Jak bezpiecznie lokować niewielkie oszczędności?

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-06-20
Autor: Redakcja
Ocena: 4.89
(ilość ocen: 38)

Dostałeś premię, której nie chcesz „przejeść”? A może przez ostatnie miesiące zaoszczędziłeś całkiem sporą sumkę? Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie ulokować kilka tysięcy złotych, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

To, w jakie instrumenty finansowe warto zainwestować kilka tysięcy złotych, zależy przede wszystkim od celu oszczędzania, nawyków w zakresie zarządzaniami własnymi finansami oraz… charakteru.

Cel oszczędzania a sposób pomnażania kapitału

Nie ulega wątpliwości, że rozpoczynając oszczędzanie, warto określić jego cel. Jasno sprecyzowany nie tylko poprawi skuteczność Twoich działań, ale również zwiększy motywację. Zdecydowanie przyjemniej jest przecież odkładać pieniądze na dostatnią emeryturę, wymarzony samochód, wkład własny do swojego M czy upragnione wakacje niż na… bliżej nieokreślony cel — widmo. Nakreślenie celu oszczędzania pozwoli również dobrać najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb narzędzia finansowe.

Jeśli zbierasz na wkład własny do wymarzonego M

Chcesz zgromadzić kapitał na wkład własny do wymarzonego M, sfinansować wakacje życia lub zakup upragnionego samochodu? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie pieniędzy na lokacie bankowej. Dlaczego lokata? Deponując pieniądze w banku, zamrażasz je na cały okres trwania umowy. W praktyce oznacza to, że przez ten okres będą dla Ciebie niedostępne więc… nie zdołasz impulsywnie ich roztrwonić. Wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje bowiem utratą wszystkich wypracowanych odsetek. A to dla większości klientów bywa wystarczającą motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im pracować.

W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać lokatę krótkoterminową, trwającą do 12 miesięcy lub lokatę długoterminową, trwającą ponad 12 miesięcy. Kluczowym argumentem wyboru powinna być tutaj gotowość na zamrożenie kapitału na określony okres. Jeśli za wakacyjny wyjazd będziesz musiał zapłacić dopiero za 7 miesięcy, najlepszym wyborem będzie 6-miesięczny depozyt. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny dopiero za rok, zgromadzone na wkład własny środki będą najbezpieczniejsze na lokacie, trwającej 12 miesięcy. Chcesz znaleźć najwyżej oprocentowany depozyt? Najlepsze lokaty dostępne na rynku w czerwcu 2018 roku znajdziesz w rankingu lokat Chwilowo.pl.

Jeśli chcesz zbudować poduszkę finansową

Jeśli zależy Ci na tym, aby zbudować poduszkę finansową, wybierz narzędzie, które zapewni Twoim pieniądzom całkowite bezpieczeństwo oraz umożliwi elastyczne dokonywanie wpłat i wypłat. Takim instrumentem jest oprocentowane konto oszczędnościowe. Umieszczając pieniądze na koncie oszczędnościowym, będziesz mógł obracać nimi w dowolny sposób. Bez ryzyka utraty odsetek. Jeśli zdecydujesz się na konto oszczędnościowe, poszukaj tego o najwyższym oprocentowaniu. Oprócz wysokości wypłacanych przez bank odsetek sprawdź także:

  • ile zapłacisz za przelewy wychodzące. W większości banków jeden przelew w miesiącu jest darmowy, a kolejne kosztują od 5 do 10 zł;
  • czy do założenia konta oszczędnościowego potrzebne jest posiadanie ROR-u. Czasem może się zdarzyć, że wysokie oprocentowanie bank zrekompensuje sobie równie wysokimi opłatami za korzystanie z konta osobistego.

Jeśli odkładasz pieniądze na emeryturę

Jeśli rozpoczynasz oszczędzanie z myślą o jesieni życia, ulokuj swoje pieniądze na rachunkach emerytalnych IKE i IKZE. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) stanowią podstawę III filaru polskiego systemu emerytalnego, a ich założenie jest całkowicie dobrowolne. Aby rozpocząć gromadzenie kapitału na IKE i IKZE, możesz podpisać umowę z:

  • zakładem ubezpieczeń;
  • dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne;
  • funduszem inwestycyjnym;
  • bankiem;
  • podmiotem prowadzącym działalność maklerską.

Wpłacone na rachunki pieniądze będą pomnażane zgodnie ze specyfiką wybranego narzędzia. Zarówno IKE, jak i IKZE posiadają odgórne, określone przez prawo limity wpłat. Limit wpłat na IKE w 2018 roku wynosi 13 329 zł, co stanowi trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Limit wpłat na IKZE w 2018 roku wynosi 5331,60 zł, czyli 444,30 zł miesięcznie. Ogromnym walorem obu rachunków jest możliwość uniknięcia 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Aby uniknąć opodatkowania, niezbędne jest jednak spełnienie kilku kryteriów.

Strategia inwestycyjna a… cechy charakteru

O tym, które narzędzie inwestycyjne najlepiej spełni Twoje oczekiwania, decyduje nie tylko cel oszczędzania, ale również… Twoje cechy charakteru oraz nawyki w zakresie zarządzaniami własnym portfelem.

Jeśli lubisz impulsywne zakupy

Jeśli lubisz impulsywne zakupy i często wydajesz pieniądze w sposób nieprzemyślany, umieść oszczędności na lokacie. Dzięki zamrożeniu kapitału na cały okres trwania umowy znacząco zmniejszysz ryzyko spontanicznych wydatków i ochronisz go przed roztrwonieniem.

Jeśli jesteś systematyczny i konsekwentny

Jeśli jesteś wytrwały, a w codziennych działaniach nie brakuje Ci dyscypliny, dobrym pomysłem będzie ulokowanie nadwyżek na koncie oszczędnościowym. Regularnie zasilając rachunek dodatkowymi kwotami, szybko osiągniesz założony cel.

Jeśli jesteś mistrzem racjonalnego myślenia

Jeśli do kwestii własnych finansów podchodzisz racjonalnie i zdroworozsądkowo, a w życiu rzadko kierujesz się emocjami, możesz zainwestować pieniądze w jednostki funduszy inwestycyjnych. Fundusze inwestycyjne gromadzą środki wielu inwestorów i lokują je w mniej lub bardziej ryzykowne instrumenty: akcje, obligacje, bony skarbowe, opcje, waluty, nieruchomości, surowce, kontrakty terminowe czy dowolne towary. Jednostki funduszy inwestycyjnych możesz zakupić:

  • bezpośrednio w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych, które zarządzają funduszami;
  • na przeznaczonych do tego celu internetowych platformach inwestycyjnych;
  • w bankach lub domach maklerskich.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć swoją przygodę z takim sposobem inwestowania, zajrzyj do artykułu: Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?

Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania

Nietypowym sposobem na pomnażanie kapitału może być także zainwestowanie oszczędności w… pożyczki społecznościowe. Choć taki sposób lokowania nadwyżek wiąże się z ryzykiem, pozwala wygenerować zysk nawet na poziomie kilkunastu procent w skali roku. O tym, czym są pożyczki społecznościowe i jak na nich zarabiać przeczytasz w artykule: Pożyczki społecznościowe jako sposób na pomnażanie kapitału.

Nie trzymaj pieniędzy w skarbonce

Nawet jeśli nie jesteś pewien, które ze wskazanych wyżej narzędzi najlepiej spełni Twoje oczekiwania, pamiętaj o tym, aby… nie trzymać pieniędzy w skarbonce. Zgromadzone w pękatej śwince nie tylko na siebie nie zarobią, ale dodatkowo stracą na wartości. W praktyce oznacza to, że za kilka lat za tę samą kwotę będzie mógł kupić zdecydowanie mniej niż dziś.

Masz długi? Nie inwestuj

Jeśli posiadasz niespłacone pożyczki na raty lub kredyty, w pierwszej kolejności powinieneś przeznaczyć nadwyżki finansowe na ich spłatę. Jeśli będziesz inwestował oszczędności, posiadając zadłużenie, odsetki z kredytów i pożyczek „zjedzą” cały wypracowany zysk, a nierzadko nawet go przewyższą.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo