Firmy są niechętne do współpracy z dłużnikami — dane z raportu KRD
5 (100%) 1 głosów

Firmy są niechętne do współpracy z dłużnikami — dane z raportu KRD

Jak wynika z informacji, udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów, cztery z dziesięciu firm, działających w sektorze MSP nie podjęłyby współpracy z dłużnikiem, a połowa z nich zrobiłaby to jedynie wtedy, gdy za produkt bądź usługę zapłaciłby on z góry.

Spośród wszystkich przebadanych przedsiębiorców, działających w sektorze MSP, na pytanie „Czy firma podjęłaby współpracę, wiedząc, że partner jest dłużnikiem?” 45,4 proc. odpowiedziało „raczej tak, ale wyłącznie na zasadzie zapłaty z góry”. Kategoryczne „nie” zadeklarowało 37 proc. właścicieli biznesów. 16,4 proc. badanych zdecydowanie nie podjęłoby w takiej sytuacji współpracy, a 20,6 proc. „raczej by tego nie zrobiło”.

8 proc. ankietowanych nie chciało bądź nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie „Czy firma podjęłaby współpracę, wiedząc, że partner jest dłużnikiem?”. W przypadku 5,2 proc. przedsiębiorców decyzja ta byłaby uzależniona od wysokości jego zadłużenia, a w przypadku 2,4 proc. od tego, kto jest jego wierzycielem. Najmniejszego problemu we współpracy z dłużnikiem nie widzi jedynie… co pięćdziesiąta firma.

Współpraca z dłużnikiem? Pod warunkiem, że zapłaci z góry

Połowa badanych przedsiębiorców podjęłaby współpracę z dłużnikiem jedynie wtedy, gdy za towar lub usługę ten zapłaciłby z góry. Co ciekawe, aż 44 proc. z nich nie weryfikuje wiarygodności kontrahentów przed rozpoczęciem współpracy. W takich realiach ustalenie preferowanej formy płatności (np. gotówka lub odroczony termin płatności) będzie dla nich nie lada wyzwaniem. Nie znając sytuacji finansowej potencjalnego klienta, nie można przecież ocenić szans na terminową płatność. Wybór optymalnej formy zapłaty na podstawie rzeczowych danych nie będzie więc możliwy.

Kto współpracuje z dłużnikami?

Decyzję o współpracy z zadłużonym podmiotem (jednak wyłącznie na zasadzie płatności z góry) podejmują z reguły właściciele średnich firm. Wśród przedsiębiorców zatrudniających od 50 do 249 osób taką odpowiedź wskazało 51 proc. ankietowanych. W przypadku małych firm, zatrudniających od 10 do 49 pracowników wskaźnik ten wynosi 45,3 proc., a w przypadku mikrofirm (do 9 pracowników) – 42,5 proc. Najwyższy udział firm deklarujących zdecydowaną niechęć do współpracy z dłużnikami jest w przypadku mikrofirm (22 proc.).

Ponad połowa firm nie sprawdza

Choć polscy przedsiębiorcy nie mają zaufania do dłużników, niewielu z nich zadaje sobie trudu, by przed nawiązaniem współpracy sprawdzić wiarygodność przyszłego kontrahenta. Jak pokazują wyniki badania „Audyt windykacyjny” przeprowadzonego na zlecenie firmy Kaczmarski Inkasso tego obowiązku nie dopełnia ponad połowa (53 proc.) przedsiębiorstw deklarujących niechęć do dłużników.

W praktyce oznacza to, że wielu z nich współpracuje z firmami o zmniejszonej wiarygodności finansowej, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Analiza została przeprowadzona przez Krajowy Rejestr Długów na podstawie badania „Audyt windykacyjny” zrealizowanego przez Keralla Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso na próbie 500 firm z sektora MSP w listopadzie 2017 r.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.