Jak przyspieszyć windykację długów?
Oceń

Jak przyspieszyć windykację długów?

Nieterminowi płatnicy to zmora większości polskich przedsiębiorców. W artykule zdradzimy skuteczne sposoby na samodzielną windykację długów. Podpowiemy również, jak usprawnić cały proces. Skuteczna windykacja długów nie zawsze jest procesem prostym. Aby osiągnąć sukces potrzebna Ci będzie ogromna dawka determinacji i uporu oraz… przemyślane, dobrze zaplanowane działania.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (67.98%) 516 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.34%) 1092 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.4%) 365 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Zanim skierujesz sprawę do sądu lub przekażesz ją zewnętrznej firmie windykacyjnej, spróbuj odzyskać pieniądze „na własną rękę”. Wbrew obiegowej opinii, samodzielna windykacja nie musi być skomplikowana i czasochłonna. Jeśli Twój klient nie spóźnia się z płatnością celowo i z premedytacją, istnieje duża szansa, że Twoja działania przyniosą oczekiwane skutki.

Nie czekaj

Jak pokazują wyniki raportu, przeprowadzonego na zlecenie firmy Vindicat, prawdopodobieństwo, że dłużnik nie zwróci pieniędzy, rośnie z każdym miesiącem bierności wierzyciela. Po dwóch miesiącach od upłynięcia terminu płatności wynosi ono 50 proc, a po sześciu- aż 80 proc.! Jeśli chcesz odzyskać wierzytelność, nie czekaj. Jeśli przyczyną opóźnień w płatnościach są poważne problemy finansowe Twojego kontrahenta, szybkie rozpoczęcie działań windykacyjnej spowoduje, że:

 • nie zdąży on upłynnić swojego majątku, co zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia egzekucji komorniczej;
 • będziesz szybszy niż inni wierzyciele dłużnika, czego efektem będą zwiększone szanse na odzyskanie pieniędzy;
 • jeśli skierujesz sprawę do sądu, zwiększysz swoje szanse na korzystny wyrok, choćby z powodu faktu, że sprawa wciąż pozostaje „świeża”, a świadkowie dokładnie pamiętają przebieg zdarzeń.

Zacznij od kontraktu z kontrahentem

Czasem zdarza się, że faktura nie została opłacona z prozaicznych przyczyn. Brak numeru konta, błędne dane, zwykłe przeoczenie pracowników działu księgowości — takie sytuacje zdecydowanie częściej niż zła wola są przyczyną opóźnień w płatnościach. Zanim „podniesiesz raban”, koniecznie skontaktuj się ze spóźnialskim płatnikiem i wyjaśnij przyczynę opóźnionej płatności. Nie zapomnij też ustalić z nim konkretnego terminu uregulowania należności. Zamiast »za tydzień«, niech będzie to »najbliższy poniedziałek«.

Wyślij wezwanie do zapłaty

Jeśli mimo zapewnień kontrahent nie uregulował należności, zacznij działać. Pierwszym krokiem, który pomoże Ci wyegzekwować spłatę długu, będzie wysłanie do niego wezwania do zapłaty. Taki dokument nie musi posiadać określonej odgórnie formy. Ważne jednak, aby zawierał:

 • datę i miejsce sporządzenia;
 • wskazanie wierzyciela i dłużnika;
 • informację na temat kwoty, którą dłużnik powinien uiścić wierzycielowi;
 • informację na temat stosunku prawnego, z którego wynika obowiązek zapłaty. Może to być np. obowiązek wynikający z niezapłaconej faktury o konkretnym numerze;
 • termin spłaty długu (wyznaczony przez wierzyciela);
 • numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zapłaty;
 • podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty;
 • konsekwencje związane z brakiem dalszej zapłaty. Może to być np. skierowanie sprawy na drogę sądową, zaprzestanie dostarczania kolejnych partii towaru czy informacja o planowanym wpisaniu danych dłużnika do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej.

Jak zwiększyć skuteczność wezwania do zapłaty?

Aby zwiększyć skuteczność wezwania do zapłaty, użyj w dokumencie stanowczego, oficjalnego języka. Możesz także nadać dokumentowi alternatywną nazwę. Przedsądowe wezwanie do zapłaty czy ostateczne wezwanie do zapłaty brzmią zdecydowanie bardziej formalnie niż „zwykłe” wezwanie do zapłaty. Zabiegiem, który zwiększy skuteczność przekazu, może być także stworzenie i wysłanie dokumentu przez kancelarię adwokacką. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionego prawnika, który mógłby wykonać dla Ciebie taką przysługę, skorzystanie z profesjonalnego wsparcia będzie oznaczać dla Ciebie dodatkowe koszty.

Wpis do BIG-u

Skutecznym motywatorem, który skłania spóźnialskich klientów do spłaty zadłużenia, może być również otrzymanie przez nich dokumentu z informacją o zamiarze dokonania wpisu do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. BIG-i to instytucje, gromadzące, przechowujące i udostępniające dane o nierzetelnych dłużnikach. Niektóre gromadzą również dane na temat rzetelnych płatników, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Aby wpisać dane nieuczciwego płatnika do BIG-u, niezbędne jest jednak spełnienie kilku wymogów:

 • kwota zobowiązania powinna wynosić co najmniej 200 zł (w przypadku konsumenta) lub 500 zł (jeżeli chodzi o przedsiębiorcę);
 • zobowiązanie powinno być wymagalne i przeterminowane co najmniej 30 dni;
 • co najmniej 30 dni przed dokonaniem wpisu wierzyciel ma obowiązek wysłania dłużnikowi wezwanie do zapłaty oraz poinformowania go o ryzyku dokonania wpisu.

Jak wynika z szacunków BIG InfoMonitor, po otrzymaniu wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze wpisania ich danych na „czarną listę” swoje należności spłaca około 25-35 proc. dłużników. Po dokonaniu wpisu zadłużenie reguluje z reguły od 10 do 20 proc.

Jak zwiększyć skuteczność formularza z informacją o zamiarze dokonania wpisu do BIG-u?

Choć skuteczność takiej formy windykacji nie zależy od wierzyciela, warto wspomnieć, że największa występuje w przypadku dłużników, którzy regularnie korzystają z produktów bankowych, np. pożyczek i kredytów. Jeśli jesteś pewien, że Twój dłużnik zaciąga kolejne zobowiązania finansowe, nie wahaj się skorzystać z takiej formy egzekwowania spłaty długu.

Jeśli polubowna windykacja zawiedzie

Jeśli pomimo wysłania wezwania do zapłaty i formularza o zamiarze umieszczenia danych dłużnika w BIG-u nie ureguluje on swoich zobowiązań, możesz skierować sprawę na drogę sądową lub wszcząć postępowanie nakazowe w e-sądzie. Zdaniem ekspertów, uruchomienie e-sądu stało się prawdziwą rewolucją i największym sukcesem wymiaru sprawiedliwości do tej pory. Większość postępowań, jakie toczy się w elektronicznych sądach, dotyczy właśnie sporów między przedsiębiorcami a ich dłużnikami.

Kiedy e-sąd pomoże?

E-sądy umożliwiają przeprowadzenie odrębnego postępowania w sprawach, które nie są skomplikowane i nie wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego. W praktyce oznacza to, że rozpatrywane przez e-sąd sprawy dotyczą zazwyczaj na tyle uzasadnionych roszczeń, że przeprowadzenie tradycyjnej rozprawy jest zupełnie zbędne.

Skierowanie sprawy do e-sądu pozwoli Ci oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Decydując się na taką formę postępowania:

 • zapłacisz niższe koszty sądowe;
 • Twój dłużnik może otrzymać nakaz zapłaty nawet w ciągu kilku dni;
 • wszystkie dokumenty możesz złożyć w 100 procentach online, z dowolnego miejsca na świecie;
 • otrzymasz elektroniczne doręczenie (w przypadku pozwanego elektroniczne doręczenie stosowane jest jedynie w sytuacji, gdy ten wyrazi na to zgodę).

Co ważne, jeśli e-sąd uzna zasadność roszczeń wierzyciela i wyda nakaz zapłaty, dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi, nakaz zapłaty staje się prawomocny. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty klauzula wykonalności nadawana jest z urzędu. A to sprawia, że jest on tytułem egzekucyjnym i stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook