Czym są kryptowaluty? Co musisz wiedzieć?

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-04-10
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.32
(ilość ocen: 59)

Niewiele osób wie dokładnie czym są kryptowaluty. Trudno się dziwić. Fachowe, często skomplikowane określenia, stosowane w branżowych serwisach internetowych nie pomagają w zrozumieniu ich fenomenu. W artykule w przystępny i prosty sposób wyjaśnimy czym są kryptowaluty. Podpowiemy również czy warto w nie inwestować.

Czym jest kryptowaluta?

Choć kryptowaluty często określa się mianem wirtualnego pieniądza, używanie ich jako środka płatniczego jest tylko jednym z wielu zastosowań. Kryptowaluty to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, która ma szansę zmienić oblicze światowej gospodarki. System kryptowalut działa na bazie sieci peer-to-peer. Taka sieć, w odróżnieniu od architektury klient–serwer zapewnia wszystkim hostom te same uprawnienia. W praktyce oznacza to, że każdy węzeł sieci zwany hostem, czyli komputer użytkownika, może jednocześnie pełnić funkcję klienta i serwera. Pomiędzy komputerami użytkowników, czyli poszczególnymi węzłami następuje wymiana transakcji, ich autoryzacja i rozliczanie. System peer-to-peer jest w pełni rozproszony, nie posiada centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje.

System oparty na sieci peer-to-peer a kryptowaluty

System oparty na sieci peer-to-peer przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach kryptowaluty. Są one przechowywane w specjalnym portfelu, tworzonym automatycznie w momencie pierwszej autoryzacji użytkownika w systemie. Portfel jest chroniony kluczem, a dostęp do niego posiada jedynie jego właściciel. W dużym uproszczeniu można stwierdzić więc, że kryptowaluty to jednostki, używane wewnątrz oprogramowania i stworzone dzięki niemu. Co ważne, są one pierwszym produktem finansowym, opracowanym bez współpracy z instytucjami finansowymi i poza ich kontrolą.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Niekwestionowanym królem kryptowalut jest Bitcoin (BTC). Bitcoin powstał w 2008 roku, a jego twórcą jest osoba (grupa osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jak twierdzą znawcy tematyki, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tajemniczym Satoshi Nakamoto jest w rzeczywistości grupą naukowców: programistów, informatyków i matematyków.

Na popularność Bitcoin złożyły się m.in.:

 • anonimowość transakcji – do każdej transakcji generowane jest osobne konto, a specjalne klucze generowane przez portfele pozwalają uzyskać dostęp do wszystkich naszych kont.;
 • niewielkie opłaty za transakcje – w porównaniu z kosztami transferów bankowych, zwłaszcza tych wykonywanych do osoby na drugim końcu globu, transakcje BTC są naprawdę niedrogie;
 • szybkość wykonywania transakcji – średni czas wykonania transakcji wynosi 10 minut. W przeciwieństwie do tradycyjnego przelewu międzynarodowego, który może „iść” nawet kilka dni, 10 minut to symboliczna „chwila”;
 • niezależność od polityki i rządów – BTC oraz inne kryptowaluty nie są i z pewnością nie będą zależne od polityki, rządów i instytucji finansowych.

Co ciekawe, najpotężniejszy obecnie na rynku Bitcoin w wielu punktach handlowych jest uznawany za „normalną” walutę. Płatności Bitcoinem akceptuje np. Microsoft (dla Windows i Xbox), Expedia.com (dla rezerwacji hotelowych) czy overstock.com.

Wart wspomnieć tutaj, że w ciągu ostatni lat Bitcoin wielokrotnie zmieniał swoją wartość. I tak:

 • w maju 2010 za zakup pizzy zapłacono 10 000 Bitcoinów;
 • w lutym 2011 po raz pierwszy w historii jeden Bitcoin wyceniany był na równi z 1 dolarem amerykańskim;
 • miesiąc później (w czerwcu 2011) jeden Bitcoin był już warty tyle samo co 10 dolarów;
 • w kwietniu 2013 osiągnął cenę 266 dolarów.

Jakie są inne kryptowaluty?

Poza Bitcoinem na rynku funkcjonuje obecnie aż kilkaset innych, mniejszych kryptowalut. Wśród nich m.in.:

 • Ethereum — największy konkurent Bitcoina, który bazuje na tej samej co on technologii;
 • Namecoin uznany za pierwszą alternatywę dla Bitcoina, jako pierwszy wprowadził nowe sposoby minningu (kopania);
 • Litecoin pozwala na realizację tanich, natychmiastowych płatności i wymianę pieniędzy z użytkownikami sieci na całym świecie. Litecoin cechuje się znacznie krótszym niż Bitcoin czasem potwierdzeń i wyższą efektywnością przechowywania transakcji;
 • Dogecoin — opiera się na protokole Bitcoina, a jego symbolem jest pies rasy Shiba Inu. To właśnie Dogecoin rozpoczął modę na tworzenie kolejnych zwariowanych kryptowalut.

Podrobienie i kradzież kryptowaluty

Dzięki zaawansowanym metodom kryptograficznym i matematycznym podrobienie oraz kradzież kryptowaluty nie są możliwe. Każda jednostka kryptowaluty posiada bowiem unikalny kod, w którym zawarte są informacje zapobiegające jej kopiowaniu czy ponownemu wydatkowaniu.

Jak zdobyć kryptowaluty?

Większość kryptowalut możesz pozyskać na 2 sposoby:

 • kupując je na giełdach kryptowalut. Giełdy kryptowalut działają dokładnie tak samo, jak tradycyjne giełdy. Przedmiotem transakcji nie są tu jednak akcje, a kryptowaluty;
 • stając się minerem (kopaczem). Wykopywanie kryptowalut to nic innego jak użyczanie mocy obliczeniowej swojego komputera do obliczeń algorytmów matematycznych, w celu potwierdzenia transakcji i zwiększenia jej bezpieczeństwa. Mówiąc w dużym skrócie — im więcej transakcji wykona w sieci Twój komputer, tym więcej wirtualnej waluty wykopiesz.

Inwestycje w kryptowaluty — szansa czy zagrożenie?

Zdaniem ekspertów, kryptowaluty, a zwłaszcza Bitcoin mają przed sobą świetlaną przyszłość. W 2017 roku BTC udowodnił swoją potęgę, osiągając rekordową cenę 19 796 USD za sztukę. Ich zdaniem w tym roku ma on szansę wspiąć się jeszcze wyżej, osiągając nawet trzy razy wyższą cenę. Przyczyną jego niesłabnącej popularności miałby stać się nie tylko utrzymujący się szum medialny i zainteresowanie inwestorów, ale również… skuteczna ochrona inwestycji przed bardzo wysoką inflacją, która w niektórych krajach, osiąga kolosalne rozmiary. Wiele osób uważa, że popularne kryptowaluty już niebawem mogą stworzyć podstawę globalnej gospodarki. W odróżnieniu od tradycyjnych umożliwiają dokonanie transakcji bez konieczności ich wymiany. Cyfrowe pieniądze można także przesyłać przez Internet. Nawet, do osoby oddalonej o tysiące kilometrów. Takie transakcje są realizowane szybko, bezpłatnie i co ważne, bez pośredników w postaci banków czy kantorów.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo