Coraz większa popularność leasingu
Ocena: 4
(ilość ocen: 1)

Coraz większa popularność leasingu

Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu, polska branży leasingowa w I kw. 2018 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej odnotowała wzrost na poziomie aż 20,9 proc.! Przyczyną zwiększonej popularności tego sposobu finansowania jest nie tylko ogrom korzyści, wynikających z podpisania umowy leasingowej, ale przede wszystkim coraz większa ich świadomość.

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po leasing. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Leasingu, w okresie od stycznia do lutego 2017 roku wartość sfinansowanych leasingiem pojazdów wyniosła 6453,7 mln zł netto. W tym samym okresie rok później wartość ta wyniosła już 8147,8 mln zł netto!

Co jest główną przyczyną tak dynamicznego wzrostu?

Jedną z istotnych przyczyn większego zainteresowania leasingiem jest zwiększona świadomość przedsiębiorców. Coraz więcej właścicieli firm zwyczajnie zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści mogą osiągnąć, podpisując umowę leasingową (te najistotniejsze omówimy w kolejnej części artykułu). Na fakt zwiększonej popularności takiej formy finansowania z pewnością wpływa także coraz szersza i bardziej atrakcyjna oferta leasingodawców. Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów i chcąc zachować przewagę konkurencyjną, firmy leasingowe nieustannie poszerzają i urozmaicają wachlarz świadczonych usług. Już z założenia leasing powinien być bowiem maksymalnie wygodny, a procedury — ograniczone do niezbędnego minimum.

Nie tylko dla korporacji

Istotnym czynnikiem, który odgrywa dużą rolę w procesie wzrostu popularności leasingu, jest również jego zwiększona dostępność. Taka forma finansowania jest dziś dostępna nie tylko dla korporacji i największych firm, lecz także dla mikroprzedsiębiorców, którzy finansują leasingiem wyłącznie 1 auto. Jak pokazują wyniki badania, zrealizowanego przez Oferteo.pl, największą popularnością cieszy się leasing używanych samochodów. Aż 94% badanych chciało sfinansować leasingiem jeden pojazd. Zainteresowanych dwoma samochodami było 4% badanych, natomiast tylko 2% poszukiwało trzech pojazdów lub więcej. Spore znaczenie ma również niewielka ilość formalności oraz proste i przejrzyste procedury. Zwłaszcza w porównaniu z kredytem samochodowym, którego zaciągnięcie nie jest obecnie tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Większa świadomość korzyści

Wielu przedsiębiorców rezygnowało z leasingu z obawy przez „nowym i nieznanym”. Zamiast nowoczesnego, choć nieco standardowego finansowania woleli bezpieczny kredyt. Nieważne, że ten był nie tylko droższy. Na szczęście, coraz więcej właścicieli firm zaczyna dostrzegać korzyści, wynikające z większej otwartości na innowacje. Dzięki temu mają szansę poznać korzyści, wynikające z podpisania umowy leasingowej. A tych jest naprawdę sporo.

Możliwość optymalizacji podatkowej

Podpisując umowę leasingową, będziesz mógł zmniejszyć wysokość comiesięcznych podatków. Leasing finansowy pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o odsetkową część raty oraz wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu. W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca amortyzuje auto i ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu operacyjnego, który wśród polskich przedsiębiorców cieszy się zdecydowanie większą popularnością, kwestia ta wygląda nieco inaczej. Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, „wrzucisz” w koszty zarówno odsetkową, jak i kapitałową część raty leasingowej, czynsz inicjalny, czyli opłatę wstępną oraz wszystkie koszty związane z eksploatacją auta. Przedsiębiorca może także odliczyć podatek VAT, doliczany w każdym miesiącu do raty leasingowej. Obowiązek amortyzacji i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych spoczywa w tym przypadku na barkach leasingodawcy.

Niższe koszty ubezpieczenia

Podpisanie umowy leasingowej wymaga wykupienia ubezpieczenia OC i AC. Jako formalny właściciel pojazdu, to leasingodawca dopełnia zazwyczaj tych obowiązków. Z uwagi na specyfikę jego działalności, może on liczyć na wyjątkowo korzystne rabaty i preferencyjne stawki. A te z pewnością ucieszą leasingobiorców.

Kompleksowe wsparcie leasingodawcy

Wiele firm leasingowych oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie nie tylko w zakresie ubezpieczenia i rejestracji pojazdu, ale również w przypadku kolizji, awarii czy konieczności wykonania przeglądu. Choć takie usługi wiążą się z reguły z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat (doliczanych oczywiście do każdej z rat), czasem zdecydowanie warto je ponieść. Decydując się na kompleksowy serwis, leasingobiorca może bowiem spać spokojnie. Jego zadaniem jest jedynie tankowanie baku i użytkowanie pojazdu zgodnie z przeznaczeniem. Wszystkie pozostałe obowiązki bierze na swoje barki finansujący.

Możliwość użytkowania pojazdu bez konieczności inwestowania własnych środków

Czasem zdarza się, że firmy leasingowe rezygnują z pobierania czynszu inicjalnego. W praktyce oznacza to, że leasingobiorca może podpisać umowę bez konieczności wniesienia jakiegokolwiek wkładu. A to dla wielu przedsiębiorców może być istotnym argumentem, przemawiającym za wyborem takiej formy finansowania.

Duża dostępność, także dla młodych firm

Niezaprzeczalnym walorem leasingu jest jego duża dostępność, uproszczone do minimum formalności oraz stosunkowo krótki czas oczekiwania na decyzję. W przeciwieństwie do kredytu bankowego leasing może otrzymać stosunkowo młoda firma, która nie może pochwalić się jeszcze imponującym kapitałem i wymaganymi przez bank wynikami finansowymi. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Pozostając formalnym właścicielem samochodu, w przypadku braku płatności, leasingodawca może zwyczajnie zażądać jego zwrotu. Ustanawianie skomplikowanych zabezpieczeń okaże się więc w tym przypadku zupełnie niepotrzebne.

Możliwość regularnej modernizacji floty

Sporym walorem leasingu jest możliwość regularnej modernizacji floty oraz dostosowywania samochód do zmieniających się potrzeb firmy. Po wygaśnięciu umowy leasingowej możesz bowiem wykupić użytkowany pojazd (korzystać z niego w firmie, prywatnie lub przeznaczyć do dalszej odsprzedaży) lub zwrócić go leasingodawcy i… podpisać nową umowę, której przedmiotem będzie nowszy, lepiej wyposażony pojazd. Takie zabieg pozwoli Ci uniknąć czasochłonnej, a nierzadko także stresującej sprzedaży pojazdu na własną rękę.

Możliwość wykupienia pojazdu na atrakcyjnych warunkach

Jeśli tak jak 80 proc. właścicieli firm wybierzesz leasing operacyjny, po zakończeniu umowy możesz zwrócić auto leasingodawcy lub wykupić je za niewielką kwotę. Kwota wykupu wynosi zazwyczaj 1 proc. wartości pojazdu. Warto dodać tutaj, że jeśli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, możesz wykupić poleasingowy pojazd, nie wprowadzając go do firmowego majątku. Taki ruch pozwoli Ci później odsprzedać samochód z pominięciem opodatkowania.

Leasing — tylko w sprawdzonych firmach

Zanim podpiszesz umowę leasingową, dokładnie przeanalizuj dostępne na rynku propozycje. Aby zapewnić sobie najwyższą jakość usług oraz pełne bezpieczeństwo transakcji skorzystaj z usług znanej, rozpoznawalnej firmy o stabilnej pozycji na rynku. Pamiętaj, że większość leasingodawców jest otwarta na negocjacje warunków umów. Jeśli zależy Ci na tym, aby otrzymać „szyty na miarę”, maksymalnie dostosowany do swoich możliwości produkt, koniecznie skorzystaj z takiej możliwości. Zwłaszcza jeśli chcesz sfinansować leasingiem nie jedno, ale kilka aut.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 603)
2.
Ocena: 3.54
(ilość ocen: 325)
3.
Ocena: 4.05
(ilość ocen: 732)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1180)
5.
Ocena: 3.93
(ilość ocen: 445)