Jaka pożyczka będzie najlepsza przy nieregularnych dochodach?
4.8 (95%) 4 głosów

Jaka pożyczka będzie najlepsza przy nieregularnych dochodach?

Nieregularne dochody są podstawą do tego, by wniosek o kredyt został rozpatrzony negatywnie. Niedająca się przewidzieć zdolność kredytowa w danym miesiącu to w końcu poważna przeszkoda na drodze do stabilnej i regularnej spłaty zobowiązania. Otrzymanie finansowania, gdy jest się w takiej sytuacji, nie jest jednak niemożliwe, a potrzebujący dodatkowej gotówki mogą zwrócić się do instytucji pozabankowej. Pożyczki online to często mniejsze wymagania również odnośnie do regularności dochodów. Jednak nie każda z pożyczek sprawdzi się równie dobrze.

Jakie mam szansę na pożyczkę, gdy mam nieregularne dochody?

Na pytanie o to, czy można otrzymać pożyczkę w konkretnej sytuacji, bardzo ciężko jest odpowiedzieć. Wynika to a faktu, że każda firma pożyczkowa może dowolnie ustawić próg zdolności kredytowej, którą powinni wykazać jej klienci. Naturalne jest więc, że wymagania będą naprawdę różne. Coraz więcej pożyczkodawców, zwłaszcza tych, którzy legitymują się certyfikatem Rzetelna Firma, stawia na odpowiedzialne pożyczanie i nie chce pożyczać tym, co do których ma podejrzenia, że mogą nie być w stanie spłacić pożyczki.

Powyższe zachowanie nie jest jednak regułą, bo choć ten trend jest widoczny, dalej nie jest standardem na pozabankowym rynku finansowym. W dużej ilości przypadków, by otrzymać szybką pożyczkę, konieczne jest posiadanie jakichkolwiek dochodów, o ile tylko są w odpowiedniej wysokości.

Jak firma pożyczkowa potwierdzi nieregularność dochodów?

Problem nieregularnego wynagrodzenia za płacę dotyka najczęściej osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub rolników. Wszystkie te rodzaje pracy bez problemu uznawane są za dochód liczony do zdolności kredytowej. Można się więc domyślać, że pożyczkodawca przewidując takie, a nie inne kryteria przyznawania pożyczki, jest świadomym tego, że nieregularne dochody mogą się takim osobom przydarzyć.

Warto jednak przed złożeniem wniosku pożyczkowego zorientować się, jakie konkretne wymagania ma wybrany przez nas pożyczkodawca. Można również skorzystać z pożyczek „specjalnych”, czyli dedykowanych osobom mających gorszą sytuację finansową, np. pożyczek bez BIK czy pożyczek dla zadłużonych (czyli osób posiadających inne zobowiązania finansowe).

Jeśli pożyczkodawca będzie chciał potwierdzić wysokość dochodów wpisanych we wniosku, może poprosić o dokumentację lub potwierdzi ją sam poprzez aplikację weryfikacyjną – Instantor czy Kontomatik. Sprawdzi dzięki temu wpływy na konto z ostatnich trzech miesięcy. Jeżeli będą to wpływy nieregularne, ale w dość dużej wysokości, z dużym prawdopodobieństwem udzieli pożyczki.

Jaką pożyczkę wybrać przy nieregularnych dochodach?

Pożyczki, które będą najlepsze dla pożyczkobiorcy to również i takie pożyczki, które z większą łatwością możemy otrzymać. Firma pożyczkowa wbrew pozorom różnicuje wymagania dotyczące zdolności kredytowej względem typów pożyczek. Osoby, które mają nieregularne dochody, łatwiej otrzymają:

  • pożyczkę krótkoterminową – przy pożyczkach na 30 dni bardziej od regularności dochodów liczy się ich wysokość, dlatego też są tak popularne wśród osób, które nie mają stałego zatrudnienia. Jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub prowadzimy działalność gospodarczą i w chwili wnioskowania realizujemy zlecenie, które wynagrodzenie przyniesie dopiero z jakiś czas, śmiało możemy wnioskować o pożyczkę. Mamy wtedy pewność, że gdy zbliży się termin spłaty, będziemy mogli oddać pożyczone pieniądze.
  • pożyczkę ze spłatą tygodniową – jeśli nie mamy stałych miesięcznych zarobków, ale bardzo często otrzymujemy mniejsze lub większe wpływy pieniężne (np. z pomniejszych zleceń), to spłatę pożyczki będzie łatwiej zaplanować. Nie ma obaw o to, że pieniądze odkładane na spłatę miesięcznej raty „rozejdą się”, zanim jeszcze nadejdzie termin płatności raty. Wybierając pożyczkę ze spłatą tygodniową, możemy być zawsze na bieżąco z płatnościami.

Stopień nieregularności dochodów a pożyczka na raty

To, czy można pożyczkę otrzymać i jaka będzie najlepsza w konkretnym przypadku, zależy od tego, jak bardzo nieregularne są nasze dochody. Jeśli środki pieniężne wpływają na nasze konto w różnych odstępach czasu, ale średnia miesięczna oscyluje wokół mniej więcej stałej wartości, nie ma przeciwwskazań do zaciągnięcia pożyczki.

W takich przypadkach korzystna będzie również pożyczka na raty. Pożyczkodawcy w takich przypadkach wymagają dochodu rozpoczynającego się najczęściej od kilkuset złotych miesięcznie. Oczywiście wtedy nie należy liczyć na pożyczkę w maksymalnej kwocie, ale można ją otrzymać. Średnie miesięczne dochody otrzymywane w takiej wysokości umożliwią pozytywną decyzję pożyczkową i – co najważniejsze – również jej spłatę.

Kiedy nie brać pożyczki?

Jeśli pod pojęciem nieregularne dochody kryje się mała częstotliwość wpływów i pieniądze otrzymywane raz na jakiś czas, to niestety, szanse na pożyczkę maleją. Nawet duża wysokość tych wpływów nie zrekompensuje tzw. suchych okresów finansowych. Zawsze możemy otrzymać pieniądze zbyt późno, przez co nie będziemy w stanie spłacić pożyczki na czas.

Również mając na uwadze własne bezpieczeństwo, pożyczkobiorca powinien wstrzymać się ze złożeniem wniosku. Powinien się zastanowić nie tylko nad tym, czy będzie w stanie spłacić pożyczkę w terminie, ale też czy jest mu rzeczywiście koniecznie potrzebna. Czasami rezygnacja z zaciągnięcia pożyczki będzie wyborem najlepszym z możliwych. Konsekwencje braku spłaty pożyczki są bowiem znacznie poważniejsze niż konsekwencje jej nieotrzymania.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.