Kredyt hipoteczny – kto może odroczyć spłatę? [jak wygląda sytuacja w trakcie aktualnej pandemii]

Aktualizacja: 2020-03-17
Data publikacji: 2020-03-17
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 4.67
(ilość ocen: 3)

W lutym 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 42,88 tys. Polaków, a średnia wnioskowana kwota wyniosła 292 tys. zł. Te dane dowodzą, że kredyty hipoteczne są dość popularnym produktem finansowym w kraju. Jednak aktualna sytuacja dotycząca pandemii koronawirusa może postawić w trudnej sytuacji wielu kredytobiorców. Kiedy można ubiegać się o odroczenie spłaty kredytu hipotecznego? Czy wybuch pandemii wpływa w jakiś sposób na uprawnienia właścicieli kredytów?

Banki odraczały spłaty

Odroczenie płatności rat kredytu hipotecznego było możliwe jeszcze przed wybuchem pandemii . W zależności od ofert banku kredytobiorca mógł „odpocząć” od spłaty zobowiązania z reguły od jednego do sześciu miesięcy. Jednak takie uprawnienie przysługiwało wyłącznie tym klientom, którzy nie mają zaległości i dotąd terminowo regulowani swoje zobowiązanie. Bank decydował również czy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z odroczenia spłaty raz czy dwa w ciągu całego kredytu czy nawet kilka razy w roku.

Odroczenie rat a nie odsetek

Istotną kwestią w dotychczasowym przesunięciu spłaty rat kredytowych jest to, że odroczenie obejmowało jedynie tzw. część kapitałową zobowiązania, czyli miesięczną ratę wynikającą z kwoty zaciągniętego kredytu. Nie można jednak zapominać, że na ratę zobowiązań finansowych oprócz kapitału składa się również część odsetkowa. A tej odroczenie spłaty już nie obejmowało. W praktyce oznacza to, że Kowalski mógł owszem skorzystać z wakacji od rat kredytu, jednak i tak – mimo przerwy w spłacie – zostały naliczone odsetki, które zwiększyły kolejne raty zobowiązania.

Raty kredytów hipotecznych w czasie pandemii

Trudna sytuacja wynikająca z rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce zmusiła rząd oraz sektor bankowy do wypracowania działań pomocowych dla właścicieli kredytów hipotecznych, którzy mają aktualnie problem z uregulowaniem rat. ZBP ogłosił, że klienci korzystających z kredytów hipotecznych będą mogli wnioskować o zawieszenie spłaty rat na 3 miesiące. W przedstawionej przez ZBP jest informacja, że odroczenie ma dotyczyć nie tylko rat kapitałowych, ale również kapitałowo-odsetkowych, czyli miałby dotyczyć również odsetek kredytowych. W przypadku skorzystania z prawa do zawieszenia spłaty, cały okres kredytowania zostanie automatycznie wydłużony o te 3 miesiące. Jednocześnie od ten okres musi być wydłużone również ustanowienie zabezpieczenia kredytu. Podstawą do ubiegania się o zawieszenie rat kredytu hipotecznego będzie uzasadnienie trudnej sytuacji finansowej wynikającej z pandemii COVID-19. Cały proces wnioskowania ma zostać maksymalnie uproszczony, a dokumenty będzie można składać elektronicznie.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo