Długi pożyczkowe małżonka – czy musimy spłacić pożyczkę?
5 (100%) 1 głosów

Długi pożyczkowe małżonka – czy musimy spłacić pożyczkę?

Zobowiązania finansowe, nawet zaciągane indywidualnie, są poważnym problemem dla małżeństw dzielących wspólne gospodarstwo domowe. Zważywszy na to, że większość par dzieli odpowiedzialność za swój majątek w ramach tak zwanej wspólności majątkowej, ten problem dotknie większości polskiego społeczeństwa. Nie każde małżeństwo wie, w jaki sposób ta odpowiedzialność się rozkłada i jak będzie wyglądać spłata zobowiązania, jeśli jeden z małżonków popadnie w długi. Wątpliwości najczęściej dotyczą pożyczek online, które można otrzymać tylko indywidualnie, więc ewentualnym dłużnikiem pozostaje tylko jedna osoba. Czy w tej sytuacji odpowiedzialność za spłatę należności spada na drugiego małżonka? Czy jest jakiś sposób, by uniknąć odpowiedzialności za ewentualne długi?

Czy można zaciągnąć pożyczkę wspólnie?

Kredytobiorcy przyzwyczaili się już do tego, że banki bardzo chętnie oferują kredyt kierowany do małżeństwa. Spowodowane jest to większą przystępnością – dwie osoby mają większą zdolność kredytową, a przez to szanse na otrzymanie większego kredytu. Kredyt małżeński jest więc kołem ratunkowym dla tych, którzy mają niższe zarobki.

Pożyczki online są jednak dość specyficznym produktem. Cała procedura pożyczkowa odbywa się na odległość, więc konieczna jest jak najbardziej miarodajna weryfikacja tożsamości wnioskodawcy, a dodatkowo formalności muszą zostać ograniczone w ten sposób, by pożyczka mogła zostać udzielona możliwie jak najszybciej. Umożliwienie zaciągnięcia pożyczki dwóm pożyczkobiorcom byłoby problematyczne zarówno pod względem prawnym, jak i technicznym. Szybka pożyczka nie może zostać udzielona dwóm osobom, gdyż w przypadku ewentualnych roszczeń, jedną osobę łatwiej jest zidentyfikować i w razie powstałych zaległości finansowych, dochodzić swoich praw. Po drugie, procedura przyznawania pożyczki musi być prosta, a włączenie w nią drugiego pożyczkobiorcy byłoby już zanadto skomplikowane.

Czy wspólnota majątkowa wpływa na pożyczkę?

Wspólność, szerzej znana jako wspólnota majątkowa powstaje w momencie ślubu, o ile wcześniej przyszli małżonkowie nie zdecydują inaczej. W jej skład wchodzą wszystkie dochody, które małżonkowie wypracują wspólnie lub osobno, pieniądze zgromadzone na koncie bankowym, a nawet środki pochodzące z funduszu emerytalnego. Naturalne jest też to, że wspólnota majątkowa obejmuje również wszystkie wpływy pieniężne, a takim jest także pożyczka internetowa, również wchodzą w skład majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia to, który z małżonków wnioskował i finalnie otrzymał pożyczkę na raty.

Jakie konsekwencje za długi musi ponieść małżonek?

Jeśli osoba, która zaciągnęła pożyczkę, przestanie ją spłacać, konsekwencje finansowe takiego działania mogą dotknąć również jej męża lub żonę. Jednakże firma pożyczkowa, a potem firma windykacyjna będzie dochodzić należności bezpośrednio od dłużnika, nie niepokojąc przy tym drugiej osoby. Prawdziwy problem zacznie się dopiero wtedy, gdy sprawa długu trafi do sądu, a w dalszej kolejności do komornika. Po wszczęciu egzekucji będzie on starał się jak najszybciej zaspokoić żądania wierzyciela i wykorzysta do tego najprostsze drogi. Jeśli egzekucja z majątku wspólnego małżonków może skrócić czas postępowania, najpewniej to zrobi. Na ten typ egzekucji narażone są przede wszystkim osoby, które mają wspólne konto małżeńskie.

Trzeba również wspomnieć o tym, że taka sytuacja negatywnie wpłynie też na scoring kredytowy małżonka. Niespłacona przez męża lub żonę pożyczka z pewnością zostanie odnotowana w rejestrze BIK, co być może zablokuje szansę na uzyskanie innego finansowania.

Dlaczego trzeba spłacać długi małżonka?

Prawodawstwo przyjmuje, że wspólność rozciąga się nie tylko na majątek, ale również na sferę decyzyjną małżeństwa. Zakłada się, że wszystkie decyzje, które dotyczą wspólnego życia, a w szczególności kwestii majątkowych, są podejmowane wspólnie i w porozumieniu. Dlatego też, nawet jeśli jedna osoba otrzyma indywidualną pożyczkę pozabankową, domniemywa się, że druga osoba była tego świadoma i wyraziła zgodę na takie działanie. Skoro tak, to i odpowiedzialność jest wspólna.

Dodatkową kwestią do rozważenia jest to, że prawo zakłada również, iż pieniądze uzyskane przez jednego małżonka, przynoszą korzyść także drugiemu, gdyż trafiają do wspólnego budżetu. Mogą więc zostać przeznaczone na coś, z czego skorzystają obie strony. Rachunek jest więc prosty – wspólna korzyść to wspólna odpowiedzialność.

Kiedy nie trzeba spłacać długów małżonka?

Choć uniknięcie konieczności spłacania długów zaciągniętych przez żonę lub męża jest bardzo trudne, nie jest niemożliwe. Przepisy przewidują bowiem możliwość ściągnięcia odpowiedzialności za długi partnera, ale tylko w jednym przypadku. Może się tak stać, jeśli jest się w stanie udowodnić, że pożyczka została zaciągnięta bez wiedzy małżonka i zatajona na dalszym etapie. Należy także wykazać, że nie osiągnęło się żadnych korzyści majtkowych i niemajątkowych, ergo – małżonek wykorzystał tę pożyczkę do realizacji wyłącznie swoich celów. Mógł ją przeznaczyć na rzeczy użytku osobistego (np. telefon), używki, a nawet hazard. Jeżeli natomiast pieniądze posłużyły np. do zakupu samochodu, nawet zarejestrowanego tylko na jedną osobą, sprzętów domowych, czy po prostu „rozeszły się” na bieżące potrzeby, nie ma się szans na to, że zostanie się zwolnionym od odpowiedzialności.

Co zrobić, by nie spłacać długów partnera?

Jeśli nie wiedziało się nic o zaciągnięciu pożyczki przez partnera, to prawdopodobnie nie dowie się także o powstałych długach. Jeśli ruszyła już egzekucja komornicza, niewinnemu małżonkowi nie pozostaje nic innego, jak złożyć wniosek o zwolnienie spod egzekucji. Nie rozpatruje go jednak komornik, a sąd – trzeba się więc przygotować na konieczność przedstawienia materiału dowodowego. Należy mieć też świadomość tego, że postępowanie przed sądem będzie czasochłonne i nie ma gwarancji tego, że zakończy się sukcesem.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.