Jak oszczędzać skutecznie i… bez wysiłku?
4 (80%) 20 głosów

Jak oszczędzać skutecznie i… bez wysiłku?

Nie ulega wątpliwości, że warto oszczędzać. Na emeryturę, wkład własny do wymarzonego M czy egzotyczne wakacje.
Niestety, w oczach wielu oszczędzanie jest procesem nie tylko żmudnym, ale również niełatwym.
W artykule podpowiemy, jak postawić pierwszy krok na drodze do gromadzenia oszczędności. Sprawdzimy także, jak uczynić tę czynność zupełnie bezwysiłkową.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.55%) 461 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.85%) 316 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Z całą pewnością można stwierdzić, że oszczędności budują poczucie bezpieczeństwa.
Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy stabilność zatrudnienia bywa marzeniem, ceny szybują w gore w zastraszajacym tempie, a przyszłość państwowej emerytury stoi pod ogromnym znakiem zapytania.

Wbrew obiegowej opinii, oszczędzanie nie jest wyłącznie domeną osób bogatych. Kluczem do sukcesu jest rozważne, przemyślane podejmowanie decyzji finansowych i… życie poniżej swoich finansowych możliwości.
Jeśli posiadasz negatywne nawyki w zakresie zarządzania własnymi finansami, oszczędzanie może być dla Ciebie naprawdę trudne. Bez względu na to, czy zarabiasz 3000, 6000 czy 20 000 zł.

Jak zacząć oszczędzać?

Niestety, wiele osób kompletnie nie wie od czego zacząć przygodę z oszczędzaniem.
Z tego właśnie powodu często rezygnują z gromadzenia kapitału jeszcze zanim wdrożą w życie jakiekolwiek działania.
Pamiętaj, oszczędzanie wcale nie musi być trudne. Aby ułatwić sobie oszczędzanie – stwórz plan – realny, mierzalny, dostosowany do Twoich możliwości i celu oszczędzania.

Stwórz plan oszczędzania

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinno być jasne i precyzyjne określenie jego celu. Zdecydowanie łatwiej odkładać środki na konkretny, sprecyzowany cel niż na bliżej nieokreślony obiekt-widmo.

Chcesz uzbierać pieniądze na egzotyczne wakacje, wkład własny do zakupu mieszkania, a może chcesz zapewnić sobie bezpieczną, dostatnią jesień życia? Określenie celu pozwoli Ci również doprecyzować, jakiej kwoty potrzebujesz oraz ile czasu zostało, na jej zebranie.

Kolejnym elementem planu powinno być dokładne przeanalizowanie wydatków oraz rezygnacja bądź ograniczenie zbędnych kosztów.

Jeśli to możliwe, każdego dnia zapisuj swoje wydatki w specjalnym zeszycie lub elektronicznym pliku. Możesz również zbierać paragony lub analizować historię transakcji na rachunku bankowym (pod warunkiem, że będziesz płacić wyłącznie kartą).
Taka analiza pozwoli Ci określić, które wydatki pożerają największą część Twojego budżetu, które z nich możesz ograniczyć, a z których zupełnie zrezygnować.

Uwaga: wnioski mogą być dla Ciebie naprawdę zaskakujące! Zwłaszcza, jeśli okaże się, że na kawę na mieście wydajesz miesięcznie aż kilkaset złotych, a koszt benzyny do dwóch samochodów znacznie przekracza założony wcześniej limit.

Pamiętaj jednak, aby nie traktować swojego budżetu zbyt restrykcyjnie. Jeśli postawisz sobie trudne do osiągnięcia cele, szybko stracisz motywację i zapał. Choć oszczędzanie jest sposobem na życie, nie chodzi przecież o to, aby nagle stać się ascetą, zrezygnować z ulubionych aktywności i drobnych przyjemności.

Jeśli uwielbiasz kino, nie rezygnuj z niego całkowicie. Zamiast oglądać filmy 9 razy w miesiącu, wybierz 4 najlepsze seanse.
Jeśli nie chcesz porzucać biesiadowania z przyjaciółmi, zamiast spotkania w restauracji zaproś ich do… własnej kuchni. Wspólne gotowanie z pewnością okaże się świetną zabawą oraz okazją do… zaoszczędzenia sporej sumki.

Przydatne narzędzia finansowe

Aby uczynić oszczędzanie łatwiejszym, warto skorzystać z dostępnych na rynku instrumentów finansowych. Jednym z najlepszych, zwłaszcza dla osoby początkującej jest konto oszczędnościowe. Najlepiej to o jak najwyższym oprocentowaniu.

Każda złotówka zgromadzona na koncie oszczędnościowym generuje zysk. Nawet wtedy, kiedy śpisz, pracujesz lub oglądasz ulubiony serial.

Dużym walorem rachunku oszczędnościowego jest nieograniczona możliwość obracania zgromadzonym na nim kapitałem. W każdym momencie możesz więc zasilić konto dodatkową kwotą. Możesz też wykonać przelew na konto osobiste, zasilając rachunek określoną sumą.

Uwaga: w przypadku większości banków będziesz mógł wykonać tylko jeden bezpłatny transfer miesięcznie. Kolejne przelewy są już dodatkowo płatne (w zależności od banku od 5 do 10 zł). Przelewu środków z konta oszczędnościowego powinieneś dokonywać wiec wyłącznie w uzasadnionych, wyjątkowych sytuacjach.

Jeśli masz tendencję do impulsywnych wydatków i zakupów, robionych pod wpływem impulsu, skorzystaj z pewnego prostego triku.
Załóż konto oszczędnościowe, na którym będziesz gromadził środki na określony cel.
Logując się do systemu bankowości elektronicznej, zmień hasło na takie, które stanowi długi, przypadkowy i trudny do zapamiętania ciąg cyfr i liter.
Następnie zapisz hasło na kartce i…. schowaj na dnie szafy, w piwnicy lub innym, trudno dostępnym miejscu.
Kiedy następnym razem zechcesz skorzystać z oszczędności, aby poszaleć na wyprzedażach, konieczność znalezienia hasła nieco ostudzi Twój zapał. Dzięki temu nie dasz się porwać chwilowej pokusie, a pieniądze pozostaną na swoim miejscu. I wciąż będą dla Ciebie pracować.

Jak uczynić oszczędzanie bezwysiłkowym?

Jeśli chcesz, by oszczędzanie było bezwysiłkowe, ustaw w swoim banku zlecenie stałe.
Na jego podstawie, określonego dnia każdego miesiąca z Twojego ROR-u zostanie pobrana określona wcześniej kwota, która zasili konto oszczędnościowe.
Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o comiesięcznych przelewach, a gromadzenie kapitału stanie się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Uwaga: jako datę przelewu ustaw kolejny dzień po dacie otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu argumenty w stylu „nie mam z czego oszczędzać”, czy „pod koniec miesiąca na moim koncie nie ma już ani złotówki” odejdą do przeszłości.
Pamiętaj jednak, aby dokładnie wyliczyć kwotę, która każdego miesiąca zasili Twoje konto oszczędnościowe. Nie chodzi przecież o to, aby zabrakło Ci pieniędzy na opłacenie rachunków czy sfinansowanie niezbędnych wydatków.

W bezwysiłkowym oszczędzaniu pomogą Ci rownież automatyczne systemy oszczędzania.
Czym są i w jaki sposób mogą usprawnić gromadzenie oszczędności?

Czym są automatyczne systemy oszczędzania?

Systemy automatycznego oszczędzania to specjalne aplikacje, połączone z osobistym rachunkiem w banku. Dzięki nim możesz oszczędzać „przy okazji”, płacąc kartą za produkty lub usługi.
W zależności od banku aplikacje umożliwiają:

  • zaokrąglanie kwoty każdej transakcji i przesyłanie różnicy na oprocentowane konto;
  • przelewanie na konto oszczędnościowe określonej części z każdego wydatku;
  • przelewanie stałej kwoty po każdej transakcji.

Choć aplikacje, oferowane przez różne banki różni kilka szczegółów, wszystkie mają jedną ideę – odłożenie drobnej sumy z każdego wydatku na oprocentowany rachunek.

Taki system automatycznego oszczędzania to znakomite rozwiązanie dla wszystkich, mających kłopoty z racjonalnym zarządzaniem osobistymi finansami.

Systemy automatycznego oszczędzania oferują obecnie:

  • mBank (mSaver);
  • ING Bank Śląski (smart Saver);
  • PKO BP (Autooszczędzanie);
  • Credit Agricole (Casaver).

Przede wszystkim regularność

Pamiętaj, że skuteczne oszczędzanie polega przede wszystkim na zmianie niekorzystnych nawyków i przemodelowaniu codziennych zachowań. Odkładając na konto oszczędnościowe nawet niewielkie kwoty w dłuższej perspektywie zapewnisz sobie odczuwalne zyski.
Nie od dziś wiadomo przecież, że „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook