Jak sfinansować zakup samochodu – gotówką, leasingiem, kredytem czy pożyczką?

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-02-26
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.24
(ilość ocen: 59)

Twój samochód odmówił posłuszeństwa? Z powodu powiększenia rodziny chcesz zamienić sportowe auto na większe i bezpieczniejsze? Z pewnością już niebawem staniesz przed decyzją, jak sfinansować zakup nowego pojazdu. Gotówka, leasing, kredyt a może pożyczka? W artykule omówimy najpopularniejsze sposoby finansowania nowych i używanych pojazdów.

Kiedy podejmiesz decyzję o kupnie nowego pojazdu, będziesz musiał wybrać nie tylko jego markę, kolor, rodzaj wyposażenia i wersję silnika. Staniesz również przed koniecznością wyboru formy finansowania wymarzonych „4 kółek”. Pieniądze na zakup samochodu możesz pozyskać z wielu różnych źródeł. To, które z nich okaże się najbardziej korzystne zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i konkretnych oczekiwań.

Samochód za gotówkę

Zakup samochodu za gotówkę to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Jeśli wybierzesz taką formę płatności, nie będziesz musiał wnioskować o kredyt i leasing, wypełniać dokumentów i kompletować niezbędnych zaświadczeń.

Pojazd może stać się Twoją własnością właściwie z dnia na dzień. Bez konieczności oczekiwania na decyzję banku, instytucji pożyczkowej czy leasingodawcy. Auto możesz użytkować w dowolny sposób, bez żadnych nałożonych odgórnie ograniczeń. Możesz także w dowolnej chwili je sprzedać. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie każdy Polak może pozwolić sobie na „wyjęcie z kieszeni” kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

O czym warto pamiętać?

Nawet, jeśli posiadasz na koncie potrzebną sumę, zakup auta za gotówkę wcale nie musi okazać się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Uwolnienie z konta tak dużej kwoty może znacząco obciążyć domowy budżet i… uniemożliwić realizację przynoszących zysk inwestycji. Czasem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sfinansowanie auta kredytem lub leasingiem i zainwestowanie nadwyżek finansowych w atrakcyjne narzędzia finansowe, które wygenerują odczuwane dla portfela profity.

A może kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy, przeznaczony na zakup pojazdu – samochodu osobowego, dostawczego, motoroweru, motocykla czy… łodzi motorowej. Pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na zakup nowego lub używanego auta.

Pamiętaj jednak, że jego maksymalny wiek na koniec okresu kredytowania może wynieść – w zależności od wymagań konkretnego banku – od 5 do 20 lat. W praktyce oznacza to, że pożyczając pieniądze na najbardziej „rygorystycznych” zasadach, trzyletni pojazd będziesz musiał spłacić w ciągu zaledwie 2 lat. Jeśli wybierzesz bardziej „liberalny” bank, dziesięcioletnie auto będziesz mógł spłacać nawet przez 10 lat.

Oprocentowanie kredytów samochodowych jest zazwyczaj bardzo atrakcyjne i zdecydowanie niższe niż oprocentowanie kredytów gotówkowych. Obniżenie oprocentowanie wiąże się jednak z koniecznością ustanowienia wymaganych przez bank zabezpieczeń. Do najpopularniejszych, stosowanych przez kredytodawców należą:

 • przewłaszczenie na zabezpieczenie;
 • zastaw rejestrowy;
 • cesja z polisy AC.

Do zaciągnięcie kredytu samochodowego potrzebne będą:

 • dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości;
 • zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument, potwierdzający dochody;
 • kopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazd;
 • zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów;
 • umowa kupna-sprzedaży (lub faktura), potwierdzająca dokonaną transakcję oraz numer konta sprzedającego.

Weryfikując zdolność do spłaty, kredytodawca dokładanie oceni wysokość Twoich zarobków, stabilność zatrudnienia oraz miesięczne wydatki. Prześwietli również historię kredytową w BIK i sprawdzi, czy Twoje dane zostały wpisane do Biur Informacji Gospodarczej. Jakakolwiek rysa na wizerunku składającego wniosek oznacza z reguły odmowną decyzję.

O czym warto pamiętać?

Większość banków wymaga od kredytobiorców wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość wynosi z reguły od 10 aż do 45 proc. wartości kredytowanego auta. Taki wymóg dla wielu osób może być więc istotnym argumentem, przemawiającym za wyborem innej formy finansowania.

Auto w leasing?

Leasing to nowoczesny, atrakcyjny ekonomicznie sposób finansowania pojazdów. W zamian za terminowe spłacanie rat leasingowych możesz korzystać z przedmiotu umowy, który oficjalnie pozostaje własnością leasingodawcy. To „na jego głowie” pozostaje więc rejestracja samochodu, zakup polisy ubezpieczeniowej oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. W większości przypadków to leasingodawca jest również odpowiedzialny za dokonywanie napraw. Twoim zadaniem jest więc wyłącznie użytkowanie samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przedmiotem umowy leasingowej może być zarówno nowe, jak również używane auto. W przypadku samochodów „z drugiej ręki”, instytucje leasingowe określają zazwyczaj, maksymalny wiek oraz źródło zakupu pojazdu. Sfinansowanie kilkunastoletniego, sprowadzonego zza granicy auta leasingiem może być więc sporym problemem.

Korzyści wynikające z podpisania umowy leasingowej docenią zwłaszcza przedsiębiorcy. Jeśli prowadzisz własną firmę, dzięki umowie leasingowej zmniejszysz podstawę opodatkowania o odsetkową i kapitałową część raty (w przypadku leasingu operacyjnego). Po wygaśnięciu umowy możesz wykupić auto, możesz też zrezygnować z wykupu, oddając leasingodawcy użytkowany dotychczas pojazd. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić czasu na… czynności związane ze sprzedaż samochodu. Publikacja ogłoszeń na portalach internetowych, pokazywania auta kolejnym zainteresowanym, załatwienia formalności w urzędach i ubezpieczalni to nie tylko czasochłonne, ale również wyjątkowo żmudne czynności.

Warto dodać również, że o leasing może wnioskować także początkujący przedsiębiorca, który ma niewielkie szanse na otrzymanie kredytu samochodowego. Decyzję leasingodawcy możesz otrzymać nawet w ciągu 1-2 dni, a do złożenia wnioski potrzebne są jedynie podstawowe dokumenty.

W przeciwieństwie do kredytu, podpisanie umowy leasingowej nie wymaga ustanawiania jakichkolwiek zabezpieczeń. W przypadku opóźnień w spłacie rat, leasingodawca, jako formalny właściciel auta może zwyczajnie zażądać jego zwrotu.

Podpisując umowę leasingową możesz także całkowicie wyeliminować opłatę wstępną. Dzięki temu możesz rozpocząć użytkowanie auta zupełnie bezkosztowo.

O czym warto pamiętać?

Także osoby fizyczne mogą skorzystać z leasingu. Specjalnie dla nich leasingodawcy przygotowali leasing konsumencki. Do kluczowych zalet takiej formy finansowania należą:

 • maksymalne ograniczenie formalności związanych z użytkowaniem samochodu;
 • niższe niż w przypadku kredytu raty (w przypadku leasingu spłacasz jedynie tę część kapitału, która wynika z utraty wartości auta);
 • możliwość wymiany auta na nowe po zakończeniu umowy. Kiedy umowa wygaśnie, możesz wykupić użytkowany pojazd. Możesz także… podpisać nową umowę, której przedmiotem będzie nowsze, lepiej dostosowane do Twoich aktualnych potrzeb auto z bogatszym wyposażeniem.

Pożyczka pozabankowa na zakup samochodu

Środki na zakup własnych 4 kółek można uzyskać również z pozabankowej instytucji finansowej. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie zasadne dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej do pożyczenia pieniędzy w banku lub ich historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Jeśli sięgniesz po finansowanie w instytucji pożyczkowej, Twój nowy samochód stanie się jednocześnie przedmiotem zabezpieczenia spłaty.

Choć większość firm, udzielających pożyczek pod zastaw i na zakup samochodu sprawdza zasoby Biura Informacji Kredytowej oraz Biur Informacji Gospodarczej, to negatywna historia nie oznacza automatycznie odmownej decyzji. Jeśli z powodu zadłużenia bank odmówił Ci kredytu, nie załamuj rąk. Istnieje spora szansa, że pożyczki na raty udzieli Ci instytucja pozabankowa.

O czym warto pamiętać?

Zaciągając pożyczkę pozabankową na zakup auta nie musisz uiszczać żadnego wkładu własnego. Takie rozwiązanie okaże się więc zasadne w przypadku osób, które chcą maksymalnie ograniczyć inwestycje własnych środków.

Który sposób finansowania wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze najlepszego dla siebie sposobu finansowania, odpowiedz na kilka istotnych pytań:

 • Czy w niedalekiej przyszłości planujesz inwestycje, które pochłoną Twoje oszczędności?
 • Czy w ciągu kilku najbliższych lat planujesz istotne zmiany w życiu – powiększenie rodziny, przeprowadzkę, zmianę pracy?
 • Czy zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów finansowania?
 • Czy liczysz się z koniecznością wpłaty wkładu własnego?
 • Czy chcesz, aby samochód już od pierwszego dnia użytkowania był Twoją własnością?
 • Czy posiadasz pozytywną historię kredytową w BIK-u, a Twoje dane nie figurują w rejestrze dłużników?
 • Czy zależy Ci na tym, aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i zaoszczędzić?

Szczere odpowiedzi pozwolą Ci wybrać najlepiej dostosowany do Twoich oczekiwań produkt i… cieszyć się nowym, wymarzonym samochodem bez obaw o stan konta.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo