KNF ostrzega: uwaga na firmy działające bez zezwolenia

Aktualizacja: 2020-02-18
Data publikacji: 2019-10-09
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 3
(ilość ocen: 11)

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF trafiły dwie firmy zajmujące się świadczeniem usług płatniczych. Sprawy dotyczą ePłatności sp. z o.o. z Andrychowa oraz RDPD paybylink.pl z Warszawy. W obu przypadkach Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Na tej stronie znajdziesz:

Obsługa klientów bez zezwolenia

Głównym przedmiotem działalności, zarówno ePłatności sp. z o.o. (nie mylić z Polskie e-Płatności), jak i RDPD paybylink.pl jest obsługa systemów płatniczych. Firmy zajmują się dostarczaniem narzędzi do przeprowadzania przelewów on-line oraz płatności internetowych. Rozwiązania te są często wykorzystywane, również przez firmy pożyczkowe. To dzięki nim, cała procedura związana z udzieleniem chwilówki zajmuje coraz mniej czasu.

Decyzja KNF o umieszczeniu podmiotów na liście ostrzeżeń związana jest z wygaśnięciem wpisów do rejestru biur usług płatniczych.
Spółka ePłatności z siedzibą w Andrychowie figurowała we wspomnianym rejestrze przez rok, do 10 lipca 2019 roku. Z kolei wpis RDPD paybylink.pl wygasł 5 sierpnia 2019 roku. Prowadzenie działalności po przedawnieniu licencji oznacza złamanie prawa. Dlatego też KNF zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury w Wadowicach (w sprawie ePłatności) i Warszawie (w sprawie paybylink.pl). Za nielegalne działanie firmom grozi grzywna w wysokości 5 mln złotych lub kara do 2 lat więzienia. 

Firmy odpowiadają

Na informację o ostrzeżeniu odpowiedziały obie spółki, zgodnie twierdząc, że ich obecna działalność opiera się na licencji Małej Instytucji Płatniczej, do której nie zgłoszono zastrzeżeń.

RDPD paybylink.pl wystosowała na swojej stronie specjalne oświadczenie, w sprawie doniesień o popełnieniu przestępstwa.
Jak twierdzi warszawska firma RDPD paybylink, “Żaden Urząd nie kontaktował się z firmą RPDP Robert Paszkowski w celu wskazania jakichkolwiek nieprawidłowości stąd na chwilę obecną nie są nam znane szczegóły sprawy. O umieszczeniu naszej firmy w rejestrze ostrzeżeń dowiedzieliśmy się z Facebooka KNF. “ Przedstawiciele spółki zapewniają jednocześnie, że obawy KNF nie mają związku z bieżącym funkcjonowaniem podmiotu, a środki partnerów biznesowych są całkowicie bezpieczne i spoczywają na wydzielonym rachunku bankowym z zabezpieczeniem. RDPD uspokaja również, że “Jak sam KNF zaznacza, wpis nie oznacza że nasza firma popełniła jakiekolwiek przestępstwo a rozpoczęcie procedury wyjaśniającej. Pragniemy jednak poinformować, że podjęliśmy działania mające na celu ekspresowe wyjaśnienie sprawy.

Odpowiedź RDPD paybylink.pl na ostrzeżenie KNF.

Źródło: paybylink.pl

W podobnym tonie wypowiada się spółka ePłatności z Andrychowa. Jak podkreśla Kamil Karcz, prezes Zarządu Komplementariusza, “niniejsze zgłoszenie dotyczy historycznej działalności naszej spółki w charakterze Biura Usług Płatniczych, którą prowadziła od kwietnia do grudnia 2018 roku. W chwili obecnej spółka działa w charakterze Małej Instytucji Płatniczej (MIP10/2018), względem której Komisja Nadzoru Finansowego nie ma żadnych zastrzeżeń.” Firma zapewnia również, że ostrzeżenie w żaden sposób nie jest powiązane z aktualną działalnością przedsiębiorstwa. Niemniej jednak przedstawiciele ePłatności będą dążyli do wyjaśnienia sprawy.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo