Curve – karta wielu możliwości

W dzisiejszych czasach posiadanie kilku czy nawet kilkunastu kart płatniczych nikogo nie dziwi. Wielu z nas posiada kilka osobistych rachunków bankowych i dedykowanych kart debetowych. Oprócz tego, Polacy chętnie korzystają z kart kredytowych – w 2019 roku aktywnych było około 6 mln takich produktów. Czy Curve, karta stworzona przez brytyjski start-up o tej samej nazwie, pomoże nam zapanować nad nimi? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o karcie Curve.

Karta Curve – jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest i jak właściwie działa karta Curve. Jest to rozwiązanie, które spina Twoje wszystkie fizyczne instrumenty płatnicze w jedną, wirtualną kartę. W jaki sposób? Curve po prostu pośredniczy pomiędzy bankami wydającymi karty i odbiorcami płatności.

Aby skorzystać z opcji oferowanych przez Curve, wystarczy, że podepniesz do niej posiadane już karty płatnicze. W przeciwieństwie do Revoluta, w Curve karta nie jest powiązana z żadnych dodatkowym rachunkiem. Dokonując płatności z pomocą Curve wybierasz jedną ze swoich kart debetowych lub kredytowych i to ona zostaje obciążona transakcją.

Curve - karta do płatności zagranicznych.
Źródło: discover.curve.app/lp/curve-w-polsce

Do zarządzania funkcjonalnościami jakie oferuje karta Curve potrzebna jest aplikacja mobilna. Dostępna jest ona zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Oprócz tego, rozpoczynając korzystanie z Curve, otrzymujesz fizyczną kartę, którą będzie mógł obsługiwać tradycyjne płatności np. zbliżeniowe.

Curve – karta z wieloma możliwościami

Karta Curve pozwala na dokonywanie różnego rodzaju transakcji płatniczych, zarówno w ojczystej walucie, jak i walutach zagranicznych (obecnie dostępnych jest ponad 150 walut).

Dzięki niej możesz zatem:

  • płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych – na takich samych zasadach co w przypadku zwykłej karty debetowej czy kredytowej;
  • dokonywać wypłaty gotówki w bankomatach w kraju oraz zagranicą – całkowicie za darmo, jeśli zmieścisz się w określonych limitach.

W przypadku wszelkich transakcji w polskich złotych nie zauważysz specjalnej różnicy między korzystaniem z karty Curve, a jakiejkolwiek innej karty płatniczej – zasada działania jest dokładnie taka sama.

Różnicę, na plus, z pewnością dostrzeżesz natomiast w przypadku transakcji, które wymagają przewalutowania. Załóżmy, że chcesz zapłacić za kolację w Pradze, za pomocą karty debetowej wydanej do rachunku w złotych polskich. W takim przypadku musisz liczyć się nie tylko z przewalutowaniem (niekiedy podwójnym!) po niekorzystnym, “bankowym” kursie, ale również dodatkowymi prowizjami.

Gdy tej samej transakcji dokonasz za pośrednictwem Curve, karta zostanie obciążona zdecydowanie niższą kwotą. Jak to możliwe? Curve wykorzystuje do przewalutowania kurs międzybankowy, nie musisz się też martwić spreadem.

Zwrot 1% zakupów i przelewy do znajomych

To nie koniec korzyści, jakie daje Ci Curve – karta posiada opcję cashback. Jej użytkownicy mogą więc otrzymać zwrot 1% wartości dokonanej transakcji. Dla korzystających z wersji standardowej (Curve Blue) cashback dostępny jest w trzech wybranych sklepach współpracujących z Curve, przez okres 90 dni. Wersja premium (Curve Black) daje zwrot na takich samych zasadach, tyle, że bez ograniczeń czasowych. Trzeba jednak pamiętać, że w obu przypadkach wybór sklepów jest ostateczny – nie da się ich później zmienić.

Curve wprowadził też niezwykle przydatną funkcję przelewów do innych użytkowników usługi, pod nazwą Curve Send. Dzięki niej możesz przesłać pieniądze znajomemu korzystającemu z Curve – środki trafią na Curve Cash, czyli wirtualną kartę przedpłaconą.

Curve – karta, która… cofa czas!

Wszystkie powyższe możliwości znane są już zapewne entuzjastom m.in. karty Revolut. Czym w takim razie Curve może odróżnić się od innych tego typu usług?

Curve umożliwia zmianę karty, którą zapłacono za transakcję, nawet 14 dni po zakupie. Funkcji tej nie znajdziesz w żadnej innym rozwiązaniu tego typu – zarówno na rynku bankowym, jak i poza nim.

Przykładowo, jeśli z jakichś przyczyn uznasz, że dany zakup chcesz opłacić inną kartą niż pierwotnie wybrałeś, wystarczy, że skorzystasz z opcji “cofania w czasie” i wskażesz nową kartę. Środki z pierwszego instrumentu płatniczego wrócą oczywiście na Twoje konto. Warunkiem dokonania takiej podmianki jest jednak zakończenie pierwszej transakcji.

Curve – rejestracja

Jeśli chodzi o Curve, rejestracja jest nieco mniej wymagająca niż choćby ten sam proces w Revolut. Jako użytkownik musisz podać zdecydowanie mniej danych. Wystarczy adres e-mail, numer telefonu, imię i nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania. W przeciwieństwie do wspomnianego już konkurenta, Curve nie wymaga od nas weryfikacji tożsamości. Dlaczego? Czy jest przez to mniej bezpieczny? Nie! Po prostu, Curve nie przechowuje naszych środków, nie musi więc spełniać tak restrykcyjnych wymogów, co chociaż Revolut.

W następnych krokach zostaniesz poproszony o ustalenie kodu PIN i wybór wspomnianej już wersji karty Curve:

  • Blue – to opcja darmowa, którą jednak ograniczają limity m.in. zagranicznych transakcji bezprowizyjnych z przewalutowaniem (do kwoty 500 funtów na miesiąc), bezprowizyjnych wypłat z bankomatów z przewalutowaniem (do 200 funtów na miesiąc) czy okresu zwrotów z cashback (90 dni).
  • Black – jej koszt to 9,99 euro lub 9,99 funtów na miesiąc. W zamian zyskujesz wyższe limity – bezprowizyjnych transakcji zagranicznych z przewalutowaniem (do 15 000 funtów na miesiąc), bezprowizyjnych wypłat z bankomatów z przewalutowaniem (400 funtów na miesiąc) i nieograniczone czasowo korzyści z cashback. Oprócz tego otrzymujesz ubezpieczenie w podróży.

W obu pakietach masz maksymalnie 10 bezprowizyjnych wypłat z bankomatów bez przewalutowania.

Opłaty za kartę Curve

Co do zasady w Curve opłaty zaczynają dopiero po przekroczeniu wspomnianych wyżej limitów. Jakich kosztów możemy się spodziewać? Na co uważać?

  • Przewalutowania w weekendy – za tę transakcję opłaty są naliczane bez względu na dostępny limit i wynoszą 0,5% za transakcje w dolarach, funtach i euro oraz 1,5% dla pozostałych walut.
  • Po przekroczeniu limitów transakcji zagranicznych – Curve pobiera prowizję w wysokości 2% transakcji.
  • Wypłata z bankomatu w kraju – po przekroczeniu limitu 10 transakcji, naliczana jest prowizja w wysokości 0,5 GBP. Przy czym, w przypadku bankomatów Euronet może pojawić się jeszcze dodatkowa opłata naliczona przez operatora.
  • Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej – karta Curve nie uchroni Cię przed obciążeniami za wypłatę środków z karty kredytowej.

Curve czy Revolut?

Opcje dostępne w ramach karty Curve są zbliżone do funkcjonalności oferowanych przez Revolut. W obu przypadkach możesz dostępne są korzystne płatności zagraniczne (przy czym Curve pobiera weekendowe opłaty) i obsługa transakcji krajowych.

Główna różnica polega na tym, że kartę Revolut trzeba zasilać z tradycyjnego rachunku (co może potrwać), natomiast Curve bezpośrednio czerpie z podpiętego środka płatniczego. W Curve nie zakładasz żadnego rachunku, więc z funkcjonalności możesz korzystać bez dostępu do internetu (w przeciwieństwie do Revoluta). Nie można też zapominać o opcji cofnięcia wybranej karty płatniczej.

Zatem, Curve czy Revolut? Najoptymalniej będzie wybrać obie karty, szczególnie jeśli dużo podróżujesz za granicę. Dzięki temu nawzajem będą uzupełniać swoje braki. Oprócz tego, w razie jakichkolwiek problemów technicznych z jedną kartą (a także zawsze mogą się zdarzyć), zawsze zostanie Ci wyjście awaryjne w postaci drugiego rozwiązania.

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: