Długi Polaków w średnim wieku — dlaczego ciągle rosną?

Aktualizacja: 2019-10-09
Data publikacji: 2018-06-29
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.93
(ilość ocen: 29)

Zgodnie z wynikami raportu „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”, pożyczając pieniądze, Polacy sięgają po coraz wyższe kwoty. W 2017 r. przeciętna wartość pożyczki pozabankowej po raz pierwszy przekroczyła 2000 zł.

Raport Sektor Instytucji pożyczkowych w Polsce został stworzony na bazie ankiety przeprowadzonej wśród zrzeszonych w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych instytucji pożyczkowych. Jak pokazują jego wyniki, w ciągu 10 lat średnia wartość udzielonej pożyczki pozabankowej wzrosła aż o 137 proc!

Co ciekawe, wraz ze wzrostem wartości przeciętnej pożyczki, nie rośnie jednak liczba klientów instytucji pozabankowych. W 2017 roku było ich aż o 19 proc. mniej niż rok wcześniej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko dynamiczny rozwój sektora pożyczkowego oraz niższe koszty pożyczek pozabankowych, ale przede wszystkim wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych. Niestety, wraz ze wzrostem wpływów, wielu Polaków niebezpiecznie „luzuje pasa”. A to wpływa na zwiększające się zadłużenie społeczeństwa.

Polacy coraz bardziej zadłużeni

Jak pokazują dane, udostępnione przez Krajowy Rejestr Długów, w ciągu 4 lat wielkość długów Polaków w średnim wieku wzrosła aż trzykrotnie. Osoby pomiędzy 36 a 59 rokiem życia mają do oddania aż 28,5 mld zł. Rekordzistą jest mężczyzna, którego zadłużenie wynosi aż 45,3 mln zł. Najbardziej zadłużona kobieta mieszka na Mazowszu, a kwota jej długu wynosi 10,1 mln zł.

Skąd to zadłużenie?

Przyczyn nadmiernego zadłużenia Polaków można wymienić co najmniej kilka. Jedną z najważniejszych i niezależnych od zwiększającego się stanu posiadania są życiowe perturbacje, takie jak utrata pracy i niemożność znalezienia nowego zajęcia, choroba, która uniemożliwia zarobkowanie czy rozwód, który przekłada się na istotne pogorszenie sytuacji finansowej. Z drugiej strony — jako że Polacy zarabiają coraz więcej, są też bardziej skłonni kupować kosztowne przedmioty. Oczywiście na kredyt. Pożyczka na sprzęt RTV, biżuterię, egzotyczną podróż — choć w dzisiejszych czasach naprawdę łatwo ją zaciągnąć, zdecydowanie trudniej spłacić.

Długi a wiek i płeć

Dłużnicy w wieku 36-49 lat mają do oddania 18,7 mld zł. Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej wynosi już 21,9 tys. zł. Łączne zadłużenie osób nieco starszych (50-59 lat) jest niemal o połowę mniejsze (9,7 mld). Średnia wartość długu wśród 50-latków wynosi 22 tys. zł. Proporcje pomiędzy płciami w obu grupach kształtują się bardzo podobnie. 66 proc. dojrzałych dłużników to mężczyźni, a 34 proc. – kobiety.

Konsumpcja czy rachunki?

Jak wynika z raportu KRD, 23,13 proc. niespłaconych przez osoby w wieku 50-59 lat zobowiązań, dotyczy tych względem banków, firm pożyczkowych i ubezpieczycieli. W grupie wiekowej 36-49 takie długi stanowią 22,63 wszystkich. Starsi dłużnicy zdecydowanie częściej zalegają również z opłatami za wodę, prąd i czynsz (7,07 proc. wobec 6,28 proc. w młodszej grupie).

Osoby w wieku 36-49 lat wysuwają się na prowadzenie w zadłużeniu względem dostawców telefonii komórkowej, internetu i telewizji. Takie zobowiązania stanowią 14,26 proc. wszystkich długów. W przypadku pięćdziesięciolatków jest to 13,68 proc. Źródłem długów młodszych konsumentów częściej są także mandaty za jazdę bez biletu (10,04 proc.) oraz grzywny sądowe (2,57 proc.). W przypadku starszych Polaków wartości te wynoszą odpowiednio 9,33 i 2,01 proc.

Najbardziej zadłużeni mieszkańcy Mazowsza

Największe długi mają mieszkańcy Mazowsza. Wśród przedstawicieli młodszej grupy wynoszą one 2,57 mld zł długów, a starszej – 1,42 mld zł. Zaraz za nimi plasują się Ślązacy. Młodsi mieszkańcy Śląska są zadłużeni na ponad 2,54 mld zł, starsi — na 1,36 mld zł. Ostatnie miejsce „na podium” zajmują mieszkańcy Dolnego Śląska, z zadłużeniem na poziomie 1,83 mld zł (wśród młodszej grupy wiekowej) i 891 mln zł (wśród starszych konsumentów).

Ciekawostki od Kaczmarski Inkasso

Ciekawe dane udostępniła również firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso, będąca partnerem Krajowego Rejestru Długów. Zgodnie z nimi osoby w wieku 36-49 lat nie spłacają w terminie kredytów hipotecznych, debetu z kart kredytowych, kredytów gotówkowych, ubezpieczeń OC, rat za sprzęt elektroniczny, RTV i AGD, chwilówek i abonamentów telefonicznych.

Starsi konsumenci zadłużają się najczęściej na konsumpcję, kupując smartfony marki Apple, laptopy dla dorosłych dzieci, kosztowne prezenty na komunie oraz rowery dla wnuków. W połączeniu ze zobowiązaniami, wynikającymi ze spłaty kredytów i finansowania edukacji dzieci, nawet niewielkie raty za konsumpcję często przewyższają ich realne możliwości. Co ciekawe, wśród długów, egzekwowanych przez Kaczmarski Inkasso zdarzyły się nawet zaległości w spłacie rat za torebkę marki Chanel, skórzaną kurtkę za kilka tysięcy złotych czy… farby do paintballa.

Konsumpcjonizm rośnie w siłę

Jak twierdzą eksperci, nadmierne zadłużenie nie powstrzymuje dojrzałych Polaków przed kupowaniem kolejnych dóbr, na które często zwyczajnie ich nie stać. Zakrojony na szeroką skalę konsumpcjonizm w ciągu kolejnych lat będzie zbierał jednak swe żniwo.

„Największym problemem jest podejście: nie stać nas, ale musimy to mieć. Do tego nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Niespodziewana strata pracy, rozwód skutkujący trudną sytuacją mieszkaniową, nieuczciwi kontrahenci, którzy przyczyniają się do problemów finansowych rodzinnej firmy. Nagle okazuje się, że nie ma z czego spłacać pożyczek, które ma niemal każdy w tym wieku” – wskazuje cytowany przez TVP Info Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo