Jak sprawdzić czy mogę wziąć coś na raty?

Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie jednorazowo sfinansować zakupu sprzętu RTV, AGD czy wymarzonego zestawu mebli. Doskonałym wyjściem z sytuacji będzie w takim przypadku zakup upragnionych dóbr na raty. .

Czy warto kupować na raty?

zakupy na ratyZakupy na raty (zwłaszcza 0%) nie są domeną osób, które nie są w stanie sfinansować ich gotówką. Dzięki rozłożeniu płatności na wygodne do spłaty części nie nadszarpniesz domowego budżetu, zachowasz oszczędności, a czasem odroczysz płatność aż o kilka miesięcy. Oferty sprzedaży ratalnej są dla sprzedawców doskonałym sposobem na przyciągnięcie nowych klientów. Rozbicie ceny na kilka lub kilkanaście rat może być argumentem, który skłoni niezdecydowanego klienta do wyboru tego, a nie innego sprzedawcy.

Korzystanie z systemu ratalnego ma jeszcze jedną kluczową zaletę. Regularnie spłacając zaciągnięte zobowiązanie tworzysz pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna historia kredytowa znacząco zwiększy Twoje szanse na otrzymanie innych kredytów w przyszłości.

Raty = umowa z bankiem 

Pamiętaj, że kupując sprzęt na raty nie podpisujesz umowy ze sklepem, a z bankiem lub inną instytucją finansową, która udziela Ci kredytu na zakup wybranych dóbr. Procedura weryfikacji klienta będzie więc nieco podobna do procedury towarzyszącej zaciąganiu tradycyjnego kredytu bankowego.
Klient otrzymuje wybrany przez siebie produkt po podpisaniu odpowiedniej umowy na tzw. pożyczkę ratalną.
Zobowiązuje się on do spłacenia określonej sumy uwzględniającej koszt produktu + opłaty takie jak prowizja, oprocentowanie czy ubezpieczenie w określonym w zapisach umowy terminie. Co ważne, sprzedaż ratalna podlega takim samym zapisom prawnym co kredyty gotówkowe.
Największe sklepy (internetowe i stacjonarne), oferujące swoim klientom sprzedaż ratalną najczęściej korzystają z usług banków: Santander Consumer Bank, Meritum Bank, mBank, Credit Agricole i Alior Bank. Oznacza to, że kupując na raty pralkę, czy lodówkę, podpiszesz umowę z jednym z nich. Wiele podmiotów decyduje się na rozszerzenie współpracy o instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek ratalnych w oparciu o zautomatyzowane procesy oceny ryzyka kredytowego. Pożyczki są droższe niż w tradycyjnych bankach, ale za to dostępne dla szerszego grona klientów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się Allegro, które daje możliwość skorzystania z rat w firmie Kreditech Polska Sp. z o.o.  poprzez portal Monedo Now

Kto dostanie sprzęt na raty?

Aby otrzymać sprzęt na raty należy przedstawić swój dokument tożsamości, a także umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach lub o stałych przychodach w postaci wykazu z banku z ostatnich trzech miesięcy. W przypadku niewielkich kwot z reguły wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego oraz deklaracja wysokości dochodów, miejsca zatrudnienia oraz regularnych, miesięcznych obciążeń. Tak wygląda proces w bankach, ale mamy możliwość skorzystania również z rat w innych instytucjach finansowych. Efino, Wonga, SuperGrosz czy Zaplo  to firmy z sektora pozabankowego, które procedury weryfikacji mają dużo bardziej uproszczone. Dla wygody swoich klientów przygotowały aplikacje, które na bazie historii konta bankowego zbiorą wszystkie potrzebne informacje bez konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Co ciekawe, jeszcze niedawno osoby zarabiające poniżej 1000 zł mogły jedynie pomarzyć o zakupach ratalnych. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Instytucje finansowe uznają już zarobki w wysokości 700, a nawet 500 zł miesięcznie.
Osoba, która pracuje na część etatu i zarabia nie więcej niż kilkaset złotych wypełniając wniosek może oświadczyć, że w gospodarstwie domowym jest jeszcze jedna osoba, otrzymująca stałe dochody. Dla instytucji finansowej będzie to istotny argument, stanowiący doskonałą podstawę do pozytywnej decyzji kredytowej.

Zakupy na raty a BIK

Decydując się na zakupy ratalne musisz liczyć się również z tym, że bank sprawdzi Twoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej oraz rejestrach Biur Informacji Gospodarczej.
Niekorzystna historia kredytowa jest jedną z najczęstszych przyczyn negatywnej decyzji banku.
Inaczej ma się sytuacja w przypadku instytucji pozabankowych. One również sprawdzają wpisy o pożyczkobiorcy w biurach informacji gospodarczej, jednak nie mają tak restrykcyjnych wymagań jak banki. Aktualna oferta firm pożyczkowych dostępna jest w rankingu pożyczek ratalnych.
Przeszłe zaległości w spłatach kredytów i pożyczek mogą stać się skuteczną przeszkodą na drodze do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej zarówno w przypadku banków jak i parabanków. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku mogą okazać się tutaj pozabankowe pożyczki bez BIK KRD lub BIG.

Jak mogę sprawdzić czy dostanę na raty sprzęt RTV?

Niestety, samodzielnie nie będziesz w stanie tego sprawdzić.
Chcąc rozłożyć płatność na raty, niezbędne jest wypełnienie wniosku kredytowego. Następnym krokiem będzie weryfikacja wniosku przez bank i określenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Podejmując decyzję bank kieruje się przede wszystkim własną polityką i indywidualnymi wytycznymi.
Największy wpływ na nią mają wysokość zarobków oraz historia kredytowa klienta. Jeśli posiadasz pozytywną historię kredytową, a Twój budżet pozwala na regularne spłacanie miesięcznych rat, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że bank udzieli Ci kredytu.
W przypadku zakupów na niższą kwotę banki często stosują jedynie uproszczone procedury weryfikacji wniosku kredytowego. W takim przypadku niekorzystna historia kredytowa może, ale wcale nie musi stać się przyczyną negatywnej decyzji banku.

Pułapki sprzedaży ratalnej

Decydując się na zakupy ratalne, warto dokładnie sprawdzić warunki umowy z bankiem. Może się okazać, że stawka 0% czyli darmowy kredyt, będzie obowiązywała jedynie w przypadku rozłożenia płatności na maksymalnie 12 rat, wyboru towaru konkretnego producenta lub wykupienia ubezpieczenia. Kredytowi ratalnemu mogą towarzyszyć także ukryte koszty lub wymóg wyrobienia karty kredytowej.

Dodano: 07.10.2016
Autor: Gekon

Jeśli jestem w BIK to dostanę coś na raty

18.04.2017
Autor: Jacek kuna

Chce telefon wziac na raty lub za 1 ale informacje salony dostaja iz jestem w Bik, prosze o pomoc

21.09.2017
Dodaj komentarz
Wyślij
Wyślij