EBA FinTech Roadmap — mapa rozwoju dla branży FinTech
Ocena: 4.67
(ilość ocen: 3)

EBA FinTech Roadmap — mapa rozwoju dla branży FinTech

EBA FinTech Roadmap to zbiór praktyk, zapewniający stabilność rynku oraz ochronę konsumentów, korzystających z nowoczesnych produktów finansowych. Konieczność wprowadzenia nowych regulacji została podyktowana przede wszystkim dynamicznym rozwojem sektora finansowego oraz wszechobecną cyfryzacją i postępem technologicznym.

Przez wiele dziesięcioleci opracowywano i stosowano innowacyjne technologie wspierające świadczenie usług finansowych. Jednak w ciągu ostatnich lat zakres innowacji finansowych, rozpowszechnienie ich użycia i tempo ich ewolucji istotnie wzrosły. Jako klientom, korzystającym z nowoczesnych produktów finansowych zależy nam nie tylko na łatwym i szybkim dostępie do potrzebnych narzędzi, ale również na zapewnieniu swoim pieniądzom i danym osobowym należytego bezpieczeństwa. Rozwój technologiczny, którego efektem stało się powstanie innowacyjnych instrumentów finansowych, wymusił więc wdrożenie nowych regulacji, które pozwolą jeszcze lepiej kontrolować ten sektor rynku i zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów. 15 marca 2018 Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował plan działania – EBA FinTech Roadmap. Dokument ten określił priorytety działalności na lata 2018-2019.

EBA FinTech Roadmap — kluczowe założenia

EBA FinTech Roadmap jest zbiorem regulacji, licencji i praktyk, usprawniających i regulujących działalność sektora FinTech. Celem wdrożenia nowych norm jest przede wszystkim potrzeba wzmocnienia ochrony konsumentów, promowania solidnego, skutecznego i spójnego poziomu regulacji i nadzoru oraz konieczność zapewnienia integralności, przejrzystości, wydajności i prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych.

Do głównych zadań EBA FinTech Roadmap należą:

  • monitorowanie zakresu regulacyjnego, w tym ocena aktualnego podejścia do zatwierdzania i licencjonowania firm działających w branży FinTech;
  • analiza centrów innowacji celem zwiększenia spójności i ułatwienia koordynacji nadzoru;
  • monitorowanie pojawiających się tendencji i analizowanie wpływu modeli biznesowych dominujących na rynku instytucji;
  • promowanie najlepszych praktyk w zakresie oceny bezpieczeństwa;
  • rozwiązywanie problemów klientów wynikających ze specyfiki narzędzi FinTech. Zwłaszcza w obszarach niejasnego statusu prawnego takich instytucji;
  • identyfikacja i ocena ryzyka związanego z usługami, świadczonymi przez dostawców technologii i rozwiązań FinTech.

FinTech Knowledge Hub

Jednym z założeń EBA FinTech Roadmap jest stworzenie jednostki o nazwie FinTech Knowledge Hub. FinTech Knowledge Hub to forum wymiany wiedzy i doświadczeń skupiające kompetentne europejskie organy nadzoru rynku. Jego zadaniem jest przede wszystkim promocja wiedzy w zakresie sektora FinTech wśród organów nadzorujących ten sektor rynku oraz wsparcie ich poprzez branżowe publikacje. Centrum przyczyni się do monitorowania wpływu FinTech na modele biznesowe i wzajemne powiązania w systemie finansowym, a także wesprze technologiczną neutralność w podejściach regulacyjnych i nadzorczych.

Piaskownice regulacyjne i centra innowacji

Elementem planu EBA jest także stworzenie piaskownic regulacyjnych, usprawniających wdrażanie nowych inicjatyw oraz centrów innowacji. Poprzez ułatwianie silnego dialogu między firmami FinTech, regulatorami i przełożonymi mogą one ułatwić i usprawnić proces wdrażania nowych technologii oraz wykonywanie eksperymentów niskiego ryzyka w ściśle kontrolowanym środowisku.

Ochrona konsumenta

Choć w opinii EBA, firmy FinTech oferują wiele korzyści dla konsumentów, urząd rozpoznał również kilka obszarów, wymagających zastosowania regulacji, zwiększających ochronę klientów. Należą do nich:

  • niejasny status regulacyjny FinTech;
  • bariery pomiędzy poszczególnymi krajami, wynikające z odmiennej ochrony konsumentów;
  • brak szczegółowych regulacji w zakresie obowiązków rozpatrywania skarg;
  • brak szczegółowych regulacji w obszarze działalności przez Internet i poprzez rozwiązania mobilne.

Oprócz kontynuowania prac we wskazanych wyżej obszarach, EBA będzie nadal angażować się w unijne i międzynarodowe inicjatywy w zakresie technologii FinTech, aby promować spójne i solidne standardy oraz zasady ochrony konsumentów. Będzie także monitorować rozwój FinTech i, w stosownych przypadkach realizować dodatkowe zadania w celu skutecznego nadzorowania granic regulacyjnych.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 625)
2.
Ocena: 3.91
(ilość ocen: 349)
3.
Ocena: 4.04
(ilość ocen: 751)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1196)
5.
Ocena: 3.92
(ilość ocen: 455)