Dotacja na własny biznes – lista programów

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-08-20
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.78
(ilość ocen: 37)

Własny biznes to przedsięwzięcie wymagające dużej ilości pracy i środków. Jeśli szukasz sposobów na dofinansowanie własnego biznesu, możesz skorzystać z dostępnych na rynku dotacji. W artykule omówimy te dostępne na rynku.

Przedsiębiorcy, którzy chcą pozyskać środki na rozwój np. działalności jednoosobowej, nie muszą już oszczędzać latami. Jeśli ich pomysł na biznes jest ciekawy, innowacyjny i ma szanse zaistnieć (oraz utrzymać się) na rynku, mogą wnioskować o dotacje na własny biznes. Poniżej przedstawiamy dostępne na rynku programy, organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dotacje z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój

O dofinansowanie na własny biznes z Programu Inteligentny Rozwój mogą wystąpić przede wszystkim:

 • przedsiębiorstwa (w szczególności MŚP),
 • jednostki naukowe konsorcja przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych,
 • instytucje działające w otoczeniu biznesu.

Z programu można skorzystać na dwa sposoby – jako realizator lub uczestnik projektów.

Dotacje dostępne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój wspiera różne obszary działalności, szczególnie te związane z innowacyjnością oraz badaniami i rozwojem. Oto dotacje na własny biznes dostępne w jego ramach.

Ochrona własności przemysłowej

 • Maksymalna wartość dofinansowania: 500 000 zł
 • Data zakończenia: 29.11.2018
 • Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Składając wniosek o dotację Ochrona własności przemysłowej, możesz pozyskać do 500 tys. zł, które stanowią 50 proc. poniesionych kosztów związanych z uzyskaniem patentu. Program trwa już od kilku miesięcy i cieszy się ogromną popularnością wśród przedstawicieli sektora MŚP.

Badania na rynek

 • Maksymalna wartość dofinansowania: 20 000 000 zł
 • Data zakończenia: 05.12.2018
 • Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP pochodzący ze średnich miejscowości

Uczestnicząc w programie Badania na rynek, można pozyskać nawet 20 mln zł na cele związane z poszukiwaniami innowacji lub udoskonalanie tych, które już istnieją. Co ważne, czynnikiem, który determinuje otrzymanie dodatkowych środków, jest pełne wdrożenie usprawnień. Jeśli nie poszukujesz narzędzi i sposobów, które unowocześnią Twoją działalność z powodu braku środków — koniecznie złóż wniosek o dofinansowanie z programu Badania na rynek.

Bony na innowacje dla MŚP

 • Maksymalna wartość dofinansowania: 340 000 zł w ramach I etapu i 560 000 zł w ramach II etapu
 • Data zakończenia: 22.11.2018 (I etap) i 04.01.2019 (II etap)
 • Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Celem programu Bony na innowacje dla MŚP jest harmonijne połączenie świata biznesu i nauki. Pierwszy etap konkursu przewiduje dofinansowania na opracowanie: nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, nowej lub znacząco ulepszonej technologii, nowego projektu wzorniczego, nowej lub znacząco ulepszonej usługi. Maksymalna wartość pozyskanych środków może wynosić 340 000 zł. Dotacja na własny biznes w tym przypadku nie może przekroczyć 85 proc. kosztów.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach I etapu, mogą wnioskować o dodatkowe środki także w ramach II etapu. W tym przypadku wnioskujący może wdrożyć swój pomysł na innowację technologiczną opracowaną przez jednostkę naukową.
Możliwa „do zgarnięcia” kwota wynosi aż 560 000 zł, co nie może stanowić więcej niż 70 proc. poniesionych kosztów.

Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP

 • Maksymalna wartość dofinansowania: 1 050 000 zł
 • Data zakończenia: 25.10.2018
 • Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Aby wdrożyć nowoczesne, innowacyjne systemy niezbędne jest także odpowiednie wsparcie. Przedsiębiorcy, którzy będą wnioskować o dotacje w ramach programu Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP mogą otrzymać ponad milion złotych na usługi IOB, czyli Instytucje Otoczenia Biznesu, które z reguły bywają kluczowe do wdrożenia innowacji.

Design dla przedsiębiorców

Maksymalna wartość dofinansowania: 1 250 000 zł
Data zakończenia: 31.10.2018
Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Design dla przedsiębiorców jest stosunkowo nowym program, dedykowanym przedsiębiorcom, zamierzającym zmienić materiały wzornicze. Podmioty, które wygrają konkurs, otrzymają fachową analizę dotychczasowych rozwiązań oraz wykonanie nowego projektu wzorniczego i jego wdrożenie.

Programy akceleracyjne

Maksymalna wartość dofinansowania: 15 000 000 zł
Data zakończenia: 04.09.2018
Odbiorcy: bez ograniczeń

Dofinansowanie na własny biznes ,w ramach programów akceleracyjnych, może otrzymać każdy podmiot, który chce szkolić start-upy, ma ciekawe, innowacyjne pomysły i pragnie tworzyć oryginalne projekty.

Dotacje z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia

Kolejnym wsparciem jest Program Operacyjny Polska Wschodnia, którego celem jest rozwój innowacyjności w regionach wschodnich.

Wdrażanie innowacji przez MŚP

Maksymalna wartość dofinansowania: 7 000 000 zł
Data zakończenia: 31.07.2018
Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP, należący do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego

Z programu mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP należący do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, którzy chcą pozyskać dodatkowe środki na zakup praw patentowych, technologii, know-how oraz inwestycje. Korzystający z dofinansowania powinien pochodzić ze wschodnich obszarów naszego kraju.

Wzór na konkurencję (etap II)

Maksymalna wartość dofinansowania: 3 000 000 zł
Data zakończenia: 31.05.2019
Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Program wzór na konkurencję pozwala pozyskać wsparcie finansowe, które pozwoli zyskać (lub utrzymać) przewagę konkurencyjną na rynku. Dzięki otrzymanym środkom przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usług profesjonalistów i dofinansować nowoczesne, innowacyjne strategie.

Internacjonalizacja MŚP

Maksymalna wartość dofinansowania: 800 000 zł
Data zakończenia: 04.09.2018
Odbiorcy: przedsiębiorcy z sektora MŚP

Dodatkowe środki w ramach programu Internacjonalizacja MŚP są dedykowane podmiotom, rozważającym zagraniczną ekspansję. Dzięki otrzymanym w ten sposób pieniądzom przedsiębiorcy będą mogli rozszerzyć działalność przedsiębiorstwa i przejść od rynku krajowego na rynki zagraniczne.

Powyższe programy mają swoje ograniczenia. Pierwszym z nich jest czas – w wielu przypadkach dotacje można otrzymać maksymalnie do połowy 2019 roku. Przedsiębiorstwom stawia się warunki w kwestii wielkości lub regionu. Czy zatem są jakieś alternatywy? Oczywiście! Można rozważyć m.in. skorzystanie z pożyczki dla firm. Są one dostępne bez ograniczeń czasowych i bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo