Istotne zmiany w rozliczeniu leasingu
4 (80%) 1 głosów

Istotne zmiany w rozliczeniu leasingu

Od 2019 niektórych leasingobiorców czeka prawdziwa rewolucja. Czego będzie dotyczyć? Kogo najbardziej dotkną zmiany? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.52%) 458 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.81%) 315 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Zmiany, które wejdą w życie w 2019 roku, będą dotyczyć przede wszystkim rozliczania leasingu. Zgodnie z nowymi przepisami, pojęcie leasingu operacyjnego, który był (i wciąż jest) elementem pozabilansowym, zniknie ze sprawozdań finansowych. Wszystkie umowy, spełniające kryteria leasingu będą wykazywane jako zobowiązania i traktowane jak leasing finansowy. Firmy nie będą mogły już jedynie wykazywać kosztów w postaci rat leasingowych lub czynszów. Od stycznia 2019 roku cały proces będzie wymagał zdecydowanie większej ilości informacji i mocno się skomplikuje. Każdy leasing będzie bowiem rozpoznawany w bilansie jako zobowiązanie w pełnej wysokości przyszłych rat i czynszów.

Cel wprowadzenia nowego standardu rozliczeń

MSSF, czyli Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej są tworzone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. MSSF16, czyli standard, który wejdzie w życie za półtora roku, zastąpi MSSF17, który obowiązuje aktualnie. Wpłynie on na większość spółek, które używają aktywów na podstawie umowy dzierżawy, najmu i leasingu. Głównym celem wprowadzenia nowego standardu rachunkowości jest wyeliminowanie różnic w ewidencji księgowej leasingu operacyjnego i finansowego oraz uproszczenie zasad kwalifikowania umów leasingu w sprawozdaniach finansowych.

Kogo dotkną zmiany?

Zmiany dotkną przede wszystkim podmioty, raportujące według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Są to głównie firmy giełdowe bądź podmioty zależne od firm giełdowych: duże firmy, banki i międzynarodowe koncerny. Zdaniem ekspertów obowiązek wdrożenia nowych standardów będzie miała mniej niż jedna na sto europejskich firm.

Jakie będą efekty takiego ruchu?

Zdaniem ekspertów, zmiany w przepisach poniosą za sobą szereg konsekwencji, głównie w zakresie umów z bankami czy pożyczkodawcami. W przypadku firm stosujących nowe standardy rozliczania leasingu zmiana wpłynie na wartość aktywów i pasywów w sprawozdaniach finansowych. Co ciekawe, nowy standard może wpłynąć również na… przyspieszenie rozwoju rynku leasingowego. Zmieniające się potrzeby i zachowania leasingobiorców mogą wymusić na firmach leasingowych zmianę modeli biznesowych. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że leasingodawcy zamiast na same aktywa położą zdecydowanie większy nacisk na usługi towarzyszące.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook