Karta kredytowa a karta debetowa — podstawowe różnice

Aktualizacja: 2019-09-27
Data publikacji: 2018-04-12
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 4.31
(ilość ocen: 68)

Karta kredytowa i karta debetowa to instrumenty finansowe, służące do wykonywania trans-akcji bezgotówkowych. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, ich specyfika jest odmienna. W artykule omówimy podstawowe różnice pomiędzy kartą kredytową a kartą debetową. Sprawdzimy również, ile kosztuje korzystanie z każdej z nich.

Transakcje bezgotówkowe to bezpieczny i wygodny sposób na regulowanie płatności. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy eService w ramach kampanii społecznej „Warto Bezgotówkowo”, ponad połowa Polaków zamiast gotówki wybiera właśnie płatności elektroniczne. Taka forma regulowania zobowiązań jest ceniona głównie ze względu na innowacyjność, wygodę, oszczędność czasu i łatwość korzystania. Co drugi Polak wyobraża sobie życie bez gotówki, a co czwarty… w ogóle jej nie nosi.

Popularne płatności kartą

W portfelach Polaków znajduje się obecnie prawie 38 mln kart, z czego 78 proc. – niemal 30 mln – to karty zbliżeniowe. Według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej roczna wartość operacji bezgotówkowych sięgnęła 4,5 bln zł. Trudno się dziwić. Korzystanie z kart jest nie tylko wygodne, ale również zdecydowanie bezpieczniejsze niż noszenie ze sobą gotówki.

Jaką kartę wybrać?

Ogrom dostępnych na rynku „plastikowych pieniędzy” może przyprawić o istny zawrót głowy. Karty debetowe, kredytowe, bankomatowe, przedpłacone, obciążeniowe… którą z nich okaże się najlepszym wyborem? W kolejnej części artykułu weźmiemy pod lupę dwie najchętniej wybierane przez klientów — kartę kredytową oraz kartę debetową. Choć obie służą do regulowania płatności bezgotówkowych, ich specyfika jest zupełnie inna.

Porównaj wszystkie chwilówki:

darmowe i bez BIK. Znajdź najlepszą ofertę dla siebie.

Karta kredytowa a karta debetowa — podstawowe różnice

Karta kredytowa jest rodzajem limitu kredytowego, udzielanego przez bank. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej klienta i jest wyliczana w standardowy dla kredytów sposób. Co ważne, jest ona niezależnym produktem bankowym, niepowiązanym z rachunkiem osobistym. Do obsługi karty kredytowej bank otwiera dedykowany rachunek techniczny. Użytkując kartę kredytową, nie wydajesz swoich środków, ale korzystasz z pieniędzy banku. Przy użyciu karty możesz zapłacić za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwować bilety lotnicze czy auto w wypożyczalni. Możesz również wykonać przelew lub wypłacić pieniądze z bankomatu. Takie transakcje wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia stosunkowo wysokiej prowizji, dlatego też powinny być ostatecznością.

Karta debetowa to karta wydawana do rachunku osobistego. Standardowo, korzystając z karty debetowej, możesz wydawać wyłącznie własne pieniądze, zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jeśli na koncie zostanie uruchomiona linia debetowa (co może na Twój wniosek uczynić bank), będziesz mógł sięgnąć także do „kieszeni banku”. Każda wpłata na rachunek będzie automatycznie pokrywać zadłużenie. Karta debetowa umożliwia bezgotówkowe płacenie za zakupy oraz wypłaty pieniędzy z bankomatów w Polsce i za granicą. Jeśli posiadasz kartę debetową (w większości banków nie jest ona standardowym dodatkiem do konta i otwierając rachunek, możesz z niej zrezygnować) oraz korzystasz z systemu bankowości internetowej będziesz mógł wykonać wszystkie transakcje bez konieczności wizyt w banku.

Ile kosztuje korzystanie z karty kredytowej i karty debetowej?

Samo wydanie karty kredytowej i karty debetowej w większości banków jest darmowe. Koszty użytkowania „plastikowych pieniędzy” będą tu jednak odmienne.

Karta debetowa

Analizując opłaty związane z użytkowaniem karty debetowej, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • koszty wydania i użytkowania karty,
 • koszty wypłat z bankomatów w kraju i za granicą,
 • koszty korzystania z wpłatomatów,
 • sprawdzenie salda w bankomacie.

Jeśli bank przyznał Ci limit debetowy, sprawdź także, ile wynoszą:

 • prowizja od uruchomienia limitu,
 • odsetki od kwoty zadłużenia.

Aby pokazać, ile w praktyce zapłacisz za korzystanie z kart, przedstawiamy wysokość opłat i prowizji karty debetowej standard, wydane do eKonta, oferowane przez mBank:

 • za wydanie i użytkowanie karty nie zapłacisz ani złotówki, pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykonasz 5 transakcji na dowolną kwotę. Jeśli nie spełnisz tego warunku, miesięczna opłata za kartę wyniesie 4 zł;
 • 0 zł zapłacisz za wypłaty pieniędzy z bankomatów Planet Cash, BZ WBK i Euronet (jeśli kwota wypłaty wyniesie co najmniej 100 zł);
 • 1,3 zł zapłacisz za wypłaty pieniędzy z bankomatów Planet Cash, BZ WBK i Euronet (jeśli kwota wypłaty wyniesie mniej niż 100 zł);
 • 0 zł zapłacisz za korzystanie z wpłatomatów w placówkach mBanku oraz sieci Planet Cash i Cashline;
 • prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą wynosi 10 zł;
 • opłata za wypłatę gotówki w kasie sklepu wynosi 0 zł.

Karta kredytowa

Karta kredytowa pozwala na uzyskanie nieoprocentowanego kredytu bankowego. Jedynym wa-runkiem jest jednak całkowita spłata zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego, czyli tzw. grace period. Jego długość, w zależności od banku wynosi od 51 do 62 dni. Okres bezodsetkowy dzieli się na 2 cykle:

 • okres rozliczeniowy oraz
 • czas na spłatę zadłużenia.

Okres rozliczeniowy trwa 30 dni i kończy się zestawieniem wszystkich dokonanych w tym czasie transakcji. Na wyciągu otrzymanym od banku znajdziesz informacje na temat płatności wykonanych w danym okresie, wysokości salda zadłużenia i terminie spłaty i minimalnej kwocie do zapłaty.
Po upływie okresu rozliczeniowego klient ma jeszcze kilkadziesiąt dni na zwrot pożyczonych od banku pieniędzy. Okres to właśnie czas na spłatę zadłużenia. Jeśli okres bezodsetkowy na Twojej karcie kredytowej wynosi 61 dni, to po zakończeniu okresu rozliczeniowego będziesz miał jeszcze 31 dni na uregulowanie długu. Aby uniknąć odsetek, w okresie bezodsetkowym należy spłacić całe widniejące na wyciągu zadłużenie. Jeśli zamiast 1000, zwrócisz bankowi jedynie 500 zł, pozostała kwota stanie się podstawą do wyliczenia odsetek. A te, w przypadku karty kredytowej są stosunkowo wysokie i osiągają maksymalne, przyznane przez prawo limity.

Dodatkowe koszty użytkowania karty kredytowej

Ewentualne odsetki to nie jedyne koszty, które musi ponosić właściciel karty kredytowej. Zanim sięgniesz po takie narzędzie, przeanalizuj również wysokość dodatkowych opłat. Należą do nich:

 • prowizja za wydanie karty,
 • prowizja za użytkowanie karty,
 • opłata za wydanie karty dodatkowej,
 • prowizja od transakcji wypłat gotówki w bankomatach krajowych i zagranicznych,
 • opłata za przelew z rachunku karty kredytowej.

Aby pokazać, ile w praktyce zapłacisz za korzystanie z karty, przedstawiamy wysokość opłat i prowizji karty kredytowej Visa Classic, wydanej przez mBank:

 • oprocentowanie nominalne w skali roku kredytu w rachunku karty – 10 proc.;
 • opłata za wydanie karty głównej – 30 zł;
 • opłata za wydanie karty dodatkowej – 0 zł;
 • prowizja od transakcji wypłat gotówki w bankomatach krajowych i zagranicznych – 5 proc. (minimum 10,00 zł);
 • opłata za przelew z rachunku karty kredytowej – 5 proc. (minimum 4 zł);
 • opłata za przelew do ZUS, US bądź innego organu podatkowego – 2,5 proc. (minimum 4 zł);
 • opłata za przelew z rachunku karty w ramach płatności z wykorzystaniem usługi mTransfer – 0 zł.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

  Sponsorujemy

  Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

  Nasze wyróżnienia

  Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

  Nasi partnerzy

  Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo