Czym jest i jak działa MLM (Multi Level Marketing)
4.8 (95%) 4 głosów

Czym jest i jak działa MLM (Multi Level Marketing)

MLM, czyli Multi Level Marketing, zwany również marketingiem sieciowym nie budzi z reguły najlepszych skojarzeń. Dlaczego? Wielu osobom jawi się on jako szemrany, niepewny i „podejrzany”. Czy tak rzeczywiście jest? W artykule wyjaśnimy, na czym polega idea marketingu sieciowego. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytania.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.52%) 458 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.81%) 315 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Marketing sieciowy budzi obecnie wiele kontrowersji. Jak twierdzą jego zwolennicy, jest on jedną z najszybciej rozwijających się form sprzedaży na świecie i ma przed sobą świetlaną przyszłość. Przeciwnicy MLM-u oraz osoby, które nie znają w pełni jego założeń, doszukują się w nim haczyków i podkreślają ograniczone zaufanie do takiej formy oferowania przedmiotów i usług. Gdzie leży prawda?

Czym w praktyce jest Multi Level Marketing?

Multi Level Marketing jest wyspecjalizowaną formą dystrybucji towarów i usług, która polega na bezpośrednim dotarciu do klienta i sprzedaży produktów. Sprzedawcy działający w strukturach MLM-u omijają tradycyjne formy dystrybucji w postaci hurtowni czy sklepów. Dzięki temu mogą zaoferować klientom korzystniejsze ceny. Termin Multi Level, czyli wielopoziomowy odnosi się z kolei do sposobu naliczania wynagrodzeń. Każdy z dystrybutorów buduje swoją strukturę. Jej członkowie tworzą pod sobą kolejne struktury itd. Firmy, które sprzedają swoje produkty w systemie marketingu sieciowego to m.in. doskonale znany większości kobiet Avon, szwedzki Oriflame, Amway, Herbalife czy powstała w 2005 roku polska firma FM Group. Oferowane przez FM Group perfumy, produkty do pielęgnacji ciała i środki czystości trafiają do klientów w ponad 50 krajach. Sprzedawane są przez ponad pół miliona dystrybutorów, w tym około 150 tysięcy w Polsce.

Rekomendacje zamiast reklamy

Reklam produktów, sprzedawanych w systemie MLM na próżno szukać w prasie, telewizji czy radio. Zamiast wydawać ogromne kwoty na promocję i działania marketingowe, firmy dostarczające produkty w ramach MLM-u wolą przeznaczyć je na wynagradzanie i premiowanie swoich dystrybutorów. Co ważne, takie podmioty nie posiadają z reguły kadry kierowniczej oraz osób odgórnie odpowiedzialnych za sprzedaż. Każdy dystrybutor posiada takie same prawa, obowiązki i możliwości. Osoby, które zbudowały wokół siebie największe struktury to liderzy. Generując największe zyski dla producenta, są również najlepiej wynagradzani. Rozwój struktur i sprzedaż produktów odbywa się głównie przez rekomendacje zadowolonych klientów, którzy polecają je innym. A to oznacza, że kluczem do sukcesu jest tu nie agresywna reklama, lecz… naprawdę dobra jakość produktów. Jeśli ta nie byłaby odpowiednio wysoka, nikt zwyczajnie nie polecałby ich swoim bliskim.

MLM a dochód pasywny

Wiele osób postrzega marketing sieciowy jako skuteczny sposób na pozyskanie dochodu pasywnego. Co oznacza to pojęcie? Dochód pasywny to dochód, który nie wymaga stałego angażowania własnej pracy. Dochód pasywny możesz otrzymywać wtedy, gdy raz wykonana praca przynosi zyski, przez określony czas. Jeśli rozpoczniesz współpracę z firmą, działającą w branży MLM i stworzysz wokół siebie dużą strukturę, możesz osiągać profity bez konieczności wykonywania jakichkolwiek działań. Brzmi nieprawdopodobnie? To tylko pozory. Sukces finansowy zależy tu przede wszystkim od umiejętności stworzenia własnej jak największej grupy dystrybutorów. A taki scenariusz z całą pewnością można zrealizować. Pamiętaj jednak, że uzyskanie pozycji lidera wymaga nie tylko czasu, ale również ogromne dawki determinacji, samozaparcia i motywacji.

Czy warto rozpocząć swoją przygodę z MLM-em?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, motywacji oraz cech charakteru. Jeśli chcesz sprawdzić, czy taki sposób na życie jest dla Ciebie, po prostu spróbuj. Większość firm nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów początkowych, dzięki czemu ryzyko jest ograniczone do minimum.

W czym tkwi sukces skutecznej sprzedaży w strukturach MLM?

Multi Level Marketing często pojmowany jest jako agresywne, nieprzyjemne akwizytorstwo. Rzeczywiście, wielu dystrybutorów nie ma pojęcia, w jaki sposób skutecznie sprzedawać. Realizując działania w wyjątkowo niefortunny sposób, nie tylko nie osiągają sukcesów finansowych, ale również psują swoje relacje z ludźmi. Największe szanse na sukces w strukturach marketingu sieciowego mają więc szansę… urodzeni sprzedawcy oraz osoby, którym opowiadanie o sprzedawanych produktach przychodzi łatwo i naturalnie.

Czy MLM jest tym samym co piramida finansowa?

Wiele osób postrzega struktury MLM niczym piramidy finansowe. To duży błąd. Ideą marketingu sieciowego jest przede wszystkim przekazywanie produktu lub usługi od usługodawcy do odbiorcy.
W piramidzie finansowej zazwyczaj nie ma towarów. Zyski jej członków pochodzą z wpłat wpisowego wnoszonego przez nowych członków struktury. W naszym kraju kierowanie lub organizowanie piramidy finansowej jest zabronione prawem i podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Jakie są główne korzyści z bycia dystrybutorem?

To, jakie korzyści osiągniesz z bycia dystrybutorem produktów w strukturach MLM zależy przede wszystkim od Ciebie. Bycie liderem zapewni Ci dochód pasywny oraz pomoże uzyskać finansową niezależność. Dzięki byciu „zwykłym” dystrybutorem, będziesz mógł także kupować świetnej jakości produkty w cenach hurtowych. Marketing sieciowy przyniesie korzyści także osobom, które chcą poświęcić na pracę jedynie kilka godzin lub kilkanaście godzin tygodniowo, np. mamy, które na co dzień wychowują dzieci czy studenci. Ogromną zaletą MLM-u jest możliwość pracy w dogodnych dla siebie godzinach, pełna niezależność oraz możliwość rozwoju. Często zdarza się, że za sukcesem w sprzedaży nie stoją jedynie typowo sprzedażowe umiejętności dystrybutora, ale również jego kreatywność, która pomaga znajdować coraz to nowsze sposoby dotarcia do potencjalnych klientów.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook