Inwestycje w nieruchomości — czy to się opłaca?

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-05-10
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.69
(ilość ocen: 36)

Inwestycje w nieruchomości z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Trudno się dziwić. Taka forma inwestowania wolnych środków doskonale łączy bezpieczeństwo kapitału ze stosunkowo wysoką stopą zwrotu. Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości? Jakie formy może przybierać taka inwestycja? Ile pieniędzy można zarobić na nieruchomościach? Sprawdźmy.

Jak twierdzą eksperci, wartość nieruchomości w ciągu kolejnych lat będzie sukcesywnie rosnąć. A takie prognozy to świetna wiadomość dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zainwestować w nie swoje oszczędności.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Główną zaletą inwestowania w nieruchomości jest stosunkowo wysoka stopa zwrotu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa kapitału. Mechanizmy rządzące takimi inwestycjami są z reguły bardzo proste do zrozumienia, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Inwestując swoje pieniądze w nieruchomości, możesz wypracowywać zyski w długofalowej perspektywie. Taki sposób pomnażania kapitału pomoże więc skutecznie zabezpieczyć Twoją przyszłość i zapewnić środki np. na emeryturę.

Od czego zacząć?

Zakładając, że dysponujesz kapitałem w odpowiedniej kwocie, inwestycje w nieruchomości warto rozpocząć od wyboru konkretnego projektu, na którym będziesz zarabiał. Spośród wszystkich dostępnych na rynku, dziś omówimy szczegółowo dwa — zakup i wynajem mieszkania oraz apartamentu w Condohotelu.

Inwestowanie w Condohotele

Inwestycje typu Condo to świetny sposób na pewny i bezpieczny zysk. Aby zrealizować taką inwestycję, musisz kupić jedynie pokój lub apartament w hotelu typu Condo, a następnie wynająć go operatorowi. Jego zadaniem będzie zarządzanie pokojem i udostępnianie go hotelowym gościom.

Zyski z wynajmu apartamentu

To, ile zarobisz wykupując pokój w Condohotelu zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. lokalizacja nieruchomości, jej atrakcyjność dla turystów czy warunki umowy z konkretnym operatorem.

Przykład:
W hotelu ComfortExpress Świebodzin koszt zakupu najmniejszego pokoju wynosi 144 000 zł netto. Jeśli zdecydujesz się na taki ruch, możesz liczyć na czynsz gwarantowany w wysokości 699 zł miesięcznie. Dodatkowy zysk jest zależny od zysków hotelu i może wynieść od 360 do 2500 zł. Miesięczny dochód z takiej inwestycji będzie wynosił więc od 1000 aż do 3200 zł! W zależności od dewelopera może on zagwarantować stały zysk z takiej inwestycji przez kilka lub kilkanaście lat. Zdrojowa Invest, jeden z liderów tego typu inwestycji rynku, posiadający 4 obiekty Condohotelowe oferuje nabywcom 6 -7% gwarantowanej stopy zwrotu od 5 do 15 lat.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Kupując nieruchomość przeznaczoną na wynajem, możesz osiągnąć dwa rodzaje zysków — regularny, pochodzący z najmu oraz ten, generowany przez wzrost wartości nieruchomości w czasie. W zależności od rodzaju nieruchomości, jej lokalizacji oraz szeregu innych czynników. Jak pokazują dane Home Broker z kwietnia 2017 r., zyski z najmu wahały się w Polsce między 4,06 proc. (Poznań), a 6,61 proc. (Tychy). Dość wysoką rentowność generują mieszkania w Katowicach (6,58 proc.) i Gdańsku (5,92 proc.). Warszawa z 5,64 proc. znajduje się w środku stawki. Wg statystyk, ceny nieruchomości pną się w górę średnio o 2 proc. w ciągu kilkunastu lat.

Inwestując w mieszkania na wynajem, zapewnisz sobie długofalowe, pewne zyski. Pamiętaj jednak, że aby ta przyniosła jak największe korzyści, musisz starannie wybrać nieruchomość. Jakimi czynnikami warto się kierować? Wybierając nieruchomość na wynajem, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • lokalizację. Jak pokazują badania, największym powodzeniem cieszy się wynajem w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Największą rentowność zapewnia jednak wynajem w Katowicach, gdzie mieszkania są bardzo tanie. Kupując nieruchomość w jednym z tych miast, zminimalizujesz ryzyko przestojów i zapewnisz sobie stały dopływ gotówki;
  • metraż. Największym powodzeniem na rynku wynajmu cieszą się kawalerki. Zwłaszcza te, położone w atrakcyjnych lokalizacjach. Mieszkanie typu studio wynajmiesz z reguły najszybciej. A to oznacza brak przestojów i stały przypływ gotówki;
  • dogodną komunikację z innymi częściami miasta. Jeśli chcesz kupić mieszkanie poza centrum lub na przedmieściach upewnij się, że wybrana przez Ciebie dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałą częścią miasta;
  • cenę. Szukaj okazji. Czasem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zakup pięknie wykończonego mieszkania będzie kupno nieruchomości do remontu. Taka decyzja powinna być jednak poprzedzona rzetelną kalkulacją.

Jak obliczyć stopę zwrotu?

Wyobraź sobie, że stałeś się posiadaczem kawalerki na wynajem o wartości 300 000 zł. Kwota, jaką co miesiąc będziesz inkasował od najemców to 2 000 zł a miesięczne koszty związane z wynajmem – 500 zł. Jeśli chcesz obliczyć roczną stopę zwrotu, podziel roczny dochód przez jej wartość:

(2 000 zł – 500 zł) x 12 miesięcy) / 300 000 zł = 6 proc.

Jak nietrudno zgadnąć, każdego roku mieszkanie zarobi dla Ciebie 6 proc. swojej wartości.

Jeśli na zakup kawalerki wziąłeś kredyt, od przychodu z inwestycji musisz także odliczyć ratę kredytu, którą co miesiąc płacisz. Załóżmy, że wziąłeś kredyt przy 20% wkładzie własnym, czyli inwestujesz 60 tys. zł. Przykładowa miesięczna rata wynosi  1 000 zł ( więcej przeczytasz w artykule kredyt hipoteczny lub pożyczka pod hipotekę) . W takim przypadku roczna stopa zwrotu z Twojej inwestycji wyniesie:

((2 000 zł – 500 zł – 1 000 zł) x 12 miesięcy) / 60 000 zł = 10 proc.

Kawalerka kupiona na kredyt zarobi rocznie około 10 procent wkładu własnego.

W wyliczeniach powyższych nie jest uwzględniony wzrost wartości nieruchomości.

Ile można zarobić na nieruchomościach?

To, ile zarobisz na nieruchomościach, zależy od kilku czynników. Jednak jak twierdzą eksperci, dochody z mieszkania na wynajem wynoszą średnio od 4 do 7 proc. jego wartości w skali roku. Jeśli zależy Ci na tym, aby utrzymać (a nawet zwiększyć taką stopę zwrotu), zainwestuj swoje pieniądze w kawalerkę. Te bowiem, usytuowane właściwie we wszystkich lokalizacjach zapewniają najwyższą rentowność najmu. Jeśli zdecydujesz się zakupić, a następnie wynająć pokój w Condohotelu możesz zarobić jeszcze więcej. Stopa zwrotu z takich inwestycji często wynosi nawet 6-9 proc.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo