Która firma udzieli pożyczki obcokrajowcowi?
5 (100%) 1 głosów

Która firma udzieli pożyczki obcokrajowcowi?

Osoba, która na stałe miejsce zamieszkania wybierze obce państwo, wie, że nawet pomimo otwartości granic, obywatelstwo będzie ograniczać ją, a nawet wykluczać w wielu sytuacjach. Jednym z obszarów preferencyjnie traktujących rdzennych mieszkańców jest rynek finansowy – obcokrajowcowi bardzo trudno jest uzyskać pożyczkę lub kredyt w lokalnych instytucjach. Nie jest to niemożliwe, ale wymaga włożenia dużego wysiłku w poszukiwania, a dodatkowo trzeba spełnić niepomijalne warunki. Czy w Polsce sytuacja obcokrajowców jest równie trudna i czy, będąc obcokrajowcem, istnieją jakiekolwiek szanse, by otrzymać pożyczkę pozabankową?

Czy obcokrajowiec ma szanse na pożyczkę online?

Polskie prawo nie dyskryminuje obcokrajowców pod względem finansowym. Nie ma więc precyzyjnego zapisu stanowiącego zakaz udzielania pożyczek osobom niebędącym obywatelami Polski. Firmy pożyczkowe, które mają bardzo dużą swobodę w ustaleniu kryteriów przyznawania pożyczki, mogą niemalże arbitralnie wybrać te, które im odpowiadają. Ustawy zobowiązują pożyczkodawców tylko do kilku kryteriów, które powinien spełnić ich klient. Są to:

  • pełnoletność;
  • pełna zdolność do czynności prawnych;
  • bycie konsumentem w rozumieniu prawa;
  • zamieszkanie na terenie Polski;
  • zbadana zdolność kredytowa, choć nie jest ustalony jej minimalny poziom – firma pożyczkowa może go ustalić wedle własnego uznania.

Powodem, dla którego większość pożyczkodawców wymaga posiadania polskiego obywatelstwa, jest czysty pragmatyzm i chęć ograniczenia ryzyka niezwrócenia pieniędzy przez pożyczkobiorcę. Wpływ na to ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest ewentualne dochodzenie swoich należności. Obcokrajowiec, który nie ma stałego zameldowania na terytorium naszego kraju, jest pożyczkobiorcą niepewnym – może w każdej chwili wyjechać za granicę, a pożyczkodawca może go nie odnaleźć lub koszty odnalezienia będą zbyt wysokie. Po drugie – obcokrajowiec nie legitymuje się polskim dowodem osobistym, a jest to jedna z najważniejszych informacji identyfikacyjnych i również umożliwia zlokalizowanie i zidentyfikowanie wiarygodności pożyczkobiorcy, a także tego, czy nie podszywa się on pod kogoś innego.

Na niekorzyść może przemawiać również fakt, że niepolski pożyczkobiorca może nie posiadać polskiego konta bankowego. Jest to jednak czynnik niemalże wyeliminowany – biorąc pod uwagę dużą ilość obywateli Ukrainy, którzy legalnie pracują w naszym kraju, nieposiadanie przez nich polskiego konta bankowego jest wysoko nieprawdopodobne.

Kiedy obcokrajowiec może otrzymać pożyczkę?

Znalezienie takiego pożyczkodawcy może potrzebować odrobiny wysiłku i dokładnego wczytania się w umowy pożyczkowe. Takie pożyczki nie są jednak tak niecodzienne, jak mogłoby się zdawać i znajdzie się kilka takich zaufanych firm, które udzielą pożyczki obcokrajowcowi. Może się tak jednak stać tylko pod kilkoma warunkami:

  • legalne zamieszkanie i zameldowanie na terenie Polski;
  • status rezydenta długoterminowego;
  • nadany numer PESEL;
  • legalna praca;
  • polskie konto bankowe i numer telefonu.

Kluczowy do uzyskania pożyczki jest status rezydenta. W świetle prawa jest to taka osoba, która ma prawo do stałego pobytu i pracy w Polsce i tu też znajduje się jego rezydencja podatkowa. W praktyce wyklucza to możliwość podjęcia pracy w jakimkolwiek innym państwie, nawet znajdującym się na terenie Unii Europejskiej. Aby kartę rezydenta otrzymać, należy od przynajmniej 5 lat mieszkać na terytorium Polski i pracować bez przerwy przez ostatnie 3 lata pobytu. Ponadto od takiego pożyczkobiorcy wymaga się, by posiadał on prawo do lokalu mieszkalnego w jakiejkolwiek formie.

Jak widać, to nie pożyczkodawcy stawiają wyśrubowane warunki, a polskie prawo. Dość trudno jest bowiem otrzymać kartę rezydenta i z pewnością nie mają na to szansy obcokrajowcy przybyli w trakcie ostatniej, dość niedawnej fali imigracji z Ukrainy. By było to możliwe, musi upłynąć jeszcze trochę czasu.

W podobnej sytuacji będą również obywatele polscy, którzy przebywają i mieszkają za granicą, np. w Wielkiej Brytanii. Ze względu na specyfikę przepływu osób i usług w Unii Europejskiej, mogą oni bez żadnego wysiłku podjąć pracę i żyć na równi z lokalnymi mieszkańcami, ale bez zagranicznego obywatelstwa najczęściej nie będą mogli wziąć pożyczki pozabankowej. W ciężkiej sytuacji przychylniejszym okiem spojrzy na nich bank, który będzie miał – o dziwo – znacznie mniej wyśrubowane warunki przyznania kredytu. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że w zamian za to wymagana będzie większa zdolność i wiarygodność kredytowa.

W jakiej firmie pożyczkę może otrzymać obcokrajowiec?

Umowy pożyczkowe, które jasno wskazują, że pożyczkobiorca może być obywatelem polskim lub rezydentem występują w firmach:

Warto zwrócić uwagę na dwie oferty należące do firm Aasa i Rapida Money. Szczególność tej pierwszej polega na tym, że nie będzie ona wymagać od obcokrajowca posiadania konta bankowego. Można w niej wypłacić pieniądze za pomocą czeku GIRO, który obcokrajowiec może zrealizować na poczcie lub w placówce Banku Pocztowego. Musi jednak pamiętać o spełnieniu wszystkich innych kryteriów. Druga oferta – od Rapida Money – jest pożyczką z poręczeniem. O ile pożyczkobiorca nie musi być obywatelem polskim, o tyle taki status jest już bezwzględnie wymagany od gwaranta.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.