Jak wybrać najlepszy Otwarty Fundusz Emerytalny?
4 (80%) 1 głosów

Jak wybrać najlepszy Otwarty Fundusz Emerytalny?

Otwarte Fundusze Emerytalne, zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne są elementem II filaru polskiego systemu emerytalnego. W artykule sprawdzimy, czy przystąpienie do OFE jest obowiązkowe. Podpowiemy również, jak wybrać ten najlepszy.

Otwarte Fundusze Emerytalne stanowią podstawę II filaru polskiego systemu ubezpieczeń. Zgodnie z definicją są to osoby prawne, które posiadają masę majątkową i są zarządzane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne. W Polsce powstały one w związku z reformą systemu emerytalnego, która została przeprowadzona w 1999 roku. Główną rolą OFE jest umożliwienie podatnikom gromadzenia środków na przyszłą emeryturę.

Czy przystąpienie do OFE jest obowiązkowe?

Przystąpienie do OFE jest zupełnie dobrowolne.

Kiedy można przystąpić do OFE?

Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1968 r. i zaczynasz swoją pierwszą pracę zarobkową, staniesz przed decyzją, dotyczącą podziału składki emerytalnej, odprowadzanej przez pracodawcę. W zależności od swoich preferencji możesz pozostawić wszystkie środki na koncie i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub podzielić środki pomiędzy ZUS a Otwarty Fundusz Emerytalny.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli pobierasz wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia (pod warunkiem, że jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym) lub prowadzisz własną firmę, co miesiąc Twój pracodawca (lub Ty jako właściciel firmy) ma obowiązek odprowadzania części Twojego wynagrodzenia na przyszłą emeryturę. Mowa tu o składce na ubezpieczenie emerytalne. Jej wysokość wynosi obecnie 19,52% kwoty wynagrodzenia brutto.
Jeśli zdecydujesz, że wszystkie środki powędrują do ZUS-u:

 • 12,22 proc. Twojej pensji brutto zasili konto, 7,3 proc. zostanie przekazane na subkonto.

Jeśli podzielisz składkę pomiędzy ZUS a OFE:

 • 12,22 proc. wynagrodzenia brutto powędruje na konto, a 4,38 proc. zasili subkonto w ZUS-ie. Pozostała część składki, czyli 2,92 proc. pensji zostanie przekazana do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdzie będzie pracować na Twoją emeryturę.

Jak działają OFE?

Zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych jednostki są inwestowane w różne instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje czy lokaty. Po to, aby przynieść jak najwyższe zyski i powiększyć kwotę Twojej emerytury. Jeśli zdecydujesz, że chcesz podzielić składkę pomiędzy ZUS i OFE, musisz podpisać umowę z wybranym towarzystwem emerytalnym. A tych jest na rynku kilka. Jak wybrać ten najlepszy?

Jak wybrać najlepsze OFE?

Wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego powinien być decyzją przemyślaną i opartą o racjonalne przesłanki. Aby dokonać najlepszego wyboru, konieczne weź pod uwagę przede wszystkim:

 • wyniki finansowe funduszu. Wyniki finansowe OFE to jedno z najistotniejszych kryteriów wyboru. Pamiętaj jednak, że należy analizować je w długofalowej perspektywie. Gromadzenie środków na emeryturę jest procesem, który potrwa co najmniej kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt lat. W tak długiej perspektywie okresowe spadki są zwyczajnie nieuniknione i nie powinny przesądzić o wynikach finansowych, osiąganych w perspektywie kilku czy kilkunastu lat;
 • stabilność wyników. Wyniki osiągane w długofalowej perspektywie przez OFE powinny być nie tylko wysokie, ale również stabilne. Takie wyniki to istotny sygnał, że PTE doskonale „wie co robi”, posiada stosowny know how, skuteczną strategię inwestycyjną oraz sztab specjalistów, którzy należycie troszczą się o Twoje pieniądze;,
 • wysokość dodatkowych opłat. Wszystkie PTE pobierają od swoich członków dodatkowe opłaty. Ich wysokość może być jednak odmienna. Koszty, które obciążą budżet oszczędzającego to przede wszystkim opłata pobierana od składki wpłacanej do otwartego funduszu emerytalnego oraz opłata za zarządzanie funduszem. Ich wysokość jest określona w statucie każdego OFE;
 • stabilną, ugruntowaną pozycję na rynku. Wybierając doskonale znaną, stabilną markę, oddajesz swój kapitał w najlepsze ręce. A to oznacza nie tylko odpowiedni standard obsługi klienta, ale również większe szanse na wyższe zyski;
 • opinie innych klientów. Zanim wybierzesz OFE, koniecznie zapoznaj się z opiniami innych klientów. Najwięcej głosów znajdziesz na portalach społecznościowych oraz branżowych forach dyskusyjnych. Pamiętaj, że zamieszczone w internecie opinie może napisać każdy. Choć z tego powodu warto traktować je z dystansem, kilka bardzo podobnych (np. dotyczących nieuczciwego sposobu naliczania opłat), powinno już wzbudzić Twoją czujność;
 • odpowiadające Ci kanały obsługi klienta (Internet, telefon, oddziały). Nie mniej ważny od atrakcyjności samego produktu jest również komfortowy i wygodny dostęp do niego. Wybierając OFE, koniecznie zwróć więc uwagę, czy będziesz w stanie skontaktować się z PTE w preferowany przez siebie sposób.

Gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat wyników finansowych OFE?

Dane na temat wyników finansowych poszczególnych OFE można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Obejmują one m.in.:

 • informacje o portfelach inwestycyjnych funduszy,
 • wartości jednostek rozrachunkowych oraz stopy zwrotu,
 • bilanse, rachunki zysków i strat Otwartych Funduszy Emerytalnych i Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

Nie jestem zadowolony ze swojego OFE. Czy mogę zmienić fundusz?

Jeśli nie jesteś zadowolony z wybranego przez siebie funduszu, możesz zmienić go na inny w dowolnym momencie trwania umowy. Aby tego dokonać, musisz przede wszystkim wybrać nowy Otwarty Fundusz Emerytalny i podpisać umowę z PTE. Co ważne, o zmianie swojej decyzji nie musisz informować aktualnego towarzystwa. Wszelkich formalności dopełni już za Ciebie nowy fundusz. Jeśli zdecydujesz się na taki ruch, musisz mieć świadomość, że zmiana OFE w ciągu dwóch lat od podpisania umowy będzie skutkować koniecznością pokrycia dodatkowych opłat karnych. Są one takie same dla wszystkich OFE i wynoszą:

 • 160 zł, jeśli członkostwo nie trwa dłużej niż 1 rok,
 • 80 zł, jeśli członkostwo trwa dłużej niż rok, ale krócej niż 2 lata.

Środki te należy przelać na konto PTE, nie zostaną one potrącone ze zgromadzonej kwoty.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.