Emeryci dostaną świadczenie bez podatku?

Aktualizacja: 2020-03-18
Data publikacji: 2020-03-18
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 4
(ilość ocen: 1)

Za zniesieniem opodatkowania emerytur jest ok. 80 proc. Polaków. Obywatelski projekt w tej sprawie trafił do sejmu jesienią 2018 r. W styczniu 2020 r miało miejsce pierwsze czytanie. Czy to oznacza, że emeryci otrzymają emerytury bez podatku?

Nieopodatkowanie emerytur uzasadnione

Zwolnienie świadczeń emerytalnych z podatku wydaje się być oczywiste. Chociażby dlatego, że świadczenia pochodzą tak naprawdę z gromadzonych przez lata składek, zaś same dochody były już opodatkowane w przeszłości. Opodatkowanie emerytur to pobieranie daniny na rzecz państwa po raz drugi. Dlatego projekt zwolnienia emerytów z podatków popiera wiele partii, m.in. PSL czy Koalicję Obywatelską.

Nieopodatkowanie ubruttowionych emerytur?

Zwolnienie emerytur z podatku trzeba jednak dobrze przemyśleć. Chociażby dlatego, że aktualne świadczenia są ubruttowione. Co to oznacza? Na początku lat 90. XX w. – w celu ujednolicenia systemu PIT – wszystkie dochody (te z pracy zawodowej i z pobieranych świadczeń) powiększono o 20 proc., czyli dokonano tzw. ubruttowienia. Z czasem stawka PIT zmalała do 17 proc., co przełożyło się na wzrost poziomu netto emerytur. Jeśli doszłoby do likwidacji opodatkowania świadczeń, wysokość dochodów emerytów wzrosłaby o ok.
15,5 proc. (ok. 40 mld zł). Tak duże obciążenie finansów publicznych potrzeba by było rekompensować innymi podatkami. Poza tym w przypadku zwolnienia z podatku ubruttowionych emerytur, emeryci, którzy by chcieli dorabiać do świadczenia, będą obciążeni podatkiem od dodatkowych dochodów.

Unettowione emerytury i zero podatku

Inną wersję projektu zwolnienia z podatku emerytur przedstawiła w 2019 r. Koalicja Obywatelska. W tej wersji pierwszym krokiem do zwolnienia świadczeń z podatku byłoby ich unettowienie. Początkowo świadczenia byłby obniżone o aktualnie obowiązujące 17 proc. Unettowione emerytury mogłyby być zwolnione z podatku. Takie rozwiązanie obciążyłoby finanse publiczne w znacznie mniejszym stopniu, bo tylko o kilka miliardów złotych. Wartością dodaną tego projektu jest zachęta do aktywizacji zawodowej emerytów, co mogłoby się pozytywnie przełożyć na aktualne braki kadrowe w Polsce. Emeryt, który zdecydowałby się na podjęcie pracy byłby zwolniony z PIT od osiąganych dochodów.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo