Jak oszczędzać na lokacie?
4 (80.56%) 36 głosów

Jak oszczędzać na lokacie?

Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych narzędzi, służących oszczędzaniu. Co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać jej zalety? Jaką lokatę wybrać i o czym pamiętać, wybierając najlepszy depozyt? Sprawdźmy.

Lokata bankowa to depozyt pieniężny składany na określony umową czas. Pozyskane od klientów pieniądze banki wykorzystują na udzielanie kredytów. Za otrzymany w ten sposób kapitał „nagradzają ich” wypłacając odsetki.

Dlaczego warto oszczędzać na lokacie?

Wiele osób zastanawia się, czy na lokacie w ogóle można zarobić. Oprocentowanie depozytów nie jest bowiem imponujące, a wypracowane zyski dodatkowo należy pomniejszyć o 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki. Choć nie sposób się z tym nie zgodzić, oszczędzanie na lokacie przyniesie Ci zdecydowanie więcej korzyści, niż myślisz. Dlaczego?
Lokata jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wypracowanie bezpiecznych, z góry określonych zysków. Zakładając lokatę, możesz mieć pewność, że na pewno nie stracisz powierzonych bankowi pieniędzy, a wysokość zysku poznasz jeszcze przed podpisaniem umowy. Zdeponowanie środków w banku uchroni również Twój kapitał przed skutkami inflacji. Jak to możliwe? Inflacja to nic innego, jak proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce i co za tym idzie obniżenie wartości pieniądza. W praktyce oznacza to, że za 10 lat za kwotę 500 zł kupisz zdecydowanie mniej niż dziś. Jeśli przez lata będziesz gromadził kapitał, wrzucając oszczędności do skarbonki, Twoje pieniądze stracą swoją wartość. Jeśli zgromadzone oszczędności „wrzucisz” na lokatę, nie tylko nie stracą, ale dodatkowo zarobią.
Założenie lokaty przyniesie wymierne korzyści także osobom, które uwielbiają spontaniczne zakupy i zbyt często wydają pieniądze „lekką ręką”. Jeśli zdeponujesz pieniądze w banku, środki zostaną zamrożone na cały okres trwania umowy. W praktyce oznacza to, że przez ten czas będą dla Ciebie niedostępne. Jeśli wypłacisz je wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Wizja utraty profitów dla wielu osób może być więc skutecznym motywatorem, aby zostawić pieniądze „w spokoju” i pozwolić im pracować. Kluczem do efektywnego oszczędzania jest przede wszystkim regularność. Nawet niewielkie, lecz pewne zyski, osiągane w długofalowej perspektywie pozwolą Ci zgromadzić naprawdę imponujący kapitał.

Jak oszczędzać na lokacie?

Aby oszczędzanie na lokacie przyniosło Ci jak najwięcej korzyści:

Dostosuj długość trwania depozytu do swoich potrzeb i możliwości

W zależności od długości trwania, lokaty dzielą się na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) oraz długoterminowe, trwające ponad 12 miesięcy. Zanim wybierzesz najlepszy dla siebie depozyt, zastanów się, na jak długo możesz zamrozić swoje pieniądze. Pamiętaj także, że opłacalność założenia lokat o określonej długości jest uzależniona przede wszystkim od aktualnego stanu oraz prognoz, dotyczących stóp procentowych. Lokaty krótkoterminowe najlepiej zakładać wtedy, gdy stopy procentowe mają rosnąć. Lokata długoterminowa przyniesie największe korzyści w momencie, gdy stopy procentowe mają tendencję spadkową.
Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla osoby, która chce „na własnej skórze” poznać specyfikę lokat, będzie założenie nie jednego, ale kilku depozytów. Takie rozwiązanie okaże się zasadne również wtedy, kiedy nie posiadasz poduszki finansowej i liczysz się z koniecznością wcześniejszego rozwiązania depozytu. Jeśli założysz ich 5, w przypadku nieplanowanych wydatków zlikwidujesz tylko jeden. Pozostałe 4 będą wciąż dla Ciebie pracować, zapewniając zysk.

Stwórz poduszkę finansową

Jeśli wybierzesz lokatę długoterminową, pamiętaj, aby zapewnić sobie dodatkowe „wolne” środki w postaci poduszki finansowej. Jeśli okaże się, że na Twojej drodze pojawią się nieplanowane koszty, zamiast likwidować lokatę (i co za tym idzie stracić odsetki), sięgniesz po pieniądze z poduszki. Pamiętaj, aby środki na nieplanowane wydatki umieścić na oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Dzięki temu także one przyniosą Ci odczuwalne dla portfela korzyści.

Załóż lokatę pod koniec miesiąca lub kwartału

Pod koniec miesiąca i kwartału banki starają się przyciągnąć jak największą liczbę nowych klientów. Po to, by poprawić celem okresowe wyniki finansowe i spełnić wymagania Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego w zakresie podstawowych wskaźników bankowych. Z tego powodu właśnie pod koniec miesięcy i kwartałów na rynku pojawiają się najbardziej atrakcyjne oferty.

Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie

Choć oprocentowanie lokaty jest jednym z najważniejszych kryteriów atrakcyjności, wybierając depozyt, warto zwrócić uwagę także na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częstsza, tym częściej bank będzie dodawał wypracowane odsetki do kwoty kapitału, powiększając tym samym podstawę naliczania kolejnych zysków. Dwie lokaty o tej samej długości i identycznym oprocentowaniu, jednak różniące się częstotliwością kapitalizacji odsetek, przyniosą odmiennej wysokości zyski.

Szukaj promocji, ale…

Średnie oprocentowanie lokat wynosi od 1,5 do 3 proc. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz założenie depozytu, koniecznie rozejrzyj się za atrakcyjnymi promocjami. Może się zdarzyć, że na lokacie zarobisz 4, a nawet 5 proc. w skali roku! Dobrym przykładem może być tu lokata Happy, oferowana przez Idea Bank. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. w skali roku, a żeby ją założyć, nie musisz otwierać ani posiadać konta osobistego lub innych produktów w Idea Banku. Z oferty możesz skorzystać jeden raz i tylko wówczas, jeżeli nigdy wcześniej nie posiadałeś produktów finansowych w Idea Banku lub Lion’s Banku. Przeglądając dostępne na rynku promocje, pamiętaj, że pozornie atrakcyjna oferta wcale nie musi się taką okazać. Czasem zdarza się, że podwyższenie oprocentowania jest możliwe jedynie pod warunkiem spełnienia określonych, restrykcyjnych kryteriów. Może być to np. konieczność założenia drogiego konta osobistego.

Uważaj na lokaty odnawialne

Zakładając lokatę, będziesz musiał zdecydować, co zrobisz ze środkami po jej zakończeniu. Po zakończeniu lokaty nieodnawialnej kapitał wraz z odsetkami zostanie automatycznie przelany na Twoje konto. Jeśli wydasz dyspozycję odnowienia depozytu, Twoje pieniądze znów zaczną dla Ciebie pracować. Może się jednak zdarzyć, że na innych niż wcześniej warunkach. W większości przypadków oprocentowanie lokaty będzie znacznie niższe niż w pierwotnym okresie jej trwania. Jeśli Twój depozyt zakończy się za tydzień lub dwa, koniecznie sprawdź, na jakich warunkach może zostać przedłużony. Przeanalizuj także oferty innych banków, wybierając najlepsze w danym momencie rozwiązanie.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook