Jak sprawdzić czy mogę wziąć coś na raty?

Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie jednorazowo sfinansować zakupu sprzętu RTV, AGD czy wymarzonego zestawu mebli. Doskonałym wyjściem z sytuacji będzie w takim przypadku zakup upragnionych dóbr na raty. .

Czy warto kupować na raty?

zakupy na ratyZakupy na raty (zwłaszcza 0%) nie są domeną osób, które nie są w stanie sfinansować ich gotówką. Dzięki rozłożeniu płatności na wygodne do spłaty części nie nadszarpniesz domowego budżetu, zachowasz oszczędności, a czasem odroczysz płatność aż o kilka miesięcy. Oferty sprzedaży ratalnej są dla sprzedawców doskonałym sposobem na przyciągnięcie nowych klientów. Rozbicie ceny na kilka lub kilkanaście rat może być argumentem, który skłoni niezdecydowanego klienta do wyboru tego, a nie innego sprzedawcy.

Korzystanie z systemu ratalnego ma jeszcze jedną kluczową zaletę. Regularnie spłacając zaciągnięte zobowiązanie tworzysz pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Pozytywna historia kredytowa znacząco zwiększy Twoje szanse na otrzymanie innych kredytów w przyszłości.

Raty = umowa z bankiem

Pamiętaj, że kupując sprzęt na raty nie podpisujesz umowy ze sklepem, a z bankiem, który udziela Ci kredytu na zakup wybranych dóbr. Procedura weryfikacji klienta będzie więc nieco podobna do procedury towarzyszącej zaciąganiu tradycyjnego kredytu bankowego.
Klient otrzymuje wybrany przez siebie produkt po podpisaniu odpowiedniej umowy na tzw. pożyczkę ratalną.
Zobowiązuje się on do spłacenia określonej sumy uwzględniającej koszt produktu + opłaty takie jak prowizja, oprocentowanie czy ubezpieczenie w określonym w zapisach umowy terminie. Co ważne, sprzedaż ratalna podlega takim samym zapisom prawnym co kredyty gotówkowe.
Największe sklepy (internetowe i stacjonarne), oferujące swoim klientom sprzedaż ratalną najczęściej korzystają z usług banków: Santander Consumer Bank, Meritum Bank, mBank, Credit Agricole i Alior Bank. Oznacza to, że kupując na raty pralkę, czy lodówkę, podpiszesz umowę z jednym z nich.

Kto dostanie sprzęt na raty?

Aby otrzymać sprzęt na raty należy przedstawić swój dokument tożsamości, a także umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach lub o stałych przychodach w postaci wykazu z banku z ostatnich trzech miesięcy. W przypadku niewielkich kwot z reguły wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego oraz deklaracja wysokości dochodów, miejsca zatrudnienia oraz regularnych, miesięcznych obciążeń.

Co ciekawe, jeszcze niedawno osoby zarabiające poniżej 1000 zł mogły jedynie pomarzyć o zakupach ratalnych. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Instytucje finansowe uznają już zarobki w wysokości 700, a nawet 500 zł miesięcznie.
Osoba, która pracuje na część etatu i zarabia nie więcej niż kilkaset złotych wypełniając wniosek może oświadczyć, że w gospodarstwie domowym jest jeszcze jedna osoba, otrzymująca stałe dochody. Dla banku będzie to istotny argument, stanowiący doskonała podstawę do pozytywnej decyzji kredytowej.

Zakupy na raty a BIK

Decydując się na zakupy ratalne musisz liczyć się również z tym, że bank sprawdzi Twoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej oraz rejestrach Biur Informacji Gospodarczej.
Niekorzystna historia kredytowa jest jedną z najczęstszych przyczyn negatywnej decyzji banku.
Zakupy ratalne będą więc doskonałą metodą finansowania dóbr dla osób, które mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową.
Przeszłe zaległości w spłatach kredytów i pożyczek mogą stać się skuteczną przeszkodą na drodze do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Jedynym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj pozabankowe pożyczki bez BIK KRD lub BIG.

Jak mogę sprawdzić czy dostanę na raty sprzęt RTV?

Niestety, samodzielnie nie będziesz w stanie tego sprawdzić.
Chcąc rozłożyć płatność na raty, niezbędne jest wypełnienie wniosku kredytowego. Następnym krokiem będzie weryfikacja wniosku przez bank i określenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Podejmując decyzję bank kieruje się przede wszystkim własną polityką i indywidualnymi wytycznymi.
Największy wpływ na nią mają wysokość zarobków oraz historia kredytowa klienta. Jeśli posiadasz pozytywną historię kredytową, a Twój budżet pozwala na regularne spłacanie miesięcznych rat, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że bank udzieli Ci kredytu.
W przypadku zakupów na niższą kwotę banki często stosują jedynie uproszczone procedury weryfikacji wniosku kredytowego. W takim przypadku niekorzystna historia kredytowa może, ale wcale nie musi stać się przyczyną negatywnej decyzji banku.

Pułapki sprzedaży ratalnej

Decydując się na zakupy ratalne, warto dokładnie sprawdzić warunki umowy z bankiem. Może się okazać, że stawka 0% czyli darmowy kredyt, będzie obowiązywała jedynie w przypadku rozłożenia płatności na maksymalnie 12 rat, wyboru towaru konkretnego producenta lub wykupienia ubezpieczenia. Kredytowi ratalnemu mogą towarzyszyć także ukryte koszty lub wymóg wyrobienia karty kredytowej.

Dodano: 07.10.2016
Autor: Gekon

Jeśli jestem w BIK to dostanę coś na raty

18.04.2017
Dodaj komentarz
Wyślij
Wyślij