Ile kosztuje płatność kartą za granicą?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-09-04
Autor: Redakcja
Ocena: 4.84
(ilość ocen: 25)

Polacy coraz częściej na wakacyjny, czy nawet weekendowy wypoczynek, wybierają kraje zagraniczne. Kierując się wygodą i zabezpieczeniem przed utratą pieniędzy, coraz częściej decydują się również na bezgotówkowe metody płatności. Ten sposób ma swoje niepodważalne zalety – gdy zabraknie nam gotówki, możemy łatwo wypłacić dodatkową w bankomacie lub po prostu zapłacić kartą za dokonane zakupy. Ma też jednak i wady – jedną z nich są dodatkowe koszty, które trzeba ponieść za transakcje. Sprawdźmy, ile kosztuje płacenie kartą za granicą.

Jak wygląda płatność kartą za granicą?

Wybierając pieniądze z bankomatu za granicą, możemy cieszyć się tym, że zostaną one wypłacone od razu w lokalnej walucie. Dokładnie tak samo stanie się w momencie, gdy będziemy płacić kartą w hotelu, restauracji, czy w sklepie, gdyż każdej transakcji będzie towarzyszyć przewalutowanie. Przewalutowania dokonuje sam operator, po kursie, który obowiązuje w danym dniu w instytucji płatniczej, czyli VISA lub MasterCard. Suma, która wyjdzie po przewalutowaniu, jest od razu blokowana na rachunku bankowym. Po zakończeniu transakcji dodatkowo pobierana jest opłata prowizyjna, za korzystanie z infrastruktury obcej instytucji. Płatnik obciążany jest więc niejako podwójnie, gdyż przewalutowanie następuje po kursie mniej korzystnym, niż gdyby kupić lokalną walutę na w Polsce.

Ile zapłacimy za płatności zagraniczne?

Opłaty za transakcje bezgotówkowe lub za wypłaty z bankomatu zależą od wewnętrznych wytycznych i umów podpisanych przez rodzime instytucje bankowe, a także posiadanego rodzaju konta. Zazwyczaj jednak, koszty wahają się od 0% do prawie 6% kwoty transakcji.

Dla przykładowych banków, opłata za płatności zagraniczne wyglądają następująco:

Wszystkie wymienione powyżej opłaty dotyczą płatniczych kart złotówkowych obsługiwanych przez VISA. Inaczej koszty te będą wyglądać, jeżeli posiadamy kartę walutową – w euro, dolarze, funcie lub franku szwajcarskim (z oczywistych względów dwie pierwsze waluty są najpopularniejsze). Płatność za pomocą takiej karty wygląda dokładnie tak samo, ale jeśli transakcja odbywa się w lokalnej walucie, unika się dodatkowej płatności za przewalutowanie.

Czy opłaca się płacić kartą za granicą?

Podstawową zaletą płatności kartą za granicą jest to, że nie musimy się martwić, że zabraknie nam gotówki (oczywiście w ramach środków dostępnych na koncie). W razie nagłych wypadków, takich jak pobyt w szpitalu, zakup leków czy wcześniejszy powrót do domu, zawsze będziemy mogli skorzystać z awaryjnych środków. Płatność kartą za granicą może nas również ochronić przed przewalutowaniem po bardzo niekorzystnym kursie – polski złoty nie jest popularną walutą.

Gotówka jest też najczęstszym celem kieszonkowców, którzy ze wszech miar upodobali sobie turystów. Nieczęsto łakomią się oni na karty płatnicze – przede wszystkim dlatego, że jest to towar niezbyt im przydatny, a dodatkowo spodziewają się, że turyści ich po prostu nie mają ze sobą. Płacąc kartą lub wybierając w bankomacie tylko tyle gotówki, ile w danym momencie potrzebujemy, uchronimy się od sytuacji, w której w jednej chwili stracimy wszystkie pieniądze. Wydaje się więc, że warto jest ponieść dodatkowe koszty transakcji, by poczuć się bezpieczniej.

A może karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to dość nowy, ale bardzo ciekawy pomysł. Daje ona możliwość płatności w różnych walutach za pomocą tej samej karty. Ta jest bowiem połączona z wieloma kontami walutowymi, dzięki czemu możemy płacić bezpośrednio w walucie, której potrzebujemy. Karta jest dodatkowo „inteligenta” – system sam rozpozna, jaka waluta jest potrzebna, a jeśli będzie ona niedostępna, wykona operacje za pomocą tej waluty, której kurs jest najkorzystniejszy dla posiadacza karty. Na rynku, taki rodzaj kart płatniczych oferują tylko niektóre instytucje, ale można zauważyć, że w ślad za nimi podąża już coraz więcej banków. Obsługują je między innymi PKO BP, ING czy Pekao. Przykładem pozabankowej karty wielowalutowej jest np. karta Revolut.

Płaćmy bezpiecznie za granicą!

Choć kradzieże karty zdarzają się rzadziej niż gotówki, to jednak nie można całkowicie wyeliminować takiej możliwości. By uniknąć kradzieży pieniędzy z konta, warto zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami odpowiednio wcześniej. Dobrym sposobem zabezpieczenia będzie:

  • zapisanie sobie wszystkich ważnych numerów kontaktowych, w tym również do banku, w którym posiadamy konto;
  • skorzystanie z adresu zastrzegam.pl, gdzie można zablokować skradzioną kartę;
  • niezostawianie swojej karty bez nadzoru – niepodawanie ich kelnerowi czy obsłudze sklepu podczas płatności;
  • sprawdzanie swojego konta (przy zabezpieczonym i zaufanym połączeniu) co jakiś czas i baczne obserwowanie wszystkich zanotowanych transakcji;
  • nienoszenie przy sobie numeru PIN.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo