INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI: NBP obniżyło stopy procentowe!

Aktualizacja: 2020-03-17
Data publikacji: 2020-03-17
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Jutro – 18 marca 2020 r. – zaczną obowiązywać nowe stopy procentowe. NBP zadecydowało o ich obniżenie nawet o 0,5 proc. Podjęte działania mają związek z aktualną sytuacją w kraju związaną z epidemią COVID-19.

Obniżenie większości stóp

Jak podaje NBP w swoim komunikacie od jutra będą obowiązywać poniższe wskaźniki stóp procentowych:

  • stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej.

W porównaniu z poziomem stóp, które obowiązywały od początku marca, NBP zdecydował obniżyć stopę referencyjną o 0,5% (z 1,5% na 1%) oraz stóp lombardowych (z 2,5% na 1,5%).

Niższe oprocentowanie kredytów

Poziom stóp określany przez NBP ma bezpośredni wpływ na stóp procentowych obowiązujących na rynku międzybankowym. Te zaś przekładają się na oprocentowanie kredytów, kont oszczędnościowych, terminowych lokat czy kart kredytowych. Obniżenie o 0,5% stopy referencyjnej pozytywnie wpłynie na koszt kredytów hipotecznych. Jej poziom wpływa na poziom tzw. stawki WIBOR, a ta jest podstawą przy ustalaniu oprocentowania tego rodzaju kredytów.

Pośredni wpływ na wysokość odsetek

Poziom stopy referencyjnej w mniejszym lub większym stopniu wpływa również na wysokość odsetek ustawowych. Ich poziom zaś rzutuje bezpośrednio na koszty zaciągniętych pożyczek. Odsetki ustawowe dotyczą bowiem zarówno odsetek kapitałowych, jak też tych z tytułu opóźnień w spłacie.

Propozycje rozwiązań dla przedsiębiorców

Jak podkreśla NBP, obniżenie poziomu stóp procentowych wynika bezpośrednio z aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Jednocześnie apeluje do rządu o wypracowanie rozwiązań, które wsparłyby polskie przedsiębiorstwa. Te – z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej – w wielu przypadkach stoją na granicy bankructwa. Wśród propozycji NBP pojawiły się:

  • czasowe wprowadzenie dla wszystkich firm kasowej metody rozliczania podatków,
  • zawieszenie płatności podatków oraz składek ZUS i PPK oraz rozłożenie ich – na wniosek przedsiębiorcy – na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji,
  • możliwość (w uzasadnionych przypadkach) obniżenia wynagrodzenia pracowników do poziomu płacy minimalnej z opcją późniejszego wyrównania.

Obecnie rząd nie podał żadnych informacji dotyczących ewentualnych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo