Jak odnaleźć swoją pasję i wykonywać pracę, którą kochasz?
Oceń

Jak odnaleźć swoją pasję i wykonywać pracę, którą kochasz?

Wiele osób nie robi w życiu tego, o czym marzy nie dlatego, że nie potrafi konsekwentnie dążyć do obranego celu. Zdecydowana większość z nas zwyczajnie nie wie, gdzie znajduje się ten cel i co tak naprawdę nim jest. Jak odnaleźć swoją pasję? Podpowiadamy.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.02%) 499 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.48%) 1082 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.55%) 357 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Kluczem do znalezienia pracy, którą pokochasz, jest przekonanie, że to możliwe. Jeśli uważasz, że zarobkowanie dzięki pasji jest nierealne, zacznij podróż od… wykorzenienia tej myśli. Choć jako dzieci mamy odwagę, żeby marzyć, osiągać z pozoru nierealne cele i spełniać swoje pragnienia, wraz z upływem kolejnych lat stajemy się coraz bardziej racjonalni, poważni i… marudni. Dziecięce marzenia zastępuje szara bylejakość, a najskrytsze pragnienia odchodzą w niepamięć. Trzeba przecież być poważnym, Dorosłość to nie zabawa. Pasja, pasją, ale muszę przecież zarobić na rodzinę — brzmią głosy znużonych życiem tetryków. Nie ulega wątpliwości, że z taką postawą dalsze poszukiwanie swojej ścieżki będzie nadzwyczaj trudne. Dobra wiadomość jest jednak taka, że choć proza życia usypia w nas te dziecięce marzenia i pasję, którą kiedyś mieliśmy, ich zbudzenie jest jak najbardziej możliwe. Choć nie zawsze łatwe.

Poznaj siebie

Dogłębne poznanie siebie to jeden z najważniejszych kroków do odnalezienia swojej drogi. Obecne tempo życia powoduje, że większość ludzi nie ma czasu aby się zatrzymać i pomyśleć nad sobą samym. W związku z tym, często nie znają siebie wystarczająco dobrze. Poznanie swoich głębokich, prawdziwych potrzeb wymaga czasu, uwagi, dobrych chęci i odwagi. Prawda o sobie nie zawsze okaże się bowiem wygodna. Aby stworzyć wymarzone życie i wykonywać pracę, która kochasz, odpowiedź sobie na kilka kluczowych pytań:

  • Co lubisz robić?
  • Czego nie lubisz robić?
  • W czym jesteś dobry?
  • Co dodaje Ci energii, a co podcina skrzydła?
  • Co wyjątkowo Cię pasjonuje?
  • W czym jesteś ekspertem?
  • Jaką wartość mogę dać światu i innym ludziom?
  • Co jest dla Ciebie ważne w życiu i w pracy?
  • Jakie masz umiejętności i doświadczenia?
  • Jakie czynności wykonujesz z łatwością, mimo że dla innych stanowią trudność?

Nie podglądaj innych

Każdy z nas jest inny i unikalny. Własnej pasji nie da się więc znaleźć, podglądając innych. Choć historie życia innych mogą inspirować i dodawać wiary, nigdy nie powinny stać się naszym własnym sposobem na życie. Znalezienie swojego kierunku w największej mierze opiera się bowiem na znalezieniu własnej wyjątkowości.

Szukaj inspiracji i dużo czytaj

W poszukiwaniu inspiracji czytaj książki, które poszerzają perspektywy. Mogą to być biografie znanych ludzi, którzy osiągnęli sukces lub ciekawe, wartościowe poradniki. Dzięki takiej lekturze z pewnością zaczniesz zastanawiać się, czy przytoczone w książkach scenariusze i historie są czymś, co sam chciałbyś zrealizować. Dostrzeżesz też, które ich elementy mogą być dla Ciebie odpowiednie, a które zupełnie Ci nie pasują. Takie refleksje przybliżą Cię do samopoznania i pozwolą namierzyć kierunek dalszych działań.

Znajdź swoją własną definicję sukcesu

W znalezieniu właściwego kierunku pomoże Ci stworzenie własnej definicji sukcesu. Bo ten, jak nietrudno zgadnąć, dla każdego z nas będzie oznaczał co innego. Choć próby zdefiniowania tego pojęcia mogą — zwłaszcza na początku — przysporzyć Ci problemu, nie zrażaj się. Weź kilka głębokich oddechów i poczuj. Być może będą to dobra materialne, szczęśliwa rodzina, podróże po świecie. Wiedząc, co stanowi dla Ciebie ogromną wartość, unikniesz marnowania czasu i energii na czynności, które nie przybliżają Cię do celu.

Chwytaj szanse i zdobywaj doświadczenie

Jeśli znasz już choćby wstępny kierunek swoich działań i wiesz na przykład, że praca na etacie nie jest tym, w czym się spełnisz, zacznij „się rozglądać”. Kolejnym etapem poszukiwania swojego miejsca powinno być bowiem szukanie i testowanie rozmaitych aktywności, które są zgodne z Twoimi celami, charakterem, preferencjami i systemem wartości. Bierz udział w szkoleniach, chadzaj na konferencje (w wielu można uczestniczyć zupełnie bezpłatnie), zapisz się do tematycznych grup na portalach społecznościowych. Wbrew pozorom takie aktywności nie muszą zrujnować stanu Twojego konta. Dzięki temu nie tylko zyskasz ogrom wiedzy, ale nawiążesz także ciekawe znajomości, które mogą zaważyć na Twojej przyszłości.

Otaczaj się pasjonatami

Niezwykle istotne jest także otaczanie się inspirującymi ludźmi z pasją. Zgodnie z powiedzeniem — jesteśmy średnią pięciu osób, z którymi najczęściej się stykamy. Rzeczywiście, jest w tym niezwykle dużo prawdy. Jeśli chcesz odnaleźć w sobie pasję, czytaj inspirujące blogi, chadzaj na spotkania z ciekawymi ludźmi oraz częściej umawiaj się z przyjaciółmi, którzy są dla Ciebie źródłem inspiracji. Nie od dziś wiadomo przecież, że kto z kim przystaje, takim się staje.

Zmień perspektywę

Ciekawym doświadczeniem może być zapytanie bliskich, co uważają za Twoje mocne strony. Pamiętaj, że powinny być to osoby, które dobrze Cię znają i którym ufasz. Jeśli nie masz odwagi, aby zapytać o to w bezpośredniej rozmowie, możesz napisać e-maila lub wiadomość na komunikatorze. Ich odpowiedzi mogą naprawdę Cię zaskoczyć i spowodować, że zaczniesz inaczej postrzegać własną osobę.

Zrób coś, co zwiększy Twoją pewność siebie

Jeśli poznałeś już swoje mocne strony i wiesz, w którym kierunku chcesz dalej podążać, aby spełniać swoje marzenia, zrób coś, co da Ci impuls do działania i zwiększy pewność siebie. Idealnie, gdyby była to czynność z pozoru nierealna i niewyobrażalna, taka jak przebiegnięcie maratonu (zwłaszcza, jeśli popołudnia spędzasz na kanapie), lot motoparalotnią (jeśli boisz się latać samolotem) czy samotna podróż do innego kraju (jeśli nigdy nie wyjeżdżasz bez towarzystwa). Jeśli zrobisz coś, co pozornie przekracza Twoje możliwości, zyskasz pewność, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych, a każdy cel można zrealizować i jest to jedynie kwestią czasu.

Praca, która jest pasją

Choć połączenie pracy z pasją jak najbardziej jest możliwe, cały proces nie zawsze będzie łatwy i przyjemny. Wyrzeczenia, chudsze miesiące, konieczność wielokrotnego przekraczania swojej strefy komfortu to tylko niektóre niedogodności, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że satysfakcja, jaką niesie za sobą osiągnięcie celu, jest warta starań oraz włożonego w jego realizację wysiłku.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook