IKE i IKZE, czym są i na jakich zasadach działają?
4 (80.95%) 21 głosów

IKE i IKZE, czym są i na jakich zasadach działają?

IKE i IKZE to rachunki emerytalne, które pozwolą Ci zgromadzić środki na przyszłą emeryturę. Jakie są zalety każdego z nich? Co różni IKE i IKZE? Sprawdźmy.

Chcesz zapewnić sobie bezpieczną, dostatnią przyszłość? Już dziś zacznij gromadzić środki na własną emeryturę. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przyszłość wypłacanych przez rząd świadczeń jest bardzo niepewna.

Niepewna przyszłość państwowej emerytury

Regularnie odprowadzam wysokie składki do ZUS-u, Co miesiąc płacę przecież naprawdę sporo, aby zapewnić sobie przyszłą emeryturę, grzmią głosy dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że z odprowadzanych przez nas podatków rząd finansuje świadczenia dla obecnych emerytów. Na naszą bezpieczną przyszłość będą pracować nasze dzieci i wnuki. A biorąc pod uwagę coraz mniejszy przyrost naturalny, wizja przyszłości jawi się w wyjątkowo ciemnych barwach. Nawet jeśli za kilkanaście czy kilkanaście lat otrzymasz świadczenie od państwa, jego wysokość może okazać się niewystarczająca do sfinansowania choćby podstawowych wydatków. Opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, zakup żywności, lekarstw, sfinansowanie wizyt lekarskich… Choć koszty życia seniorów nie są z reguły wygórowane, najniższa emerytura rzadko pozwala na ich pokrycie.

Weź przyszłość w swoje ręce

Nawet jeśli do emerytury zostało Ci jeszcze kilkadziesiąt lat, już dziś pomyśl o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Im wcześniej zaczniesz gromadzić kapitał na jesień życia, tym szybciej osiągniesz zamierzony cel. Aby osiągnąć swój cel i zwiększyć szansę na sukces, skorzystaj z dostępnych na rynku narzędzi, które pomogą Ci oszczędzać długofalowo oraz przyniosą dodatkowe, wymierne korzyści. Mowa o rachunkach IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), czyli kontach emerytalnych, stworzonych specjalnie z myślą o długoterminowym oszczędzaniu.

Jak działają konta IKE i IKZE?

Rachunki IKE i IKZE to elementy III filaru polskiego systemu emerytalnego. Aby je założyć, możesz podpisać umowę z:

 • zakładem ubezpieczeń;
 • dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne;
 • funduszem inwestycyjnym;
 • bankiem;
 • podmiotem prowadzącym działalność maklerską.

Wpłacone na rachunek IKE i IKZE pieniądze będą pomnażane zgodnie ze specyfiką wybranego narzędzia.

Zalety IKE i IKZE

Jedną z najważniejszych zalet rachunków IKE i IKZE jest możliwość uniknięcia 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem Belki. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że zysk wygenerowany przez jakiekolwiek inne narzędzia, służące oszczędzaniu (konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne etc.) jest nim opodatkowany. Zakładając rachunek IKE lub IKZE już na wstępie zyskujesz więc niemal 20 proc. Aby uniknąć podatku Belki, niezbędne jest jednak spełnienie kilku kryteriów.

W przypadku IKE będą to:

 • niewypłacenie pieniędzy z IKE wcześniej niż przed ukończeniem 60 roku życia. W przypadku osób, które ukończyły 55 lat i nabyły uprawnienia do wcześniejszej emerytury, konieczne będzie spełnienie dodatkowego warunku dotyczącego wpłat.
 • wpłacać pieniądze na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub
 • dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Zyski z rachunku IKZE nie są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych. Jeśli wypłacisz pieniądze po ukończeniu 65 r.ż. (spełniając dodatkowo warunek dokonywania wpłat co najmniej w 5 latach kalendarzowych), zapłacisz jedynie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy.

IKZE — dodatkowe korzyści podatkowe

Ogromną zaletą IKZE jest możliwość odliczenia wpłaconych na rachunek kwot od podstawy opodatkowania. Dzięki temu można obniżyć wysokość należnego podatku i osiągnąć korzyści nie tylko za kilkadziesiąt lat, ale również „tu i teraz”.
Jeśli wpłacisz na IKZE maksymalną kwotę (limity kwotowe dla IKE i IKZE omawiamy w kolejnej części artykułu) i rozliczasz podatek wg stawki:

 • 18 proc., ulga wyniesie 959,69 zł,
 • 19 proc., ulga wyniesie 1013 zł,
 • częściowo 32% proc, ulga wyniesie do 1706,11 zł.

Aby dokonać odliczenia, wystarczy jedynie dołączyć do rocznego zeznania podatkowego formularz PIT/0 z kwotą, jaką w ciągu roku (tego, którego dotyczy zeznanie podatkowe) wpłaciłeś na IKZE.

IKE i IKZE a wcześniejsza wypłata środków

Jeśli wypłacisz pieniądze z konta IKE przed ukończeniem 60 r.ż., będziesz zobowiązany uiścić podatek od zysków. W takiej sytuacji będziesz mógł jednak kontynuować umowę na dotychczasowych warunkach. W przypadku IKZE sytuacja wygląda w zupełnie inny sposób. Jeśli wypłacisz pieniądze przed ukończeniem 65 r.ż., będziesz musiał uwzględnić kwotę wypłaty w rocznym rozliczeniu PIT i uiścić podatek. W zależności od progu podatkowego, w którym aktualnie się znajdujesz, może to być 18,19 lub 32 procent.

Limity wpłat na IKE i IKZE w 2018

Zastanawiasz się, ile pieniędzy możesz wpłacić na IKE i IKZE w 2018 roku? Sprawdźmy. Limit wpłat na IKE nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. W 2018 roku wynosi on zatem 13 329 zł. Limit wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2−krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. W 2018 roku wynosi on 5331,60 zł, (444,30 zł miesięcznie). Jest to o 216 zł więcej niż rok wcześniej.

Dziedziczenie środków z IKE i IKZE

Środki zgromadzone na rachunkach IKE i IKZE podlegają dziedziczeniu przez osoby uposażone lub w toku postępowania spadkowego.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.