Jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka z o. o. – podstawowe różnice
3.9 (78%) 30 głosów

Jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka z o. o. – podstawowe różnice

Masz dość nudnego etatu? Chcesz założyć firmę, zyskać niezależność, wolność decydowania o sobie i elastyczne godziny pracy? Jedną najważniejszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć będzie wybór formy prawnej swojego biznesu.
W artykule wyjaśnimy główne różnice pomiędzy najpopularniejszymi – jednoosobową działalnością gospodarczą i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.09%) 502 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.5%) 1083 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.55%) 357 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Wybór formy prawnej działalności to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć przyszły przedsiębiorca. Przemyślana i podjęta w oparciu o racjonalne przesłanki przyniesie firmie wymierne korzyści. Niefortunna i przypadkowa, może kosztować Cię naprawdę sporo. I nie chodzi tu bynajmniej jedynie o zawartość portfela.

Polacy coraz bardziej przedsiębiorczy

Jak pokazują statystyki, Polacy coraz bardziej cenią niezależność, a wielu z nich – zamiast bezpiecznego etatu – wybiera własną firmę.
W 2017 roku zanotowano absolutny rekord wszystkich nowych firm.
Założono ich aż 337 tys! W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zarejestrowano 12,7 tys. spółek, a w centralnej ewidencji 71,9 tys. jednoosobowych działalności.
Jak pokazują dane, udostępnione przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w samym październiku działalność rozpoczęło aż 31 263 firmy, w listopadzie było ich 27 654, a w grudniu – 27 517!

Największy odsetek nowych podmiotów stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Którą z nich warto wybrać?

Jednoosobowa działalność czy spółka – którą wybrać?

To, która forma prawna działalności okaże się dla Ciebie najlepsza zależy od kilku czynników. Do najistotniejszych należą:

 • specyfika branży,
 • rodzaj wykonywanej działalności,
 • ryzyko inwestycyjne,
 • kwestie wizerunkowe,
 • preferowany czas rozpoczęcia działalności.

W kolejnej części artykułu omówimy główne różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o. o. Podpowiemy również kto najbardziej skorzysta na każdej z form.

Spółka z o. o. a jednoosobowa działalność – podstawowe różnice

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatnikiem jest sam przedsiębiorca, jako osoba fizyczna. Przy rejestracji firmy będziesz mógł zdecydować, czy chcesz rozliczać się na zasadach ogólnych (wg. skali podatkowej 18 i 32 proc.), podatku liniowego (19 proc.) czy na zasadach ryczałtu.

Spółka z o. o. jest osobnym podmiotem prawnym. Jej wpływy są obciążone podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19% od osiągniętego zysku brutto. Jako wspólnik będziesz musiał również odprowadzić podatek dochodowy od dywidend. Konieczność podwójnego opodatkowania jest jedną z najbardziej istotnych wad takiej formy prowadzenia biznesu.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy

Za działania i decyzje podjęte w obrębie jednoosobowe działalności gospodarczej, jej właściciel odpowiada majątkiem osobistym.
W przypadku spółki z o. o. – jak wskazuje jej nazwa, odpowiedzialność przedsiębiorcy jest ograniczona jedynie do wysokości wniesionego przez niego wkładu.
Co to oznacza w praktyce?
Jeśli podejmiesz błędną decyzję, w efekcie której Twoja firma ulegnie zadłużeniu, wierzyciel będzie miał prawo dokonać egzekucji także ze składników Twojego majątku (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej). Jeśli jesteś udziałowcem spółki, Twój majątek będzie chroniony.

Składki ZUS

Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek comiesięcznego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze 2 lata ich wysokość jest preferencyjna. W 2018 roku wysokość składek kształtuje się następująco:

 • 520,10 zł (ze składką chorobową) od stycznia do marca 2018 roku;
 • 504,66 zł (bez składki chorobowej) od stycznia do marca 2018 roku;
 • 519,28 zł (ze składką chorobową) od kwietnia do grudnia 2018;
 • 503,84 zł (bez składki chorobowej) od kwietnia do grudnia 2018.

Niestety, po upływie 24 miesięcy, kwota składki znacząco się zwiększa.
W tym roku polscy przedsiębiorcy zapłacą:

 • 1232,16 zł (ze składką chorobową) od stycznia do marca 2018 roku;
 • 1166,85 zł (bez składki chorobowej) od stycznia do marca 2018 roku;
 • 1228,70 zł (ze składką chorobową) od kwietnia do grudnia 2018;
 • 1163,39 zł (bez składki chorobowej) od kwietnia do grudnia 2018.

Będąc wspólnikiem w spółce z o. o. nie masz obowiązku odprowadzania składek zusowskich. Jedynym wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o. o. Jeśli jesteś jedynym udziałowcem, ciążą na Tobie dokładnie takie same obowiązki, jak na właścicielu jednoosobowej działalności. W każdym miesiącu musisz więc odprowadzać do ZUS-u określoną kwotę. Co ważne, jedyni udziałowcy spółek są zwolnieniu z preferencyjnej stawki ZUS. A to oznacza, że już od pierwszego miesiąca muszą płacić „daninę” w standardowej, wysokiej kwocie.

Prestiż i wizerunek

Działalność w formie spółki z o. o. zapewni Ci prestiż i uznanie w oczach obecnych oraz przyszłych kontrahentów. Jeśli prowadzisz reprezentacyjną działalność albo planujesz szeroko zakrojone inwestycje, założenie spółki okaże się świetnym wyborem.
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej to świetna propozycja dla freelancerów oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem.

Założenie i niezbędne formalności

Choć w świadomości wielu osób założenie firmy jest procesem kosztownym i długim, to tylko pozory. Zwłaszcza, jeśli mówimy o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jeśli chcesz prowadzić działalność w takiej formie, do osiągnięcia celu wystarczy Ci nawet kilka godzin! Wniosek o rejestrację firmy możesz złożyć on-line, korzystając z formularza dostępnego na stronie CEIDG lub wypełnić go odręcznie, składając w Urzędzie Gminy. Obecnie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zupełnie bezpłatne.

Jeśli chcesz działać pod szyldem spółki z o. o., procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Taki podmiot możesz założyć na dwa sposoby:

 • poprzez podpisanie aktu notarialnego i złożenie wniosku rejestracyjnego w sądzie z wydziałem KRS;
 • przez internet, w trybie S-24.

Niestety, każdy z tych sposobów niesie za sobą pewne niedogodności. Jeśli zdecydujesz się pójść „tradycyjną drogą”, musisz liczyć się z tym, że na rejestrację spółki poczekasz nawet 2-3 miesięcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest… zbyt duża ilość obowiązków, spoczywających na barkach urzędników.

Choć proces rejestracji spółki przez internet jest zazwyczaj zdecydowanie krótszy, sporą niewygodą jest… gotowy wzorzec umowy, którego na etapie rejestracji nie będziesz mógł zmodyfikować. W praktyce oznacza to, że umieszczenie w umowie spółki niestandardowych zapisów zwyczajnie nie będzie możliwe.
Rejestracja spółki wiąże się również z koniecznością pokrycia kosztów. Ile wynoszą?

W przypadku rejestracji spółki w tradycyjny sposób, koszty kształtują się w następujący sposób:

 • taksa notarialna zależna od kwoty kapitału zakładowego (w przypadku 5000 zł będzie to 160 zł + vat);
 • koszt złożenia wniosku do KRS – 500 zł;
 • opłata za ogłoszenie w MSiG – 100 zł.

Niezbędne będzie również uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego. Podstawę jego wymiaru możesz zmniejszyć o:
* koszt stworzenia umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego i jej odpisów,
* koszt wpisu do KRS,
* koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Koszt rejestracji spółki w trybie S-24 wynosi 375 zł (przy kapitale zakładowym w wysokości 5000 zł).

Dodatkowe informacje

Jeśli zdecydujesz się na rejestrację spółki Twoim obowiązkiem będzie prowadzenie pełnej księgowości, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz założenie bankowego rachunku dla spółki

Wykonując firmowe przelewy, właściciele jednoosobowych działalności mogą korzystać z prywatnych kont. Mogą także prowadzić księgowość w uproszczonej formie, często bez konieczności zatrudniania profesjonalisty.

Spółka czy jednoosobowa działalność – co wybrać?

Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza pomoże Ci nabrać doświadczenia oraz przekonać się, czy własny biznes rzeczywiście jest dla Ciebie. Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się bowiem ze zdecydowanie mniejszą ilością restrykcji i obostrzeń niż ma to miejsce w przypadku spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialność okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które planują szeroko okrojone (często ryzykowne) decyzje i chcą ochronić osobisty majątek przed ich skutkami. Założenie spółki to także świetny sposób na „ucieczkę” przed kosztownym ZUS-em.
Pamiętaj jednak, że nie płacąc składek, nie będziesz objęty ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. O własną emeryturę oraz opiekę medyczną musisz więc zadbać we własnym zakresie.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook