Czy można wyczyścić BIK?
4.5 (90%) 2 głosów

Czy można wyczyścić BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zbiera, gromadzi i udostępnia informacje na temat terminowo spłacanych zobowiązań oraz opóźnień w spłatach rat pożyczek i kredytów. Zaległości w spłacie mogą skutkować pogorszeniem historii kredytowej, zmniejszeniem wiarygodności w oczach banków oraz problemami z zaciągnięciem kolejnego finansowania. Jak długo BIK przechowuje pozyskane dane? Czy negatywną historię kredytową da się wyczyścić? Podpowiadamy.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (67.98%) 516 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.34%) 1092 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.4%) 365 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Wbrew obiegowej opinii Biuro Informacji Kredytowej nie jest kolejnym rejestrem dłużników. Instytucja gromadzi i udostępnia zarówno informacje o opóźnieniach w spłacie, jak i dane na temat terminowo spłacanych rat. Jak wynika z podanych na stronie BIK-u informacji, dane pozytywne stanowią aż 90 proc. wszystkich zgromadzonych w rejestrze!

Kto przekazuje dane do BIK-u?

Obowiązek przekazywania danych do BIK-u spoczywa na wszystkich bankach, SKOK-ach i ponad 60 największych firmach pożyczkowych. Instytucja zbiera, przechowuje i udostępnia informacje dotyczące: kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredytów niecelowych i studenckich, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych, kredytów odnawialnych, spłat kart detalicznych, kredytowych i debetowych oraz kredytów poręczonych.

Jak działa BIK?

Kiedy sięgasz po kredyt lub pożyczkę, instytucja finansowa przekazuje taką informację do BIK-u.
Ma również obowiązek regularnego informowania BIK-u o każdej zmianie w zobowiązaniu: jego spłacie, wygaśnięciu czy korekcie kwoty. Na podstawie przekazywanych informacji, rejestr buduje Twoją historię kredytową, czyli historię spłat. Jeśli regulujesz raty zgodnie z harmonogramem, bez poślizgów i opóźnień — historia kredytowa będzie pozytywna. Jeśli kredyty i pożyczki spłacasz kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt dni po terminie — może pozostawiać wiele do życzenia.

Konsekwencje negatywnej historii kredytowej

Najbardziej dotkliwą konsekwencją negatywnej historii kredytowej jest zmniejszona wiarygodność w oczach banków i firm pożyczkowych. Zgromadzone w BIK-u dane stanowią bowiem dla nich kluczowe źródło informacji na temat rzetelności i odpowiedzialności wnioskującego o kredyt.
Szczególnie restrykcyjne w tym zakresie pozostają banki. Negatywna historia kredytowa w BIK-u w większości z nich automatycznie oznacza negatywną decyzję kredytową. Choć instytucje pozabankowe zdecydowanie przychylniej patrzą na mniej wiarygodnych klientów, nie wszystkie udzielą pożyczki mało wiarygodnemu klientowi.

Czy można wyczyścić BIK?

Określenie wyczyścić BIK może sugerować, że kłopotliwe informacje, obciążające nasze konto można „bezboleśnie” usunąć. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Informacje o zadłużeniu mogą figurować w BIK-u nawet kilka lat. Jeśli opóźnienie w spłacie zobowiązania wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na jego temat, dane o nim będą przetwarzane (nawet bez Twojej zgody) przez 5 lat. W przypadku dokonywania terminowych spłat, informacje o kredycie stają się niewidoczne dla instytucji finansowych, które weryfikują Twoją historię kredytową. Jeśli zależy Ci na tym, aby je ujawnić, musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Aby wyczyścić negatywną historię kredytową, można wnioskować do banku o usunięcie danych z rejestru. Jak pokazuje praktyka, banki robią to jednak bardzo niechętnie.

Wniosek o usunięcie danych z BIK

W szczególnych sytuacjach istnieje możliwość wystąpienia o usunięcie danych z BIK-u.
Będzie to zasadne, jeśli:

  • chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie);
  • minęło co najmniej 5 lat od spłaty problematycznego kredytu. Wysyłają wniosek, będziesz miał pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej;
  • zauważyłeś w swojej historii kredytowej nieprawdziwe lub nieaktualne informacje.

Nie możesz wyczyścić BIK-u? Pracuj nad poprawą historii kredytowej

Jeśli nie jesteś w stanie usunąć z BIK-u kłopotliwych informacji, możesz pracować nad poprawą swojej wiarygodności kredytowej. Jak tego dokonać? Aby polepszyć swój obraz w oczach banków i firm pożyczkowych:

  • zadbaj o terminową spłatę aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek;
  • weź na raty drobny sprzęt AGD lub RTV i spłacaj raty zgodnie z harmonogramem. Odnotowana w BIK-u terminowa spłata zobowiązania finansowego zawsze będzie korzystna dla klienta;
  • zwróć uwagę na terminy spłat zadłużenia na kartach kredytowych i reguluj je w czasie trwania okresu bezodsetkowego;
  • nie przekraczaj limitów kredytowych na karcie kredytowej.

Warto spłacać w terminie

Ogromna dostępność szybkich pożyczek sprzyja nadmiernemu zadłużaniu. Aby uniknąć kłopotliwych, długofalowych konsekwencji opóźnień w spłacie, warto dokładnie przemyśleć każdą decyzję o pożyczeniu pieniędzy. Następstwem nieterminowej płatności może być nie tylko pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, ale również dodatkowe koszty i potężna dawka… frustracji.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook