Czym jest split payment i kogo dotyczy?
4.1 (82.67%) 30 głosów

Czym jest split payment i kogo dotyczy?

Split Payment to mechanizm podzielonej płatności. Głównym celem jego wprowadzenia jest potrzeba uszczelnienia systemu podatkowego, zapewnienie regularnych wpływów do budżetu państwa oraz ograniczenie ryzyka wyłudzeń podatku VAT.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.09%) 502 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.5%) 1083 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.55%) 357 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Jednym z zadań, jakie postawił przed sobą aktualny rząd jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz wyeliminowanie nadużyć w zakresie wyłudzeń podatku VAT.
Skutecznym sposobem na osiągnięcia takiego celu ma być split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności.
System ten znajduje zastosowanie w przypadku transakcji, w ramach których płatność dokonywana jest przy pomocy elektronicznego systemu środków pieniężnych, czyli przelewem bankowym lub kartą płatniczą.

Głównym założeniem podzielonego płatności jest podzielenie płatności na dwie części:
kwotę netto oraz kwotę należnego podatku VAT.
Kwota netto „powędruje” na bieżący rachunek bankowy dostawcy. Kwota VAT-u zasili natomiast odrębne konto VAT, bezpłatnie stworzone i prowadzone specjalnie na potrzeby split payment.
Split payment będzie dotyczył jedynie płatności realizowanych w systemie B2B, czyli pomiędzy dwiema firmami.

Jak twierdzą eksperci, metoda podzielonej płatności zdecydowanie góruje nad dotychczas realizowanymi sposobami walki w wyłudzeniami VAT-u. Jest bowiem rozwiązaniem o charakterze systemowym, prewencyjnym i długofalowym. Utrudnia, a często także uniemożliwia powstawanie oszustw już na etapie samej transakcji.

Główne założenia split payment

Głównym założeniem split payment jest podzielenie płatności za usługi lub towary na dwie części. Regulując bezgotówkową płatność za usługę lub towar, kwotę odpowiadającą wartości sprzedaży netto będziesz zobowiązany przesłać na bieżący rachunek bankowy dostawcy. Kwota podatku VAT winna trafić na konto VAT, które nieodpłatnie utworzy i będzie prowadził bank.

Zgodnie z ustawą

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności odbywa się przy użyciu
dedykowanego komunikatu przelewu, w którym podatnik wskazuje:
1) numer faktury lub faktury korygującej, w związku z którą dokonywana jest
płatność;
2) numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany
na potrzeby podatku;
3) kwotę wartości sprzedaży netto;
4) kwotę podatku.

Dostawca będzie mógł więc swobodnie obracać kapitałem, zgromadzonym na swoim bieżącym rachunku. Co jednak z pieniędzmi, które zasilą konto VAT?
Pieniądze, które zostały przesłane na konto VAT mogą posłużyć do zapłaty należnego przedsiębiorcy podatku VAT lub uregulowania zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług względem fiskusa.

Co ważne, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny, uzasadniony wniosek podatnika może, w terminie 90 dni od dnia jego otrzymania, wyrazić zgodę, w drodze postanowienia, na inne przeznaczenie środków zgromadzonych na jego rachunku VAT niż te, wskazane powyżej.

Środki zgromadzone na koncie VAT nie mogą być przedmiotem egzekucji sądowej i administracyjnej.

Split payment – od kiedy?

Płatności split payment zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

Czy split payment będzie obowiązkowy?

Split payment, przynajmniej na początku nie będzie obowiązkowy.
Aby zachęcić przedsiębiorców do realizowania podzielonej płatności, rząd zaproponował im kilka przywilejów:

  • zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej za VAT;
  • zwolnienie z sankcji za VAT;
  • przyspieszony zwrot podatku VAT (do 25 dni).

Split payment w Europie

Decydując o implementacji metody podzielonej płatności, polski rząd z pewnością wziął pod uwagę sukcesy, jaki system ten odniósł w innych europejskich krajach, np. w Czechach czy we Włoszech.

Split paument w Czechach ma charakter fakultatywny. Oznacza to, nabywca towarów i usług decyduje o tym, czy finalnie rozdzieli płatność na dwie części. Zasadność podzielonej płatności w Czechach ma szczególne znaczenie z uwagi na obowiązującą w tym kraju regułę odpowiedzialności solidarnej w VAT. Zgodnie z nią, nabywca ponosi odpowiedzialność za nieodprowadzony przez sprzedawcę podatek. Jeśli nabywca zdecyduje się podzielić płatność na dwie części, zapis ten przestaje obowiązywać.

Polski system będzie więc do złudzenia przypominał ten, z powodzeniem funkcjonujący w Czechach.

We Włoszech system podzielonej płatności funkcjonuje z sukcesem od 1 stycznia 2015 roku. Jego wprowadzenie było spowodowane głównie falą nadużyć ze strony instytucji, dokonujących dostaw oraz świadczących usługi na rzecz podmiotów prawa publicznego.

Split payment – najważniejsze obawy

Najważniejsze obawy, związane z wprowadzeniem split payment dotyczą kosztów jego wdrożenia oraz realizacji. Zwłaszcza tych, związanych z dostosowaniem systemów informatycznych oraz księgowych do nowych realiów.
Biorąc pod uwagę fakt, że większość płatności w systemie B2B odbywa się w sposób bezgotówkowy, system podzielonej płatności pozwoliłoby na uzyskanie ogromnych korzyści z punktu widzenia budżetu państwa.
Jeśli przewidywania ekspertów sprawdzą się – dodatkowe wpływy z podatku VAT powinny odczuwalnie przewyższyć koszty poniesione na wdrożenie i realizację podzielonej płatności.

Dodano:

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook