Firmy pożyczkowe na cenzurowanym w UOKiK

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-10-23
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.69
(ilość ocen: 29)

Prezes UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), do którego zadań należy również monitorowanie podmiotów działających na rynku pożyczek pozabankowych, zakończył właśnie postępowanie wobec kilku podmiotów finansowych, wśród których znalazły się między innymi grupa Złotówka oraz spółka Euroexpert. Dochodzenie wykazało liczne uchybienia w działalności firm, które według opinii rzecznika UOKiK godzą w interesy konsumentów i mogą narażać ich na szkody finansowe. W związku z tym obu spółkom zostały postawione oficjalne zarzuty.

Złotówka z zarzutami o rolowanie pożyczek

Grupa Złotówka, składająca się z pożyczkodawców Złotówka Bis, Złotówka Duo oraz Złotówka Three to spółki mające ograniczony zasięg terytorialny i działające głównie lokalnie, w województwach pomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

Dla rzecznika UOKiK najważniejsze była jednak sieć powiązań występująca pomiędzy wszystkimi trzema spółkami i ich sposób działania. Dzięki wzajemnej współpracy oferowały usługę refinansowania, która opierała się na zasadzie rolowania pożyczek. Co więcej – pozwalały na to wielokrotnie – więcej razy niż dopuszcza to prawo.

Jak wyglądała taka praktyka? Przyjmijmy, że klient skorzystał z pożyczki w Złotówka Bis. Nie mogąc spłacić chwilówki, składał wniosek o płatne refinansowanie na kolejny miesiąc. Tego udzielała powiązana firma – Złotówka Duo. Kiedy klient drugiej pożyczki również nie mógł spłacić, do akcji wkraczała Złotówka Three, która udzielała kolejnego refinansowania. W ten sposób, pomiędzy tymi trzema spółkami refinansowanie mogło być udzielane co miesiąc bez końca. Oczywiście za wszystko płacił pożyczkobiorca, a grupa Złotówka miała stały dopływ gotówki. Niekiedy koszty pożyczki Złotówka przekraczały nawet dwukrotność pożyczonej kwoty.

Wcześniejsza spłata w Euroexpert bez zwrotu kosztów

Odmienne zarzuty, ale związane z równie wysoką szkodliwością dla pożyczkobiorców, zostały postawione firmie Euroexpert z siedzibą w Bydgoszczy. Nieuczciwe praktyki polegały na niestosowaniu się do obowiązku ponownego wyliczenia wysokości prowizji w przypadku, gdyby pożyczkobiorca wcześniej spłacił swoje zobowiązanie.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z 2011 roku, w przypadku przedterminowej spłaty prowizja powinna zostać przeliczona proporcjonalnie do okresu, w którym pożyczkobiorca realnie użytkował pieniądze. Euroexpert nie stosował się do tego przepisu i zatrzymywał całą kwotę prowizji.

UOKiK upomina: pożyczkobiorco, poznaj swoje prawa

To nie pierwsze postępowania upominawcze i egzekucyjne wobec podmiotów pożyczkowych. Obecnie UOKiK prowadzi ponad 60 podobnych spraw, a w przeszłości ukarani zostali już tacy pożyczkobiorcy, jak NetCredit, Incredit, Provident i Wonga.

UOKiK, pomimo ciągłej pracy nad zapewnieniem poszanowania prawa dotyczącego kredytów konsumenckich, przypomina klientom, że dalsze uchybienia w przestrzeganiu przepisów wciąż mogą się zdarzać. Zaleca jednocześnie, by przed zaciągnięciem pożyczki zapoznali się z przysługującymi im prawami i sprawdzili, czy są one zagwarantowane w umowie pożyczkowej.

Pożyczkobiorca przede wszystkim powinien pamiętać o wysokości maksymalnych kosztów pozaodsetkowych, które nie mogą przekroczyć 25% kwoty pożyczki oraz dodatkowych 30% w skali roku. To, czy firma dolicza wyższe opłaty, można sprawdzić w Formularzu Informacyjnym oraz Tabeli Opłat i Prowizji.

Dodatkowo nie należy zapominać o prawie do wcześniejszej spłaty pożyczki i odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. W obu przypadkach pożyczkobiorca powinien poinformować o takiej możliwości w umowie pożyczkowej, a także wskazać pożyczkobiorcy sposób postępowania. Dodatkowo, w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki, pożyczkodawca może naliczyć opłaty tylko za tyle dni, ile pożyczkobiorca rzeczywiście użytkował pieniądze, a w przypadku odstąpienia od umowy – prowizja powinna zostać zwrócona, a naliczane mogą być tylko odsetki od pożyczonej kwoty w wysokości 10% w skali roku, za każdy dzień korzystania z kapitału.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo