Ocena: Oceń jako pierwszy !
(ilość ocen: 0)

Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu?

Jeśli podpisałeś z leasingodawcą umowę na leasing finansowy, po jej zakończeniu użytkowany przedmiot automatycznie stanie się Twoją własnością. Jeśli tak jak 80 proc. polskich przedsiębiorców wybrałeś leasing operacyjny, po wygaśnięciu umowy możesz, ale wcale nie musisz wykupić jej przedmiotu. Ile kosztuje przejęcie na własność przedmiotu umowy leasingowej? Czy warto tego dokonać? Co zrobić, aby jak najkorzystniej wykupić pojazd? Sprawdźmy.

Leasing to nowoczesny, atrakcyjny ekonomicznie sposób finansowania dóbr. Przedmiotem umowy leasingowej mogą być m.in. nieruchomości, sprzęt komputerowy, elektroniczny, wyposażenie gabinetów lekarskich, kosmetycznych czy pojazdy. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Związek Polskiego Leasingu, w I kwartale 2018 roku umowy leasingowe, których przedmiotem były samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony stanowiły aż 46,5 proc.wszystkich podpisanych umów.

Korzyści podatkowe

Podpisanie umowy leasingowej przyniesie przedsiębiorcom wymierne korzyści podatkowe. Ci, którzy wybiorą leasing finansowy pomniejszą podstawę opodatkowania o odsetkową część raty leasingowej. Będą mogli wrzucić w koszty również opłaty związane z eksploatacją auta, takie jak paliwo czy koszty napraw. Po ich stronie będzie także amortyzacja pojazdu. Osoby, które zdecydują się na leasing operacyjny, na poczet kosztów zaliczą kapitałową i odsetkową część raty, opłatę wstępną oraz wszelkie koszty eksploatacyjne. W tym przypadku amortyzacja pozostanie jednak po stronie leasingodawcy, czyli formalnego właściciela pojazdu.

Brak własności pojazdu — plus czy minus?

Dla wielu osób, rozważających wzięcie pojazdu w leasing sporą niedogodnością może być fakt, że to nie oni, lecz leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem auta. Po co mi auto, które właściwie nie jest moje, przecież nie opłaca mi się płacić za samochód, który nie należy do mnie, zamiast płacić raty leasingowe, mogę przecież od czasu do czasu wypożyczyć auto — brzmią głosy sceptyków. Choć każdy z tych argumentów można uznać za zasadny, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia. Jako oficjalny posiadacz pojazdu, to firma leasingowa jest odpowiedzialna za jego rejestrację i ubezpieczenie. Nierzadko zdarza się, że to leasingodawca dokonuje również regularnych przeglądów i „otacza pojazd troską” w przypadku awarii czy kolizji. Zadaniem leasingobiorcy jest więc jedynie tankowanie i użytkowanie pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Co po zakończeniu umowy leasingowej?

Fakt, iż pojazd formalnie pozostaje własnością leasingodawcy, ma też spore znaczenie w kontekście zakończenia umowy leasingowej. Jeśli celem przedsiębiorcy jest modernizacja floty i dostosowanie pojazdów do zmieniających się potrzeb i celów firmy, może po prostu… zwrócić firmie leasingowej użytkowane samochody. Bez konieczności samodzielnego wystawiania ich na sprzedaż, co często pochłania nie tylko ogrom czasu, ale również nerwów. Leasingobiorca może również wykupić użytkowane auto, przeznaczając je do firmowego lub osobistego użytku albo dalszej odsprzedaży. W większości przypadków cena wykupu jest bardzo atrakcyjna i wynosi jedynie 1 proc. ceny zakupu pojazdu. W kolejnej części artykułu przyjrzymy się bliżej tej właśnie kwestii.

Chcę wykupić przedmiot umowy leasingowej. Co zrobić?

Procedura zakończenia umowy leasingu i wykupu jej przedmiotu jest precyzyjnie opisana w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu lub w samej umowie. Zanim zdecydujesz się na taki ruch, koniecznie się z nimi zapoznaj. W zależności od konkretnego leasingodawcy sposób przeprowadzenia transakcji może bowiem wyglądać odmiennie. Choć większość firm będzie wymagać od Ciebie uiszczenia kwoty wykupu wraz z ostatnią ratą leasingową, niektórzy leasingodawcy dają swoim klientom dodatkowy czas na decyzję o tym, czy chcą wykupić użytkowany pojazd. Czasem zdarza się także, że oprócz wpłaty kwoty wykupu finansujący wymagają przesłania oświadczenia na piśmie o chęci skorzystania z prawa do wykupu. Na szczęście, większość firm odpowiednio wcześniej przypomina swoim klientom o takiej możliwości, np. wysyłając do nich „instrukcję postępowania” wraz z deklaracją chęci skorzystania z wykupu, którą wystarczy jedynie podpisać i odesłać. Po otrzymaniu pieniędzy leasingodawca wystawi fakturę sprzedaży środka trwałego oraz dostarczy leasingobiorcy kartę pojazdu oraz wszystkie dokumenty niezbędne do przerejestrowania go, np. aktualny KRS leasingodawcy, którego mogą wymagać niektóre Wydziały Komunikacji.

Jak korzystnie wykupić przedmiot umowy leasingowej?

Pojazd, będący przedmiotem umowy leasingowej możesz wykupić:

  • na cele prowadzonej działalności,
  • na cele prywatne,
  • z przeznaczeniem na darowiznę.

Wykup na cele prowadzonej działalności

Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca może wykupić użytkowany pojazd, by dalej korzystać z niego w firmie. W takim przypadku będzie mógł on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu. Będzie miał również możliwość odliczenia podatku VAT, wrzucenia w koszty wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W przypadku zakupu na fakturę od firmy leasingowej nie wystąpi konieczność rozliczania PCC. Ważne: jeśli zdecydujesz się odsprzedać auto, użytkowane dotychczas w firmie, niezbędne będzie opodatkowanie otrzymanej kwoty oraz naliczenie VAT-u, o ile występowało prawo do odliczenia przy wykupie.

Wykup prywatny

Ustawa o podatku dochodowym nie uniemożliwia wykupu przedmiotu leasingu na cele prywatne. Wykup pojazdu bez wprowadzania go do firmowego majątku nie wywoła więc żadnych skutków w zakresie przychodów i kosztów prowadzonej działalności (w tym także podatku VAT). Z takiej formy wykupu mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne prowadzące działalność oraz wspólnicy w spółce cywilnej. Ważne: odsprzedaż takiego pojazdu bez konieczności uiszczania podatku dochodowego oraz VAT-u będzie możliwa po upływie 6 miesięcy. Aby zwolnienie z opodatkowania rzeczywiście było możliwe, samochód nie może być wykorzystywany w działalności. Przedsiębiorca nie może więc zaliczać w koszty i odliczać podatku od paliwa oraz żadnych innych kosztów eksploatacyjnych.

Darowizna

Skutecznym sposobem na uniknięcie podatku może być także przekazanie pojazdu osobie bliskiej w formie darowizny. Zgodnie z prawem, tego typu świadczenia wśród członków najbliższej rodziny nie są opodatkowane. Decydując się na takie rozwiązanie, skutków podatkowych uniknie zarówno obdarowywany (jeśli nie odsprzeda środka trwałego przed upływem pół roku), jak i darczyńca. Warto dodać jednak, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT-u, o ile wcześniej był on odliczany. Ważne: o fakcie darowizny należy poinformować Urząd Skarbowy.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
ExtraPortfel
Ocena: 3.89
(ilość ocen: 605)
2.
Ocena: 3.55
(ilość ocen: 327)
3.
Ocena: 4.05
(ilość ocen: 734)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1180)
5.
Ocena: 3.93
(ilość ocen: 446)