KNF walczy o stabilną sytuację w sektorze bankowym. Wsparciem PIN – Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju

Aktualizacja: 2020-04-20
Data publikacji: 2020-03-19
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Kolejna instytucja wyraziła swoje stanowisko wobec aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce wywołanej pandemią COVID-19. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała propozycję pakietu działań, które miałyby wzmocnić aktualną odporność sektora bankowego i możliwość finansowania gospodarki.

Udogodnienia dla zadłużonych przedsiębiorców

Jednym z głównych zaleceń KNF jest stworzenie podstaw prawnych do uwzględniania przez banki szczególnej sytuacji niektórych kredytobiorców z segmentu mikro- oraz MŚP wskutek wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego. KNF zaproponował regulację, która umożliwiłaby bankom wydłużać zapadalność lub w inny sposób zmieniać warunki kredytu na korzyść dla klientów, którzy obecnie z powodu epidemii walczą o przetrwanie na rynku. Brak tego rodzaju rozwiązań będzie skutkować zaległościami zadłużonych przedsiębiorstw, a w efekcie ich niewypłacalnością. Wdrożenie propozycji KNF pozwoliłoby bankom dostosowywać obowiązujące oferty kredytów do aktualnej sytuacji zadłużonych klientów. Jak zapewnia KNF zaproponowane rozwiązanie jest obecnie przedmiotem prowadzonych w trybie pilnym prac legislacyjnych.

Wzmocnienie sektora bankowego

Pakiet przewiduje również szereg rozwiązań, które miałyby wzmocnić pozycję sektora bankowego w Polsce. Należą do nich m.in. elastyczne podejście do stosowania wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego odnośnie do ekspozycji nieobsługiwanych i restrukturyzowanych czy przesunięcie w czasie obowiązkowej dla banków Rekomendacji R. Zaproponowane rozwiązania mają stworzyć bankom warunki prawne do podjęcia działań adekwatnych do aktualnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, które pozwolą zachować ciągłość finansowania klientów czy oferować im zróżnicowane działania osłonowe.

Niezbędna współpraca

Jak podkreśla przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski, do wdrożenia zaproponowanych rozwiązań konieczna jest ścisła współpraca zarówno zarządów banków, jak też rządu. Koniecznością są zmiany w prawie, które umożliwiłyby bankom uelastycznienie warunków oferowanych produktów finansowych. – KNF zaprasza wszystkich, od których działań zależy sprawne i bezpieczne wdrożenie proponowanego Pakietu, do otwartego dialogu w celu utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki przy zapewnieniu jego stabilności i bezpieczeństwa. Tylko wspólnymi działaniami możemy zapewnić dalszy rozwój Polski i stawić czoła przejściowym wyzwaniom, z którymi mierzy się światowa gospodarka – podkreśla Jastrzębski.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo