Inwestycje w kryptowaluty — szansa czy zagrożenie?
3.9 (78%) 20 głosów

Inwestycje w kryptowaluty — szansa czy zagrożenie?

Niewiele osób wie dokładnie czym są kryptowaluty. Trudno się dziwić. Fachowe, często skomplikowane określenia, stosowane w branżowych serwisach internetowych nie pomagają w zrozumieniu ich fenomenu. W artykule w przystępny i prosty sposób wyjaśnimy czym są kryptowaluty. Podpowiemy również czy warto w nie inwestować.

Choć kryptowaluty często określa się mianem wirtualnego pieniądza, używanie ich jako środka płatniczego jest tylko jednym z niewielu zastosowań. Kryptowaluty to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, która ma szansę zmienić oblicze światowej gospodarki. System kryptowalut działa na bazie sieci peer-to-peer. Taka sieć, w odróżnieniu od architektury klient–serwer zapewnia wszystkim hostom te same uprawnienia. W praktyce oznacza to, że każdy węzeł sieci zwany hostem, czyli komputer użytkownika, może jednocześnie pełnić funkcję klienta i serwera. Pomiędzy komputerami użytkowników, czyli poszczególnymi węzłami następuje wymiana transakcji, ich autoryzacja i rozliczanie. System peer-to-peer jest w pełni rozproszony, nie posiada centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje.

System oparty na sieci peer-to-peer a kryptowaluty

System oparty na sieci peer-to-peer przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Są one przechowywane w specjalnym portfelu, tworzonym automatycznie w momencie pierwszej autoryzacji użytkownika w systemie. Portfel jest chroniony kluczem, a dostęp do niego posiada jedynie jego właściciel. W dużym uproszczeniu można stwierdzić więc, że kryptowaluty to jednostki, używane wewnątrz oprogramowania i stworzona dzięki niemu. Co ważne, są one pierwszym produktem finansowym, opracowanym bez współpracy z instytucjami finansowymi i poza ich kontrolą.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Niekwestionowanym królem kryptowalut jest Bitcoin (BTC). Bitcoin powstał w 2008 roku, a jego twórcą jest osoba (grupa osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jak twierdzą znawcy tematyki, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tajemniczym Satoshi Nakamoto jest w rzeczywistości grupa naukowców: programistów, informatyków i matematyków.
Na jego ogromną popularność złożyły się m.in.:

  • anonimowość transakcji – do każdej transakcji generowane jest osobne konto, a specjalne klucze generowane przez portfele pozwalają uzyskać dostęp do wszystkich naszych kont.;
  • niewielkie opłaty za transakcje. W porównaniu z kosztami transferów bankowych, zwłaszcza tych wykonywanych do osoby na drugim końcu globu, transakcje BTC są naprawdę niedrogie;
  • szybkość wykonywania transakcji – średni czas wykonania transakcji wynosi 10 minut. W przeciwieństwie do tradycyjnego przelewu międzynarodowego, który może „iść” nawet kilka dni, 10 minut to symboliczna „chwila”;
  • niezależność od polityki i rządów – BTC oraz inne kryptowaluty nie są i z pewnością nie będą zależne od polityki, rządów i instytucji finansowych.

Dla wielu osób jest to jeden z najistotniejszych walorów.

Co ciekawe, najpotężniejszy obecnie na rynku Bitcoin w wielu punktach handlowych jest uznawany za „normalną” walutę. Płatności Bitcoinem akceptuje np. Microsoft (dla Windows i Xbox), Expedia.com (dla rezerwacji hotelowych) czy overstock.com.
Wart wspomnieć tutaj, że w ciągu ostatni lat Bitcoin wielokrotnie zmieniał swoją wartość:
I tak:
• w maju 2010 za zakup pizzy zapłacono 10 000 Bitcoinów;
• w lutym 2011 po raz pierwszy w historii jeden Bitcoin wyceniany był na równi z 1 dolarem amerykańskim;
• miesiąc później (w czerwcu 2011) jeden Bitcoin był już warty tyle samo co 10 dolarów;
• w kwietniu 2013 osiągnął cenę 266 dolarów.

Obecnie 1 BTC ma wartość 7049 dolarów amerykańskich.

Inne kryptowaluty

Poza Bitcoinem na rynku funkcjonuje obecnie aż kilkaset innych, mniejszych kryptowalut. Wśród nich m.in.:

  • Ethereum — największy konkurent Bitcoina, który bazuje na tej samej co on technologii;
  • Namecoin uznany za pierwszą alternatywę dla Bitcoina, jako pierwszy wprowadził nowe sposoby minningu (kopania);
  • Litecoin pozwala na realizację tanich, natychmiastowych płatności i wymianę pieniędzy z użytkownikami sieci na całym świecie. Litecoin cechuje się znacznie krótszym niż Bitcoin czasem potwierdzeń i wyższą efektywnością przechowywania transakcji;
  • Dogecoin — opiera się na protokole Bitcoina, a jego symbolem jest pies rasy Shiba Inu. To właśnie Dogecoin rozpoczął modę na tworzenie kolejnych zwariowanych kryptowalut.

Podrobienie i kradzież kryptowaluty

Dzięki zaawansowanym metodom kryptograficznym i matematycznym podrobienie oraz kradzież kryptowaluty nie są możliwe. Każda jednostka kryptowaluty posiada bowiem unikalny kod, w którym zawarte są informacje zapobiegające jej kopiowaniu czy ponownemu wydatkowaniu.

Jak zdobyć kryptowaluty?

Większość kryptowalut możesz pozyskać na 2 sposoby:

  • kupując je na giełdach kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają dokładnie tak samo, jak tradycyjne giełdy. Przedmiotem transakcji nie są tu jednak akcje, a kryptowaluty;
  • stając się minerem (kopaczem). Wykopywanie kryptowalut to nic innego jak użyczanie mocy obliczeniowej swojego komputera do obliczeń algorytmów matematycznych, w celu potwierdzenia transakcji i zwiększenia jej bezpieczeństwa. Mówiąc w dużym skrócie — im więcej transakcji wykona w sieci Twój komputer, tym więcej wirtualnej waluty wykopiesz.

Inwestycje w kryptowaluty — szansa czy zagrożenie?

Zdaniem ekspertów, kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin mają przed sobą świetlaną przyszłość.
W 2017 roku BTC udowodnił swoją potęgę, osiągając rekordową cenę 19 796 USD za sztukę. Ich zdaniem w tym roku ma on szansę wspiąć się jeszcze wyżej, osiągając nawet trzy razy wyższą cenę. Przyczyną jego niesłabnącej popularności miałby stać się nie tylko utrzymujący się szum medialny i zainteresowanie inwestorów, ale również… skuteczna ochrona inwestycji przed bardzo wysoką inflacją, która w niektórych krajach, osiąga kolosalne rozmiary. Wiele osób uważa, że popularne kryptowaluty już niebawem mogą stworzyć podstawę globalnej gospodarki. W odróżnieniu od tradycyjnych umożliwiają dokonanie transakcji bez konieczności ich wymiany. Cyfrowe pieniądze można także przesyłać przez Internet. Nawet, do osoby oddalonej o tysiące kilometrów. Takie transakcje są realizowane szybko, bezpłatnie i co ważne, bez pośredników w postaci banków czy kantorów.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook