Interwencja UOKiK: firmy pożyczkowe znoszą opłaty za monity

Aktualizacja: 2019-08-29
Data publikacji: 2018-07-11
Autor: Emila Biernaciak
Interwencja UOKiK: firmy pożyczkowe znoszą opłaty za monity
Ocena: 5
(ilość ocen: 3)

Długotrwale niespłacana pożyczka pociągnie za sobą mnóstwo odczuwalnych konsekwencji, łącznie z egzekucją komorniczą i wynikającymi z niej wysokimi opłatami dla funkcjonariusza publicznego prowadzącego ściąganie należności. Działalność komornika, będąca ostatecznym i przymusowym etapem windykacji należności, ma jednak miejsce dopiero po co najmniej kilku miesiącach od upływu terminu spłaty.

W początkowym etapie wierzyciel-firma pożyczkowa dochodzi należności samodzielnie, głównie za pomocą windykacji nieinwazyjnej. Wystosuje więc monity – przypomnienia o braku spłaty, ponaglenia i wezwania do zapłaty. Do tej pory w wielu instytucjach za każde z nich naliczane były dodatkowe opłaty dopisywane do listy i tak niemałego już długu. Dzięki interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opłaty za monity odchodzą jednak do lamusa.

UOKiK interweniuje – opłaty za monity są szkodą dla pożyczkobiorców

Instytucja UOKiK stoi na straży przestrzegania praw konsumentów, którymi są również pożyczkobiorcy korzystający z usług pozabankowych firm pożyczkowych, banków i SKOK-ów. W ten sposób kredyto- i pożyczkobiorców określa ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku i jej późniejsze nowelizacje. Rzecznik UOKiK nie tylko doradza pożyczkobiorcom w sporach z instytucjami finansowymi, pośredniczy w ich rozwiązywaniu i może reprezentować konsumentów w sądzie, ale również ma możliwość bezpośredniego zwrócenia się do tychże instytucji, wystosowania nakazu zmiany warunków, a nawet nałożenia kar finansowych.

Prawo do bezpośredniej interwencji zostało wykorzystane również w przypadku opłat za monity. Od dłuższego czasu Urząd otrzymał wiele skarg dotyczących wysokich kosztów wezwań do zapłaty, niewspółmiernych do poniesionych przez wierzyciela kosztów i – co najbardziej w tej sprawie istotne – różnych od kwot widniejących w regulaminie. Skargi dotyczyły również opłat naliczanych za samo wszczęcie procedury windykacyjnej.

Urząd UOKiK po raz kolejny uznał, iż opłaty te nie są uczciwe i powinny być naliczane stosownie do rzeczywistych kosztów, które musi w związku z nimi ponieść pożyczkobiorca – koszt jednej rozmowy telefonicznej czy wysłania listu poleconego nie może kosztować kilkadziesiąt złotych, tym bardziej że nie wynika to z regulaminu.

Firmy pożyczkowe bez kar

UOKiK postanowił nie stosować twardych środków przymusu. Wystarczyła interwencja polubowna w formie pisemnego wezwania do zaprzestania zakazanych praktyk, by instytucje finansowe zaczęły stosować się do regulaminów i cenników albo, by w ogóle znieść opłaty za tę część windykacji polubownej. Dzięki temu instytucje, których działanie pozostawało w sprzeczności z prawem i było wątpliwe etycznie, natychmiastowo zmniejszyły koszty monitów do akceptowalnego, symbolicznego pułapu lub całkowicie je zniosły. Ten ruch pozwolił na uniknięcie kar finansowych, które mogą oscylować nawet wokół kwot sześciocyfrowych.

Jakie instytucje finansowe zniosły opłaty za monity?

Większość instytucji upomnianych przez UOKiK stanowiły banki. W związku z interwencją koszty zostały ograniczone przez następujące placówki: Getin Noble Bank, Alior Bank, Bank City Handlowy, PKO BP, Bank BPH oraz Reiffeisen Bank Polska. Z opłat zrezygnowały także SKOK Stefczyka oraz pozabankowa firma pożyczkowa Aasa.

Pożyczkobiorcy z większą świadomością

Działanie zgodnie z przysługującymi kredyto- i pożyczkobiorcy prawami jest coraz ważniejsze dla pożyczkobiorców. Wynika to z coraz większego zainteresowania produktami finansowymi, w tym również szybkimi pożyczkami internetowymi oferowanymi przez instytucje pozabankowe.

Szczególna popularność tych ostatnich oraz szerokie kampanie edukacyjne prowadzone przez poszczególne firmy i portale branżowe przyczyniły się do większej świadomości tego, jakie prawa i obowiązki niesie za sobą podpisanie umowy pożyczkowej i tego, w jaki sposób można dochodzić sprawiedliwego rozwiązywania sporów. Również i tym razem to postawa kredytobiorców przyczyniła się do interwencji Urzędu i korzystnego dla konsumentów rozwiązania problemu.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.85
(ilość ocen: 678)
2.
Ocena: 3.88
(ilość ocen: 394)
3.
Ocena: 4.03
(ilość ocen: 795)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1249)
5.
Ocena: 3.93
(ilość ocen: 488)