Konto oszczędnościowe czy lokata — gdzie zarobię więcej?
4 (80%) 30 głosów

Konto oszczędnościowe czy lokata — gdzie zarobię więcej?

Jeśli chcesz, by Twoje pieniądze zaczęły na siebie zarabiać, zrezygnuj z trzymania oszczędności w skarbonce. Zamiast niej ulokuj kapitał na koncie oszczędnościowym lub na lokacie. W artykule sprawdzimy, które z narzędzi przyniesie Ci najwyższe zyski. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę, wybierając rachunek oszczędnościowy oraz depozyt.

Gromadzenie oszczędności w symbolicznej skarpecie to zdecydowanie kiepski pomysł. Takie rozwiązanie sprawi bowiem, że Twoje pieniądze nie tylko nie zarobią, ale również stracą. Jak to możliwe? Sprawczynią całego zamieszania jest inflacja, czyli proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Na skutek inflacji wraz z upływem czasu wartość Twoich (trzymanych w skarbonce) oszczędności maleje. W praktyce oznacza to, że za zaoszczędzony 1000 zł kupisz dziś zdecydowanie więcej niż za 5 czy 10 lat. Aby pieniądze nie tylko nie straciły swojej wartości, ale również na siebie zarobiły, warto umieścić je na oprocentowanym rachunku bankowym lub na lokacie.

Dlaczego konto oszczędnościowe i lokata?

Jednym z najważniejszych walorów obu instrumentów finansowych jest całkowite bezpieczeństwo kapitału. Umieszczając pieniądze na koncie oszczędnościowym lub na lokacie, możesz być pewien, że będą w pełni chronione i z pewnością ich nie stracisz. A to, zwłaszcza dla początkujących inwestorów jest ogromnie ważne.

Konto oszczędnościowe a lokata — główne różnice

Choć specyfika obu produktów jest dość podobna, różni je kilka istotnych różnic:

  • Pierwszą i najważniejszą jest dostęp do zgromadzonych środków. Zakładając lokatę bankową, musisz liczyć się z faktem, że Twoje pieniądze zostaną zamrożone na cały okres trwania umowy. Jeśli zerwiesz depozyt przed terminem, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Po środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym możesz sięgnąć w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że większość banków umożliwia wykonanie jednego darmowego przelewu w skali miesiąca. Jeśli prześlesz pieniądze z konta oszczędnościowego kolejny raz, zapłacisz wysoką prowizję. W zależności od banku może być to od 5 do 10 zł.
  • Kolejną różnicą pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą jest okres trwania. Najpopularniejsze lokaty to te trwające 3, 6 i 12 miesięcy. Jeśli chcesz zarobić pieniądze wyjątkowo szybko, możesz sięgnąć po lokatę overnight, która trwa zaledwie… 1 noc. Zakładając konto oszczędnościowe, możesz prowadzić je nawet kilka lub kilkanaście lat. Umowa z bankiem zawierana jest bowiem na czas nieokreślony.
  • Składając na lokacie określoną kwotę, nie możesz zwiększać puli oszczędności, poprzez dosyłanie kolejnych kwot. Konto oszczędnościowe możesz zasilać w dowolnej chwili, dowolnymi kwotami.
  • Czasem zdarza się, że prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest obarczone prowizją. Założenie i prowadzenie lokaty nie wymaga uiszczania żadnych opłat dodatkowych.
  • Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oraz lokat jest stosunkowo podobne. W kolejnej części artykułu sprawdzimy, jak kształtuje się w praktyce oraz który z produktów przyniesie inwestorowi większe korzyści finansowe.

Konto czy lokata — gdzie zarobię więcej?

Najwyżej oprocentowaną lokatę oferuje obecnie IdeaBank. Lokata Happy, bo o niej właśnie mowa to lokata 2-miesięczna, oprocentowana na poziomie 4 proc. w skali roku. Co ważne, aby z niej skorzystać, nie jest wymagane posiadanie konta osobistego w Idea Banku. Na lokacie Happy możesz umieścić nie mniej niż 500 i nie więcej niż 10 000 zł. Osoba, która wybierze Lokatę Happy i zdeponuje maksymalną kwotę (10 000 zł), po 2 miesiącach zarobi 54 zł. Choć na pierwszy rzut oka nie jest to zawrotna kwota, aby ją zarobić, musiałeś poświęcić nie więcej niż kilkanaście mi-nut.

Wartym rozważenia wyborem jest również Nest Lokata Witaj, oferowana przez NestBank. Jest to lokata 6-miesięczna z oprocentowaniem 4 proc. Do jej założenia wymagane jest jednak założenie konta oszczędnościowego. Na szczęście, jest ono zupełnie bezpłatne, a jego oprocentowanie wynosi aż 2,5 proc. w skali roku. Na Nest Lokacie Witaj, możesz umieścić kwotę od 1000 do 10 000 zł. Osoba, która wybierze Nest Lokatę Witaj i zdeponuje maksymalną kwotę (10 000 zł), po 6 miesiącach zarobi 162 zł.

Zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych wygrywa natomiast Rachunek Profit w Banku Millennium. Jego oprocentowanie wynosi aż 2,7 proc. w skali roku dla środków do kwoty 200 000 zł. Rachunek Profit wymaga posiadania konta osobistego, czyli w tym wypadku Konta 360°. Rachunek ten jest bezpłatny pod warunkiem zapewnienia wpływu 1000 zł oraz wykonania 1 płatności bezgotówkowej na dowolną kwotę. W przypadku osób poniżej 26. roku życia wystarczy spełnić tylko drugi warunek. Osoba, która umieści na koncie Profit kwotę 10 000 zł, po 2 miesiącach zarobi 37 zł. Po 6 miesiącach jej zysk wyniesie natomiast 110 zł. Jeśli konto zasili maksymalna kwota (200 000 zł), po 6 miesiącach będzie bogatsza aż o 2 203 zł.

Co ważne, zyski z konta oszczędnościowego oraz z lokaty są opodatkowane 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych, czyli podatkiem Belki. Kalkulując wysokość profitów, koniecznie o tym pamiętaj. Powyższe kalkulacje uwzględniają już podatek.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe i lokatę?

Wybierając lokatę i konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich oprocentowanie. Wysokość odsetek nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem atrakcyjności produktu finansowego. Nie mniej ważna jest kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość doliczania zysków do kwoty kapitału. Im częstsza, tym wyższy zysk. Ogromne znaczenie mają również dodatkowe wymagania banku, pozwalające na uzyskanie określonego oprocentowania. Może być to np. konieczność założenia rachunku osobistego lub utrzymania określonego salda na koncie. Może się bowiem okazać, że utrzymanie drogiego konta osobistego „pożre” połowę zysków z lokaty, a bez wysokiego salda na ROR-ze oprocentowanie konta będzie zdecydowanie niższe niż większości dostępnych na rynku produktów.

Konto czy lokata — co wybrać?

To, który produkt okaże się dla lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, sytuacji finansowej i życiowej inwestora. Jeśli chcesz zabezpieczyć pieniądze przed lekkomyślnym roztrwonieniem, świetnym wyborem okaże się lokata. Jeśli zależy Ci na tym, aby swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków, konto oszczędnościowe będzie strzałem w dziesiątkę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, abyś zgromadzone oszczędności podzielił pomiędzy oba narzędzia. Pieniądze na lokacie pozwolą Ci osiągnąć pewny, z góry określony zysk i sfinansować marzenia oraz cele. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym możesz przeznaczyć na poduszkę finansową, idealną w przypadku nieplanowanych wydatków.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook