniu dowiesz się bowiem, czy nie zapomniałeś o regulowaniu konkretnych należności i będziesz mógł dowiedzieć się, co zrobić, aby mieć wpływ na wzrost swojej oceny punktowej (scoringu). Jak wiesz, jest to niezwykle istotne w sytuacji, w której przygotowujesz się na przykład do wnioskowania o kolejny kredyt.

Nie można wreszcie zapominać o prewencyjnej funkcji raportu BIK, a więc o dostępie do informacji, które pomogą Ci zapobiec lub odpowiednio wcześnie zareagować na próby oszustw kredytowych na podstawie Twoich danych. Dodatkowo BIK udostępnia funkcję Alerty BIK, która na bieżąco poinformuje Cię jeżeli na Twoim koncie pojawi się nowe zapytanie lub np. fakt skorzystania z chwilówki. Masz również możliwość zastrzeżenia Twojego dokumentu tożsamości jednym kliknięciem. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o jednej (niekoniecznie jedynej) “słabości” dotyczącej generowanego przez BIK zestawienia.

Kiedy raport BIK staje się nieskuteczny w zapobieganiu wyłudzeniom?

Jeżeli jesteś aktywnym pożyczkobiorcą, to zapewne zdajesz sobie sprawę z istnienia firm pożyczkowych, które nie zgłaszają faktu zaciągnięcia za ich pośrednictwem zobowiązania finansowego do Biura Informacji Kredytowej. Takie chwilówki czy pożyczki ratalne bez BIK może otrzymać więc dobrze zorientowany oszust posługujący się Twoimi danymi, a Ty nie znajdziesz na ten temat informacji w raporcie BIK. Zapewne o przestępstwie dowiesz się dopiero w momencie windykacji należności.

Pomimo powyższego warto jednak sprawować regularną kontrolę nad swoją kondycją kredytową, gdyż firmy zgłaszające fakt udzielenia pożyczki do BIK, stanowią zdecydowaną większość na polskim rynku pożyczek pozabankowych.

Raport BIK – podsumowanie testu

Rejestracja konta w serwisie Biura Informacji Kredytowej, procedura weryfikacji tożsamości i pobranie raportu prezentującego moją sytuację kredytową okazało się łatwiejsze niż zakładałam. Analizując otrzymane zestawienie, dałam się również zaskoczyć kilku aspektom, o których wyjaśnienie postaram się w najbliższym czasie. Opcję pobrania pakietu 12 raportów wraz z dodatkowymi usługami zdecydowanie poleciłabym przedsiębiorcom lub osobom, które są bardzo aktywnymi uczestnikami rynku pożyczkowego. Jednorazowy raport to natomiast świetne rozwiązanie dla każdego, kto posiada aktywne zobowiązania finansowe lub zwyczajnie chce się zorientować w swojej sytuacji.

Skorzystanie z raportu dało mi poczucie kontroli nad własną historią kredytową i przekonało do ponownego zamówienia zestawienia przynajmniej raz w roku. Przygotowane przez Biuro Informacji Kredytowej dane pozwalają być na bieżąco z własną sytuacją finansową, co niewątpliwie stanowi o byciu odpowiedzialnym pożyczkobiorcą.

 

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

 • joanna
  says:

  mam zamiar zamówić raport BIK.. zdarzyło mi się nie spłacić w terminie rat pożyczki. ciekawe jak wygląda moja sytuacja kredytowa. a za kilka dni bedę potrzebowała kolejnej pożyczki

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo